Použijte slevový kód: PRAZDNINY. Platí pro notebooky a PC v hodnotě nad 14 990 Kč.
Sleva 1000 Kč na notebooky
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratJe pro vás lepší klasický notebook, nebo konvertibilní s dotykovým displejem?

Je pro vás lepší klasický notebook, nebo konvertibilní s dotykovým displejem?

Ikona - publikováno
18. 4. 2023
Ikona - časomíra
7 minut čtení
Autor:
Tomáš Berger
Tomáš Berger
Je pro vás lepší klasický notebook, nebo konvertibilní s dotykovým displejem?
Klasický notebook všichni znáte a pro mnoho konzervativnějších uživatelů je stále tím nejlepším pracovním nástrojem. Od nástupu smartphonů ale začaly být i u počítačů populární dotykové displeje a díky tomu se rozšířily konvertibilní notebooky. Pojem notebook od té doby znamená celou plejádu zařízení.

Ovládání počítače prstem po displeji není úplná novinka, ale u starších verzí Windows to nebylo příliš pohodlné (navíc se používala nekomfortní rezistivní technologie, kdy se na displej muselo tlačit). Změna přišla hlavně s Windows 8 a jeho novým prostředím.

Základní odlišnosti konvertibilních notebooků jsou v dotykové vrstvě pod displejem a v konstrukci kloubu. Ty nejvíce zvláštní konstrukce pak mají mnohem blíže k tabletu. Rozdíl je v tom, jak takový počítač používáte.

konvertibilní notebook

4 režimy použití konvertibilního notebooku

Konvertibilní notebooky mají něco navíc, a buď to využijete, nebo je to pro vás zbytečné.

VÝHODY KONVERTIBILNÍCH NOTEBOOKŮ:

Intuitivní ovládání aplikací a programů: co potřebujete, na to si sáhnete.

Využití dotykového pera pro kreslení a psaní poznámek.

4 režimy použití notebooku - jako klasický notebook, jako tablet s úplně překlopenou klávesnicí nebo jako "stan" či "stojánek" pro sledování filmů a prezentací.

NEVÝHODY KONVERTIBILNÍCH NOTEBOOKŮ:

Vyšší pořizovací cena oproti klasickým notebookům

Zpravidla lesklejší displej (díky dotykové vrstvě), většinou kompenzováno vyšším jasem


Dotýkejte se prosím!

Dotykový displej je u konvertibilních notebooků samozřejmostí. Mají jej i některé klasické laptopy, ale u nich se musíte rukou natahovat přes klávesnici. Abyste dotykový displej lépe využili, je dobré si jej k sobě přiblížit. K tomu slouží speciální konstrukce kloubu, což je ona konvertibilita.

Výrobci notebooků zkoušeli různé způsoby a nejvíce se prosadil displej, který lze otevřít o 360°. U HP jde o notebooky označené v názvu jako x360. Každý způsob má své nevýhody a u tohoto jde především o to, že v plně otevřeném stavu pokládáte notebook nechráněnou klávesnicí na stůl. Teď už to jako nevýhodu ale nikdo téměř nebere, klávesnice jsou na to stavěné.

HP Pavilion x360

Notebooky
HP Pavilion x360

Dostupné konvertibilní notebooky pro zábavu i práci a každodenní použití. 4 režiny použití notebooku vás překvapí svou praktičností.

Více zde

Notebooky HP ENVY x360

Notebooky
HP ENVY x360

Elegantní konvertibilní notebook s povrchem z leštěného hliníku. Výkonný procesor a špičkový displej je super pro práci s videem a grafikou.

Více zde

HP EliteBook x360

Notebooky
HP EliteBook x360

Extrémně lehké a tenké notebooky HP EliteBook x360 jsou navrženy pro profesionály, kteří vyžadují maximální produktivitu.

Více zde

HP Spectre x360

Notebooky
HP Spectre x360

Ohromující vzhled se snoubí s nebývalým výkonem. Dotykový notebook s inteligentními funkcemi a velmi dlouho výdrží na baterii.

Více zde

Dotykový displej je doplňkový způsob ovládání

Dotykové ovládání, ať už prstem nebo stylusem, se u notebooků prosazuje jako třetí, ale stále jen doplňkový způsob ovládání – po klávesnici a touchpadu. Dojem, že klávesnici ještě dlouho nic nenahradí, se za pár let může vytratit. A to je na obzoru ještě ovládání hlasem.

Důležité parametry obrazovky

Dotykový displej se od toho běžného zase tolik neliší. Obsahuje navíc dotykovou kapacitní vrstvu a v případě ovládání stylusem i tzv. digitizér. Jeho parametry ale mohou být stejné jako u nedotykové verze. Mělo by jít alespoň o IPS s rozlišením Full HD a dostatečným jasem pro vás způsob používání – mimo kancelář oceníte i 400 nitů. Dotykové displeje bývají většinou lesklé, ale existují i kvalitní matné (a přitom stále dotykové) panely. Výhodou lesklých bývá třeba pocitově tvrdší povrch, ovšem způsobují odrazy a fungují trochu jako zrcátko. Přináší ale mnohem lepší barevné spektrum, jsou často lepší volbou pro grafiky, kteří na nich hodně lpí. Vybrané notebooky mají i ochranou vrstvu, které se říká „Gorilla Glass“. Tato ochranná vrstva prochází několika testy proti poškrábání, pádu či vlivu většího tlaku na displej.

Specifikace dotykových per HP

Mimochodem u klasického notebooku často nastává situace, že jde otevřít jen do nějakých 130° místo ideálních 180° a nákup konvertibilní verze toto krásně řeší.

Stylus: Můžeš kreslit, můžeš psát…

Prakticky všechny dotykové displeje jde ovládat prstem, ale jen některé i aktivním perem. Takové panely totiž musí obsahovat další vrstvu, tzv. digitizér.

Dotykové pero umožňuje mnohem jemnější práci. Prstem se trefíte na tlačítko či posouváte stream fotek, ale perem můžete i psát nebo kreslit. Software v počítači pak umí například převádět psané písmo na text – například v aplikaci OneNote. Můžete se také snadno podepsat (pozor, elektronický podpis je něco jiného) nebo opravovat delší texty a podtrhávat chyby – velmi vhodné pro studenty či editory textu pro zvýraznění pasáží, které bude potřeba rozepsat / upravit. Výhodou stylusu každopádně je, že na rozdíl od prstu přesně vidíte místo, do kterého se trefujete. Pero je zkrátka vyšší level.

konvertibilní notebook

Nevýhody konvertibilních notebooků

Konvertibilní notebooky mají samozřejmě i své zápory, ale většinou jde jen o trochu vyšší cenu. Nevýhodou může být pro někoho i (většinou) lesklý displej, ale často je to od výrobce kompenzováno vyšším jasem. Také pokud jste zvyklí na zapínací tlačítko někde nad klávesnicí, tak u konvertiblů bávalo velmi často na boku mezi porty. U nových modelů HP je ale zapínací tlačítko součástí klávesnice. A to je prakticky vše, jinak jsou dnešní konvertibly jen vylepšené klasické notebooky.

Notebooky 2v1 jako jiný druh

Ještě nedávno jste si mohli běžně koupit konvertibilní notebooky, jejichž displej se otáčel na dvou ramenech, nebo naopak na jediném centrálním kloubu. Ale také tu byly a jsou notebooky se zcela odpojitelnými displeji, u kterých pak můžete klávesnici nechat klidně doma. Jde o zařízení typu 2v1 (takto je výrobci i trh nazvali) a konstrukčně se liší v tom, že mají veškerý hardware v části s displejem. V části s klávesnicí není buď nic, nebo někdy druhý akumulátor. A tyhle zařízení už podle přísné definice notebooky tak úplně nejsou. Spíše jde o tablety. Mnoho modelů snad s výjimkou Surface Booku také nemá dostatečně ohebný kloub, respektive nemá žádný.

Velkou výhodou je u nich naopak nízká hmotnost a v brašně o nich skoro nevíte. A právě takový model je třeba HP Elite x2 G8.

Nechceme tuto kategorii nějak hanit, každé zařízení je pro někoho ideální, ale je třeba uvést, že 2v1 mají k notebookům už hodně daleko. Mohou být velmi pohodlná na cestách někde u stolečku, ale na klín si je i s klávesnicí nedáte.

Závěr

Konvertibilní notebooky s otočným displejem jsou už ze své podstaty stvořené k ovládání na dotykovém displeji. Stále však fungují i jako klasické notebooky a jejich konvertibilita je jen další funkcí navíc. Příjemným doplňkem, který nemusíte využít a ani o něm nevíte, nebo naopak výrazně zvýší vaši produktivitu.

konvertibilní notebook

A k čemu je dotykový displej? Pro řadu uživatelů k ničemu, jiní na něj nedají dopustit. Dotykový displej je další možností, jak počítač ovládat, když se třeba na některé aplikace hodí více prst či stylus. A pokud si najdete ty své aplikace, používáte třeba OneNote, či kreslíte v Photoshopu, určitě jej oceníte včetně aktivního pera. Právě možnost volby je na těchto noteboocích to nejlepší. Také při koukání na filmy na gauči nebo v posteli je plně otočený displej někdy výhodnější.

Konvertibilní notebooky HP

kovertibilní Nnotebooky HP

Nakupujte zde

Dotyková pera HP

Dotyková pera HP

Nakupujte zde

Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme online
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Tomáš Berger
Autor článku
18 let v HPmarket
Tomáš pro vás šperkuje vizuální podobu HPmarketu a částečně se stará i o obsah našeho webu. Pokud ho zrovna nevidíte pracovat ve Photoshopu nebo HTML editoru, tak se určitě pohybuje kolem nějaké tiskárny nebo notebooku.
Podobné články
Recenze: HP Spectre x360 16 – nejpovedenější HP notebook letošního roku
V HPmarketu jsme si vzali do parády nejnovější přírůstek do rodiny HP notebooků. Největším tahákem konvertibilního notebooku HP Spectre x360 16 je nepochybně 120Hz OLED dotykový displej s živým podáním barev, který ocení nejen filmoví nadšenci, ale i profesionálové. Zařízení, na jehož plynulém chodu a efektivním hospodaření s baterií i za vysokého výkonu má zásluhu AI, nás hodně bavilo. Pojďme se na HP Spectre x360 16 podívat společně.
Ikona - publikováno2. 4. 2024
Ikona - časomíra7 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Jak vybrat notebook na běžnou kancelářskou práci?
Jaké modely jsou vhodné do firem a na co je třeba dávat pozor? Takový notebook nemusí být nijak výrazně výkonný a často bude nejspíše napájený přímo ze zásuvky. Naopak se bude hodit co největší konektivita. A samozřejmě dobrá cena.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra7 minut čtení
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Nová generace notebooků G10
Rok se s rokem sešel a my zde máme opět novou generaci. Tentokrát se jedná o generaci G10, která opět přivádí novinky do světa HP. Co nového můžeme u G10 čekat?
Ikona - publikováno12. 6. 2023
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Jiří Šelong
Jiří Šelong
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz