HPmarket Store
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 728 707 709  (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tiskárny Skenery Příslušenství Inkousty a tonery Výhodné balíčky Care Pack Software Náš tip
 

Jak vybrat notebook pro studenta

5. 5. 2021
13 minut čtení
Autor:
Karel Kotík
Studentský počítač není jen stroj na psaní poznámek. Měl by zvládnout spouštět programy, se kterými se ve škole pracuje (což bude mít každý obor jinak). Často ale hraje velkou roli také cena, protože málokterý student si může dovolit koupit notebook bez kompromisů. Některé modely se navíc po výuce stanou herními počítači.


Typ? SSD, velikost Další parametry Šetřící student Náročnější
Studující hráč Kreativec Technik Mac a Chromebook Závěr

Škola, ať už základní, střední nebo vysoká by vám měla předem dát vědět základní požadavky na programové vybavení. Neexistuje žádné centrální řešení, a tak můžete třeba potřebovat programy, jež jsou dostupné pouze pro Windows. S MacBookem byste to pak museli řešit složitě přes virtualizaci.

Jaký typ notebooku zvolit

Klasický notebook s Windows bude pravděpodobně nejvhodnější volbou. Většinou ani nepotřebujete příliš velký výkon – nedá se to ale říct paušálně a někteří studenti naopak silný počítač využijí třeba pro práci s grafikou. U procesoru berte jako minimum Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3.

Další možností je notebook typu 2v1, který se prezentuje jako „užitečné zařízení umožňující střídat režim počítače a tabletu“. Odpojením klávesnice z něj vznikne tablet. U HP jde například o modely Elite x2 a do této kategorie patří i Microsoft Surface (s výjimkou modelu Surface Laptop). Tahle kategorie je ale velmi specifická a rozhodně od ní nečekejte plnohodnotný notebook. On to totiž notebook není – správné označení by bylo tablet s připojovací klávesnicí. Pokud opravdu cíleně nechcete jen tablet s klávesnicí, doporučujeme širokou nabídku konvertibilních notebooků, u HP označených jako x360.

Webkamera

Studentský počítač je nyní hodně o videohovorech přes aplikace typu Zoom, Meet či Teams. Kamera nebyla v notebooku ještě nikdy tak zásadní, jako v posledním roce a bez ní by on-line výuka nebyla možná. Kvalita webových kamer je u většiny modelů dostatečná a případný problém s přenosem hledejte spíše na straně internetového připojení. Vylepšovat kvalitu videohovoru začněte u své domácí sítě.

Modelová řada Typ webkamery Přihlašování obličejem Krytka
HP 14, 15, 17 HP TrueVision HD 720p × Ne × Ne
HP 250 480p × Ne × Ne
HP Pavilion HP Wide Vision HD 720p × Ne × Ne
HP Pavilion Gaming HP TrueVision HD 720p × Ne × Ne
HP Wide Vision HD 720p × Ne × Ne
HP ProBook Infrared HD 720p kamera s podporou Windows Hello ✔ Ano ✔ Ano
Webová kamera HD 720p × Ne ✔ Ano
Webová kamera HD 720p + druhá Full HD webová kamera v klávesnici × Ne ✔ Ano

MacBook ani Chromebook ale nezatracujeme, v některých případech mohou být dobrou volbou, jen si to ve škole zjistěte předem. Notebook typu 2v1 ale raději z výběru vynechte.

Na jedné věci rozhodně nešetřete: SSD

I levný základní notebook již musí mít místo harddisku svižné SSD. Alespoň na operační systém. Stačí přitom i základní typ, jež najdete pod označením SATA, rychlejší (typ NVMe) byste u levných počítačů vůbec nevyužili, ale samozřejmě to nijak nevadí. Jen si dejte pozor na označení eMMC, což jsou v principu také SSD, ale již výrazně pomalejší a tyto fungují dobře pouze v tabletech a Chromeboocích.

SSD už mají i nejlevnější počítače, přesto jde o tak zásadní parametr, že je nutné na něj upozornit. Potřebná velikost disku se odvíjí od toho, co budete na počítači ukládat. Školní soubory půjde jednoduše ukládat do cloudu (Dropbox, Google Drive, OneDrive), kde jsou i jednoduše zálohované (byť odborník na zálohování by to jako dostatečnou ochranu nebral). Ale dokumenty stejně moc místa nezabírají a větší disk se může hodit z jiných důvodů: velké aplikace, větší množství fotografií, hry a případně filmy. Až tento typ dat znamená potřebu velkého disku.

Jak velké SSD vybrat a co se na něj přibližně vejde

 • 128 GB: OS a pár základních aplikací, málo místa na data
 • 256 GB: OS, běžný počet aplikací i dat
 • 512 GB: OS, velké aplikace i větší množství dat
 • 256 GB + 1 TB HDD: OS a aplikace na jednom disku, data na druhém

Obecně doporučujeme SSD o kapacitě alespoň 256 GB. Podle vašeho starého počítače můžete odhadnout, kolik místa byste využili, protože pokud zvolíte málo, budete sebou nakonec nosit externí disk. A ten je vhodnější nechat doma třeba právě na zálohování.

Myslete také na to, že SSD byste neměli zaplnit úplně do posledního gigabajtu, poté by klesla jeho rychlost. Výměna disku za větší není u všech modelů jednoduchá, protože ne všechny modely jsou uživatelsky přístupné.

Velikost: Budete notebook nosit do školy?

Pokud bude laptop vaším společníkem na cestě do školy či na přednášky, vybírejte i podle hmotnosti a volte raději velikost 13,3". Pokud půjde o počítač, který bude primárně doma, využijete naopak větší displej i klávesnici s numerickým blokem a volte 15,6".

Ergonomii malého notebooku můžete alespoň na doma později vylepšit dokoupením myši, externí velké klávesnice a třeba i samostatného monitoru; což samozřejmě lze udělat i u většího laptopu, neboť ani 17" notebook nemá tak velký displej, jako běžný monitor a dva monitory jsou pro práci i studium velmi vhodné.

Možné příslušenství:

 • Myš (hodí se vždy, klidně bezdrátová, ale určitě ergonomická)
 • Klávesnice (u větších 15,6" notebooků není tolik potřeba, ale kvůli ergonomii se hodí vždy)
 • Samostatná webkamera (k většině notebooků není třeba)
 • Monitor (dražší, ale velmi návykové příslušenství. Na dva displeje si zvyknete hned)
 • Tiskárna (pokud tisknete hodně, jinak stačí copy centrum za rohem)
 • Windows dostanete s notebookem, ale licence k Office není levná záležitost. Často ji však můžete získat přímo od školy. Variantou je bezplatná aplikace LibreOffice a nebo Google dokumenty
 • Batoh s kapsou pro notebook (tady rozhodně nešetřete, jde o vaše záda)
Na co se ještě zaměřit?

Některé notebooky v zájmu ještě tenčích rámečků přemisťují kameru pod displej, třeba i přímo do klávesnice. Je to sice efektní, ale v praxi ne příliš užitečné. Protistrana vám pak místo do očí kouká do nosu. Všechny doporučované modely HP mají kameru nad displejem.

Displej s vyšším jasem se hodí pro studium někde v parku, ale bývá v nabídce až u dražších konfigurací. Při celodenním koukání do displeje by jas ani neměl být příliš vysoký. Vždy je lepší vyhledat vhodnější světelné podmínky, než se snažit jasem přetlačit sluníčko. Jistotou (kromě modelů x360) je matný displej.

Rozhodně také doporučujeme zapnout ve Windows potlačení modrého světla podle denní doby (najdete pod položkou Nastavení nočního osvětlení). Vyhněte se také pro studenta zbytečnému rozlišení 4K (které akorát sníží výdrž), osvědčeným vodítkem je Full HD IPS.

Student #1: Má hluboko do kapsy

Smiřte se s tím, že notebook za šest tisíc ze supermarketu bude stát za nic. V kategorii levných notebooků ale můžete vybrat třeba HP 14, jehož konfigurace začínají na 15 tisících. Mají základní plastové provedení těla, ale váží jen 1,5 kg a na baterii vydrží až osm hodin. Vždy mají dostatečně kvalitní displej (na rozdíl od modelů HP15 jde o matné IPS) i rychlé SSD a na výběr je i užitečná varianta s dvěma disky. Jeden potom necháte na systém a druhý na data.

Procesor Intel Core i3 na základní práci postačí, pokud si ale připlatíte, tak s dvoudiskovou variantou dostanete už Intel Core i5. Operační paměť 8 GB na základní počítač také dostačuje. Webová kamera s rozlišením 720p pak poskytne pěkný obraz (model HP 250 má pouze 480p).

Na takovém počítači zvládnete pohodlně napsat úkol i prohlížet sociální sítě. Vystačí pro základní školu a bez velkých nároků i na střední. Mezi bonusy patří podsvícená klávesnice, rychlá Wi-Fi i port USB-C.

Student #2: Chce něco trošku lepšího

Pro vás jsou tu Paviliony a jejich cena začíná už na 16 tisících a i vybavenější konfigurace jsou výrazně levnější než MacBook Air, který začíná až od třiceti tisíc. Paviliony mají již částečně kovové tělo a čtečku otisků prstů. Vedle 13,3" velikosti můžete pořídit i 14" s větším displejem, stále však půjde o rozlišení Full HD. Případně 15,6" variantu, jež je sice o půl kila těžší, ale nabídne pohodlnou numerickou klávesnici. Záruka na letošní generaci notebooků Pavilion je navíc nadstandardní 3 roky.

Na výběr je lesklý (ve 13") i matný (14 a 15") displej. Pavilion má i o něco vyšší výbavu včetně třeba čtečky otisků prstů a port USB-C s lepší podporou (napájení, rychlejší data, podpora připojení monitoru).

Variantou k Pavilionu může být HP ProBook, který se hodí více na technické školy. Studenti si jej totiž na rozdíl od Pavilionu mohou vylepšit o více RAM či navýšit kapacitu SSD disku. Zatím HP 14 jsme směřovali na základní školu, Pavilion a ProBook se výborně hodí na střední školu. Tohle rozdělení je samozřejmě nezávazné.

Student #3: Studující hráč

Ve dne škola, odpoledne Fortnite. Dražší specializované herní počítače OMEN jsou sice velmi dobré, ale pro studenta možná méně dosažitelné. Pro ně má HP velmi jednoduchý výběr: Pavilion Gaming 15 (nebo Gaming 16 či 17 pro ty, kdo preferují větší úhlopříčku). Ten se výborně hodí napříč školami od základky po vysokou. Musíte samozřejmě překousnout o něco větší hmotnost (2,25 kg) a nižší výdrž, ale získáte velmi silný procesor i herní grafickou kartu GeForce GTX 1650. Ceny začínají už na dvaceti tisících. Za příplatek i GTX 1660 nebo RTX 2060. U řady HP Pavilion Gaming lze později doplnit druhý disk (pod krytem je nachystaný 2,5” rámeček) či přidat paměť.

Tento typ herních notebooků se může více zahřívat, proto pokud s ním pracujete na klíně, dávejte pozor, ať veškeré teplo nejde na vás. Výdechy většinou směřují dozadu nebo bokem, ale můžete ucpat nasávací otvory a tím jinak dobré chlazení zhoršit.

Variantou může být ProBook 450 s velmi výkonou dedikovanou kartou GeForce MX450, kde je výhodou delší výdrž na baterii a nižší hmotnost. Cenově ale pořád vychází nejlépe Pavilion Gaming. Nebo všechny nové modely s grafikou Intel Iris Xe, která výkonem některé GeForce i překonává, přitom je úsporná. Kdo hraje jen občas a na nižší detaily, bude mu stačit.

Notebooky HP Pavilion Gaming

Student #4: Kreativec

Pokud studujete školu, kde dává smysl vedle klávesnice ovládat počítač i přes displej, vyberte si notebook s dotykovým displejem. Ideálně rovnou konvertibilní model x360, který najdete mezi Paviliony, ProBooky i Envy (ten nabídne i nejdelší výdrž).

Na rozdíl od notebooků 2v1 je lze pohodlně používat jako normální laptopy, a prostým otočením displeje z nich získáte poznámkový blok či kreslířské plátno, na které malujete prstem či stylusem. Používat na psaní virtuální klávesnici sice pohodlné není, ale psát poznámky perem na displej už ano. Dotykové pero dostanete u modelů Envy x360 v ceně a k Pavilionům ho dostanete exkluzivně pouze na HPmarket.cz jako dárek.

Student #5: Na technické vysoké škole

Některé vysoké školy už vyžadují práci se speciálními programy. Typicky u strojařů využijete AutoCAD, architekti také používají náročnější aplikace a o práci s videem ani nemluvě. Využijete notebook s pracovní grafickou kartou, která umí v těchto úlohách zastat procesor a aplikace akcelerovat.

Typicky Nvidia Quadro, což je vlastně upravený herní GeForce s jinými ovladači vhodný pro náročnou práci. Aplikace typu AutoCAD s výkonem této karty počítají. Pokud ale patříte i do kategorie #3, a herním notebooku se dá v těchto aplikacích pracovat také, obráceně už to kvůli ovladačům tolik nefunguje.

S menším rozpočtem pravděpodobně zůstanete u ProBooků, ale tou pravou kategorií jsou ZBooky Power s vyladěným chlazením, velkou portovou vybaveností a proti herním notebookům i lehčí tělo (s výjimkou modelové řady Fury).

Pro koho je MacBook a Chromebook?

Nechceme nikoho odrazovat od MacBooku či Chromebooku. Řešení od Applu je ale dražší a hlavně jiné, takže pak nemusíte být kompatibilní se zbytkem školy. Je dobré si to předem ověřit. Chromebook je takový jednoduchý počítač, u kterého téměř všechny činnosti probíhají ve webovém prohlížeči. Aplikace, na které jste možná zvyklí z Windows, si nenainstalujete. Je však mnohem jednodušší na používání i „údržbu“, takže pokud opravdu potřebujete pouze webový prohlížeč, je naopak dobrou volbou.

Závěr

ČTĚTE TAKÉ

Průvodce řadami notebooků HP

 • Pro rodiče: pokud máte doma studentů více, je rozhodně lepší pořídit dva byť slabší počítače, než se dělit o jeden. Na počítači lze sice využívat více přihlašovacích účtů, každý by i tak měl mít svůj počítač.
 • Pamatujte, že kompromisy notebooku můžete vylepšit pomocí periferií. Více ergonomickou klávesnici získáte u větších 15" modelů, ale doma stejně můžete používat klávesnici externí.
 • Málokterý student hledá počítač, který využije pouze ve škole, ale i takový scénář je možný. Někomu mimo školu stačí na vše smartphone a nároky na počítač pak mohou být nižší. I tak ale radíme jít raději do pořádného notebooku a nespoléhat se pouze na telefon. Počítač není zařízení pro boomery.
 • Webová kamera i mikrofon jsou v noteboocích již na slušné úrovni. Samozřejmě že pokud byste se chtěli stát Youtubery, budete potřebovat lepší obraz i zvuk, ale pro online výuku je integrované řešení více než dostatečné. Naopak mnohem více záleží na kvalitě připojení. Stará domácí Wi-Fi může (ale nemusí) být úzkým hrdlem. Pokud tomu příliš nerozumíte, určitě si nechte od někoho poradit.
 • Licenci k Windows dostanete s notebookem. Licence k Office není levná záležitost, ale často ji můžete získat přímo od školy. Variantou je bezplatná aplikace LibreOffice.
 • Počítač, na kterém chcete kromě školních záležitostí i hrát hry? Pavilion Gaming 15 za dvacet tisíc je téměř jasná volba.
 • Studenti technických škol by si měli vyzkoušet na vlastním počítači i něco vylepšit. Pokud to tedy daný model notebooku umožňuje (například ZBooky) a ideálně pokud se již blíží konec záruky. Také je dobré neprovádět pokusy na jediném počítači v domácnosti. Samozřejmě pokud o tom nic nevíte, tak si nejdříve něco nastudujte, ale třeba výměna operační paměti není nic těžkého. Berte to jako součást výuky, při které se o počítačích naučíte něco zajímavého.
 • Stejně výkonný počítač můžete mít za výrazně rozdílné ceny. Rozdíl totiž dělá i kvalita provedení, lepší úroveň zabezpečení, vyšší verze Windows (10 Pro) a další zdánlivé drobnosti, které ale dělají notebook notebookem.
Vyberte si

HP 15s-eq2222nc
 Studentská volba

Windows 10 Home
AMD Ryzen™ 3 5300U
39,6 cm (15,6") Full HD AntiGlare
8 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSDD

Cena: 11 990 Kč vč. DPH

Nakupujte zde

HP Pavilion 15
TOP VÝKON

Windows 10 Home
AMD Ryzen™ 7 4500U
AMD Radeon™
39,6 cm (15,6") Full HD
16 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSD

Cena: 22 991 Kč vč. DPH

Nakupujte zde

HP ProBook 450 G8
3 roky záruka

Windows 10 Home
Intel® Core i3-1125G4
Intel® UHD
(15,6") IPS Full HD AntiGlare
16 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSD NVMe

Cena: 18 990 Kč vč. DPH

Nakupujte zde
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
Pět specialistů na HP techniku
 jsme online
728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
Sdílejte článek s kamarádyFacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Autor článku
Karel Kotík
5 let v HPmarket
Specialista na:počítačenotebooky
Karel je expert na HP produkty a v HPmarketu, není produkt o kterém by nevěděl a na vlastní kůži nevyzkoušel. Vede tým produktových specialistů a dohlíží, aby Vám v nabídce nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
Tým HPmarket vám vždy správně poradí
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
© 1999 - 2022 HPmarket.cz