Nové🎄vánoční slevy až 20% na notebooky HP
Excelentní Vánoce s HP!
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareVánoční tipy
ÚvodPoradnaJak vybratJak vybrat notebook pro studenta

Jak vybrat notebook pro studenta

Ikona - publikováno
30. 6. 2024
Ikona - časomíra
10 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Jak vybrat notebook pro studenta
Studentský notebook není jen stroj na psaní poznámek. Měl by zvládnout spouštět programy, se kterými se ve škole pracuje (což bude mít každý obor jinak). Často ale hraje velkou roli také cena, protože málokterý student si může dovolit koupit notebook bez kompromisů. Některé modely se navíc po výuce přemění v herní počítače. HP má právě pro ně přímo jednu modelovou řadu.

Škola, ať už základní, střední nebo vysoká, by vám měla předem dát vědět základní požadavky na počítač a případně programové vybavení. Neexistuje totiž žádné centrální řešení, a tak můžete potřebovat aplikace, jež jsou dostupné pouze pro Windows. S MacBookem byste to pak museli řešit složitě přes virtualizaci.

Klasiku, nebo x360

Klasický notebook s Windows bude pravděpodobně nejvhodnější volbou a většinou ani nevyužijete příliš velký výkon. Nedá se to ale říct paušálně a někteří studenti naopak silný počítač potřebují například pro práci s grafikou.

TIP: Pro kompromis mezi školou a hraním je tu jedna speciální kategorie: Victus by HP.

Další možností je notebook typu 2v1, který se prezentuje jako „zařízení umožňující střídat režim počítače a tabletu“. Odpojením klávesnice z něj vznikne tablet. U HP jde například o modely Elite x2 a do této kategorie patří i Microsoft Surface (s výjimkou modelu Surface Laptop). Tahle kategorie je ale velmi specifická a rozhodně od ní nečekejte plnohodnotný notebook. Pokud opravdu cíleně nechcete jen tablet s klávesnicí, doporučujeme raději širokou nabídku konvertibilních notebooků, u HP označených jako x360.

Webkamera

Studentský počítač je (i po pandemii) stále hodně o videohovorech přes aplikace typu Zoom, Meet či Teams. Kvalita webových kamer je u většiny modelů dostatečná a případný problém s přenosem hledejte spíše na straně internetového připojení. Vylepšovat kvalitu videohovoru začněte u své domácí sítě nebo osvětlení místnosti. Až poté se případně podívejte po lepší kameře.

HP Pavilion Gaming 15
Výběr velikosti

Pokud bude laptop vaším společníkem na cestě do školy či na přednášky, vybírejte i podle hmotnosti a vybírejte raději velikost 13,3". Pokud ale půjde o počítač, který budete používat primárně doma, využijete naopak větší displej či pohodlnější klávesnici s numerickým blokem a volte 15,6 či 16".

Ergonomii malého notebooku můžete alespoň na doma později vylepšit dokoupením myši, externí velké klávesnice a třeba i samostatného monitoru; což samozřejmě lze udělat i u většího laptopu, neboť ani 17" notebook nemá tak velký displej a dva monitory jsou pro práci i studium velmi vhodné.

Možné příslušenství:

  • Myš (hodí se vždy, klidně bezdrátová, ale určitě ergonomická)
  • Klávesnice (u větších 15,6" notebooků není tolik potřeba)
  • Monitor (dražší, ale velmi návykové příslušenství – na dva displeje si zvyknete hned)
  • Tiskárna (pokud tisknete hodně, jinak stačí copy centrum za rohem)
  • Software (Windows dostanete s notebookem, ale licence k Office není levná záležitost. Často ji však můžete získat přímo od školy. Variantou je bezplatná aplikace LibreOffice nebo Google Dokumenty)
  • Batoh s kapsou pro notebook (tady rozhodně nešetřete, jde o vaše záda)
  • Samostatná webkamera (k většině notebooků není třeba)

TIP: Přečtěte si článek o tom, jak vybrat příslušenství k notebooku.

Procesor, disk, operační paměť…

Studentský počítač bude pro většinu studentů synonymem s procesory Core i3 a Ryzen3. Ty lepší pak povýší o level výše na Core i5 a Ryzen5. Výkonnější procesory jako student spíše nevyužijete, pokud však pro některé předměty nepotřebujete například renderovat 3D modely. Minimální použitelná operační paměť je 8 GB.

SSD už mají i nejlevnější počítače, přesto jde o tak zásadní parametr, že je nutné na něj upozornit. Stačí přitom i základní typ, jež najdete pod označením SATA, rychlejší (typ NVMe) je však již vhodnější. Jen si dejte pozor na označení eMMC, což jsou v principu také SSD, ale výrazně pomalejší.

Potřebná velikost disku se odvíjí od toho, co budete na počítači ukládat. Školní soubory půjde jednoduše nahrávat do cloudu (Dropbox, Google Drive, OneDrive), ovšem i tak by měly být přístupné také lokálně z disku. Ale dokumenty stejně moc místa nezabírají a větší disk se může hodit z jiných důvodů: náročné aplikace, větší množství fotografií či hry. Až tento typ dat znamená potřebu velkého disku.

Jak velké SSD vybrat a co se na něj přibližně vejde:

  • 256 GB: OS, menší počet aplikací i dat
  • 512 GB: OS, více aplikace i větší množství dat
  • 1 TB: OS, pro náročné aplikace, hry i velké množství dat
  • 2 TB: OS, pro náročné aplikace, rozsáhlé sbírky her i obrovské množství dat

Odhadnout potřebnou velikost místa můžete podle svého starého počítače. Pokud zvolíte málo, budete sebou nakonec nosit externí disk. A ten je vhodnější nechat doma třeba právě na zálohování.

Obecně doporučujeme SSD o kapacitě alespoň 256 GB, ale nakonec i terabajt může být málo. Zajímavým řešením jsou také dva disky, většinou tím druhým je klasický pevný disk, ale u špičkových strojů můžete narazit i na dvě SSD.

Myslete také na to, že SSD byste neměli zaplnit úplně do posledního gigabajtu, poté by klesla jeho rychlost. Také výměna disku za větší není u všech modelů jednoduchá, protože ne všechny modely jsou uživatelsky přístupné.

Na co se ještě zaměřit? Na displej

Vyhněte se pro studenta spíše zbytečnému rozlišení 4K (které akorát sníží výdrž), osvědčeným vodítkem je Full HD IPS, ale u větších úhlopříček klidně 2,5K. Obecně se kloníme k názoru, že praktičtější displej je ten matný, ale lesklý vám zase a dobrých světelných podmínek umí dát lepší barvy.

TIP: U dětí a dospívajících s praktičností často nepochodíte. Musíme zařídit, aby se jim notebook líbil!

Displej s vyšším jasem se hodí pro studium někde v parku, ale bývá v nabídce až u dražších konfigurací. Při celodenním koukání do displeje by jas ani neměl být příliš vysoký. Vždy je lepší vyhledat vhodnější světelné podmínky, než se snažit jasem přetlačit sluníčko. Večer naopak rozhodně doporučujeme zapnout ve Windows potlačení modrého světla podle denní doby (najdete pod položkou Nastavení nočního osvětlení).

Student #1: Má hluboko do kapsy

Smiřte se s tím, že notebook za šest tisíc ze supermarketu bude stát za nic. V kategorii levných notebooků ale můžete vybrat třeba HP 15. Mají základní plastové provedení těla, ale slušný displej i SSD jsou již samozřejmostí. A s lepším hardwarem jsou dostupné už od 12 tisíc.

Procesor Intel Core i3 či Ryzen 3 na základní práci postačí. Na takovém počítači zvládnete pohodlně napsat úkol i prohlížet sociální sítě. Vystačí pro základní školu a bez velkých nároků i na střední. Mezi bonusy patří podsvícená klávesnice, rychlá Wi-Fi i port USB-C.

Student #2: Chce něco trošku lepšího

Pro vás jsou tu Paviliony, jejichž cena začíná už na 16,5 tisících. Vybavenější konfigurace jsou stále výrazně levnější než srovnatelný MacBook Air. Paviliony mají již částečně kovové tělo a čtečku otisků prstů. Vedle 13,3" velikosti můžete pořídit i 15,6" variantu, jež je sice o půl kila těžší, ale nabídne pohodlnou numerickou klávesnici. Záruka na Paviliony je navíc nadstandardní 3 roky.

Variantou k Pavilionu může být HP ProBook, který se hodí více na technické školy. Studenti si jej totiž na rozdíl od Pavilionu mohou vylepšit o více RAM či navýšit kapacitu SSD disku (a tím se i něco užitečného naučit).

Student #3: Kreativec

Kreativec je široký pojem a studenti tvořící obsah samozřejmě mohou využít i výkonné notebooky z jiných kategorií. Zde je již potřeba trochu vyšší výkon. Pokud studujete školu, kde dává smysl vedle klávesnice ovládat počítač i přes displej, vyberte si notebook s dotykovým displejem. Ideálně rovnou konvertibilní model x360, jaký najdete mezi Paviliony, ProBooky i Envy.

Na rozdíl od notebooků typu 2v1 je lze pohodlně používat jako normální laptopy, a prostým otočením displeje z nich získáte poznámkový blok či kreslířské plátno, na které malujete prstem či stylusem. Používat na psaní virtuální klávesnici sice pohodlné není, ale psát poznámky perem na displej už ano.

Student #4: Na technické vysoké škole

Některé vysoké školy už vyžadují práci se speciálními programy. Typicky u strojařů využijete AutoCAD, architekti také používají náročnější aplikace a o práci s videem ani nemluvě. Využijete notebook s pracovní grafickou kartou, která umí v těchto úlohách zastat procesor a aplikace akcelerovat.

Typicky Nvidia RTX, což je vlastně upravený herní GeForce s jinými ovladači vhodný pro náročnou práci. Aplikace typu AutoCAD s výkonem této karty počítají. Pokud ale patříte i do kategorie #3, na herním notebooku se dá v těchto aplikacích pracovat také. Obráceně už to kvůli ovladačům tolik nefunguje.

S menším rozpočtem pravděpodobně zůstanete u ProBooků či EliteBooků, ale tou pravou kategorií jsou ZBooky Power s vyladěným chlazením, velkou portovou vybaveností a proti herním notebookům i lehčí tělo (s výjimkou modelové řady Fury). Případně ZBook Firefly jako takový ideální střed.

Pro koho je MacBook a Chromebook?

Nechceme nikoho odrazovat od MacBooku či Chromebooku. Řešení od Applu je dobré, ale dražší a hlavně jiné, takže pak nemusíte být kompatibilní se zbytkem školy. Je vhodné si to předem ověřit. Stejně tak Chromebook, což je zase takový jednoduchý počítač, u kterého téměř všechny činnosti probíhají ve webovém prohlížeči. Aplikace, na které jste možná zvyklí z Windows, si nenainstalujete. Je však mnohem jednodušší na používání i „údržbu“, takže pokud opravdu potřebujete pouze webový prohlížeč, může být naopak dobrou volbou.

Závěr

ČTĚTE TAKÉ

Průvodce řadami notebooků HP
Notebook kovový nebo plastový?
Jak vybrat herní notebook

  • Pro rodiče: pokud máte doma studentů více, je rozhodně lepší pořídit dva byť slabší počítače, než se dělit o jeden. Ve Windows lze sice využívat více přihlašovacích účtů, každý by i tak měl mít svůj počítač.
  • Pamatujte, že kompromisy notebooku můžete vylepšit pomocí periferií. Více ergonomickou klávesnici získáte u větších 15" modelů, ale doma stejně můžete používat klávesnici externí.
  • Málokterý student hledá počítač, který využije pouze ve škole, ale i takový scénář je možný. Někomu mimo školu stačí na vše smartphone a nároky na počítač pak mohou být nižší. I tak ale radíme jít raději do pořádného notebooku a nespoléhat se pouze na telefon.
  • Studenti technických škol by si měli vyzkoušet na vlastním počítači i něco vylepšit. Pokud to tedy daný model notebooku umožňuje (například ZBooky) a ideálně pokud se již blíží konec záruky. Také je dobré neprovádět pokusy na jediném počítači v domácnosti. Samozřejmě pokud o tom nic nevíte, tak si nejdříve něco nastudujte, ale třeba výměna operační paměti není nic těžkého. Berte to jako součást výuky, při které se o počítačích naučíte něco zajímavého.
  • Webová kamera i mikrofon jsou v noteboocích již na slušné úrovni. Na kariéru Youtubera budete sice potřebovat lepší obraz i zvuk, ale pro online výuku je integrované řešení více než dostatečné. Naopak mnohem více záleží na kvalitě připojení. Stará domácí Wi-Fi může (ale nemusí) být úzkým hrdlem. Právě stabilní připojení k internetu a domácí síť si zasluhuje vaši pozornost stejně jako samotný notebook.
  • Licenci k Windows dostanete s notebookem, ale s ostatními programy je to jiné. Office není levná záležitost, ale často jej můžete získat přímo od školy. Variantou je bezplatná aplikace LibreOffice.
  • Stejně výkonný počítač můžete mít od různých značek za výrazně rozdílné ceny. Rozdíl totiž dělá i kvalita provedení, lepší úroveň zabezpečení, vyšší verze Windows (11 Pro), delší záruka a další zdánlivé drobnosti, které ale dělají notebook notebookem. Právě takové nabízíme na HPmarket.cz
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 let v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na velkoformátové HP tiskárny. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Podobné články
Kompletní průvodce modelovými řadami notebooků HP
HP je největší světový výrobce počítačů, a tak není divu, že má v nabídce opravdu mnoho modelů a konfigurací. Co jednotlivé řady umí a k čemu jsou dobré?
Ikona - publikováno2. 8. 2024
Ikona - časomíra8 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Nová generace notebooků G11
Další rok, další generace. HP přineslo spoustu novinek a vylepšení do HP notebooků, které zaručeně povznesou váš zážitek do větších rozměrů. Co nového můžeme u G11 čekat?
Ikona - publikováno31. 7. 2024
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Je pro vás lepší klasický notebook, nebo konvertibilní s dotykovým displejem?
Klasický notebook všichni znáte a pro mnoho konzervativnějších uživatelů je stále tím nejlepším pracovním nástrojem. Od nástupu smartphonů ale začaly být i u počítačů populární dotykové displeje a díky tomu se rozšířily konvertibilní notebooky. Pojem notebook od té doby znamená celou plejádu zařízení.
Ikona - publikováno18. 4. 2023
Ikona - časomíra7 minut čtení
Tomáš Berger
Tomáš Berger
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz
HP USB-C G5 Vánoce