Nové slevy až 5 000 Kč na notebooky, tiskárny a příslušenství
Zpátky do školy jen do 18. 9.!
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratJak vybrat herní notebook, na kterém se dá skutečně pořádně hrát

Jak vybrat herní notebook, na kterém se dá skutečně pořádně hrát

Ikona - publikováno
28. 3. 2024
Ikona - časomíra
8 minut čtení
Autor:
Denis Císařík
Denis Císařík
Jakmile výrobce svému notebooku říká „herní“, většinou se můžete spolehnout, že si na něm zahrajete vcelku pohodlně. Nejdůležitější je u něj totiž výkon. Ten je daný primárně silnou grafikou, která je u těchto laptopů samozřejmostí. I tak ale můžete narazit na velké rozdíly, a byť se „nějak hrát“ dá skoro na všem, vyplatí se sáhnout po herních značkách.


Konfigurace Grafika SSD Displej Chlazení Klávesnice Výběr

Základní grafika GeForce GTX často stačí. Více peněz za výkonnější hardware a lepší provedení dáváte spíše jen kvůli lepšímu zážitku. Pokud ale nemáte napjatý rozpočet, rozhlédněte se po možnostech, které herní notebooky nabízejí. Rozdíl poznáte hlavně u nových a náročnějších her a takový počítač vám samozřejmě potom vydrží déle.

Herní notebook

Vyšší výkon zajistí rychlejší obraz (více snímků za sekundu) a více detailů. Zároveň je potřeba silný stroj nějak uchladit a v herním zápalu je také lepší bušit do pořádné klávesnice. I další komponenty herního počítače jsou proti běžným laptopům trochu jiné a všechno to má svůj důvod samozřejmě v lepším herním zážitku. Třeba zvuk z reproduktorů označených jako Bang&Olufsen či Harman Kardon (každá značka má svoje) bude v herních počítačích o něco silnější. Ten stejný výkonný hardware ve specializovaném a správně dimenzovaném těle bude zkrátka o něco dražší, než v obyčejném kancelářském laptopu. Vliv na cenu má všechno, šetřit se ale vyplatí jen někde.

Není to jen o grafice, ale o vyváženém provedení

Nejčastěji se hraje na patnáctipalcových laptopech. Pokud jej nemusíte často přenášet, klidně berte i 17", ale samozřejmě existují i kompaktní 13" herní stroje. Z herního pohledu by se dalo říct, že čím větší, tím lepší.

Ale protože zásadní parametr je výkon, začněte vybírat podle něj. Výrobce často páruje s grafikou i vhodný procesor, takže to máte o něco jednodušší.

Podrobnější povídání jsme nachystali v samostatných článcích.

Grafické karty v noteboocích
Procesory v noteboocích

S napjatým rozpočtem vám bude vám stačit:

  • GeForce GTX 1650 a Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5
  • GeForce RTX 2080 a Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5

Mnohem lépe si pak zahrajete na:

  • GeForce RTX 3070 a 3080
  • GeForce RTX 3090 a Intel Core i7 či AMD Ryzen 7
  • GeForce RTX 4070 a 4080
  • GeForce RTX 4090 a Intel Core i9 či AMD Ryzen 9

Skutečné konfigurace se mohou trochu lišit a tato označení grafiky či procesoru mohou znamenat různé modely. Pro základní orientaci to však postačí.

AMD tahá za kratší konec, je ale velmi dobrou volbou

Zatímco u procesoru máte na výběr a v současné době jsou vedle Intelu často vhodnější volbou Ryzeny od AMD (byť častější je pořád Intel), u grafiky narazíte z 99 % na GeForce od Nvidie. Mobilní Radeony (ty vyrábí AMD) se v nabídce vyskytují jen minimálně ale svým výkonem dokážou být rovnocenným soupeřem. Snad se to někdy změní, ale situace na trhu herních grafik v noteboocích nyní zkrátka přeje jen jednomu výrobci.

Za zmínku stojí i nejnovější počin Intelu – integrovaná grafika Iris Xe. Na základní hraní stačí a je srovnatelná s nižšími modely GeForce. Na pořádné paření to ale stejně chce něco lepšího.

Grafiku s procesorem musíte podpořit porcí operační paměti. Teoreticky může stačit 8 GB, ale tohle je dnes často málo i na prohlížení webu (zvlášť ve více záložkách). Jistota tak bude 16 GB. Oproti tomu 32 GB prakticky nevyužijete. Zde je také první místo, kde se dá ušetřit, neboť právě RAM nebývá problém doplnit až časem. Záleží na konkrétním stroji, ale ty herní často upgradovat lze.

SSD: hlavně velkou kapacitu, ale také pozor na rozhraní

Naprostou samozřejmostí je SSD místo klasického disku. Žádný rozumný výrobce už vám ani notebook bez SSD neprodá. Herní oblast je současně jediná, kde se vyplatí jít v rámci SSD po nejrychlejších modelech. Zatímco u běžného notebooku často stačí i to nejpomalejší SSD klidně přes rozhraní SATA, u herního stroje je důležité načítání her i rychlé přesuny dat mezi diskem a operační pamětí.

Herní notebook

U nových počítačů bude již SSD připojeno přes rozhraní PCIe 4.0, v případě PCIe 3.0 ale může být rychlost také dostatečná. Podrobnější informace byste získali až z odborných recenzí. Kapacita disku by neměla být nižší než 512 GB, ale s terabajtem neuděláte chybu. Hry zabírají stále více místa, a pokud jich chcete mít v počítači více, velký disk je nezbytností.

Displej: více hertzů

Zapomeňte na běžný standard Full HD IPS. Samozřejmě s ním nic nezkazíte, ale u her již využijete více a herní notebooky také více nabízejí.

Standardní obnovovací frekvence 60 Hz se ve srovnání s lidským okem může zdát dostatečná, ale při rychlém pohybu obrazu už platí i další zákonitosti. Dnešní displeje v herních noteboocích mají 90, 120, 144, ale i 240 Hz. Musíte na to ovšem mít i ten v článku neustále omílaný vysoký výkon. Pokud slabší grafika dodá stěží 60 snímků za sekundu, rychlý displej tolik nevyužijete a o vyšším rozlišení si můžete nechat jen zdát. Platí, že čím větší rozlišení a více detailů, tím půjde dolů počet snímků (FPS – frames per second).

S lepším výkonem si pak můžete dovolit i vyšší rozlišení. Nemusí jít rovnou o 4K, které má na notebooku jen malý smysl, ale takové Full HD už může být na 17" málo. Ideálem může být u výkonnějších modelů takové Quad HD, nebo zkrátka nějaké rozlišení mezi Full HD a 4K. Opravdu ale jen u konfigurací se silnou grafikou.

Také záleží, jaký typ her hrajete. Strategie nahrávají právě vyššímu rozlišení (uvidíte větší část mapy) a u „stříleček“ nebo rychlých her je zase větším přínosem obnovovací frekvence. Abyste nestříleli někam, kde protihráč už pár milisekund není a měli ostrý obraz i při prudkém pohybu.

Častěji se setkáte právě s rychlejšími displeji a 144 Hz se pomalu stává standardem. Naopak vyšší rozlišení najdete až u drahých konfigurací. Pomalu se také začínají objevovat i panely typu OLED, které jsou na hraní ve většině parametrů o něco lepší, například díky jejich téměř nulové latenci.

Chlazení

Pokud chcete zcela tichý herní počítač, kupte si tablet. Jinými slovy – nejde to. Ale ani herní mašina nemusí hučet víc než je nutné. Silnější komponenty s vyšším TDP (odběrem) budou topit více než ty slabší. Tyto hodnoty (hlučnost a zahřívání) se opět dozvíte spíše z recenzí. Obecně to ale bude lepší u počítače, kde je na chlazení dostatek místa a kde na něm výrobce nešetřil.

Aby to fungovalo dobře, základem bývá dvouokruhové chlazení, kdy se teplo od grafiky odvádí jinými měděnými trubičkami (těm se říká heatpipe) než teplo od procesoru. V nich může být pro vyšší účinnost jako médium použit tekutý kov.

Herní notebook

Hlučnost pak vzniká až u ventilátorů, kde záleží na konstrukci jejich lopatek i počtu otáček. Správně nastavené otáčky v závislosti na teplotě nejsou vůbec samozřejmostí a obecně to je lepší právě u kvalitních herních značek. U HP OMEN se o nastavení stará software Gaming Hub a teplo je odváděno pěti různými směry (OMEN Tempest Cooling).

Klávesnice: Mechanická externí jako užitečný doplněk

Zřejmě žádná notebooková klávesnice se nevyrovná mechanické stolní. Tu si vždy můžete dokoupit. Přesto je i tak lepší upřednostnit laptop s bytelnou klaviaturou – minimálně na cesty se vám bude hodit.

Podle běžně prodávaných notebooků lze soudit, že většina hráčů touží hlavně po barevných tlačítkách. Podsvícení typu RGB, které pulzuje do rytmu se vším ostatním, je ale jen takový bonus. Více se hodí třeba nastavení jiné barvy pro klávesy, které ve hře používáte nejčastěji. Nejen WASD. Barevné nastavení umožňují u HP právě OMENy, zatímco Victus by HP svítí jen bíle.

Výběr nakonec závisí stejně na tom, co hrajete

Herní počítač si můžete pořídit jako student, pokročilý gamer, nebo rodič, který sice moc nehraje, ale má doma někoho, kdo určitě ano. Pokud nehledáte zrovna ultratenký kompaktní notebook, váš nový laptop může být herní. U HP máte dvě základní volby: VICTUS by HP nebo OMEN. První je určena pro začínající hráče a druhá je už profi.

  • VICTUS by HP má tělo s upraveným chlazením, dvě velikosti displeje včetně rychlé 144Hz obnovovací frekvence, na výběr silné procesory a herní grafické čipy. Victus by HP také umožňuje snadný přístup k hardwaru bez ztráty záruky a umožňuje budoucí . Pokud nehrajete profesionálně, pravděpodobně vám tento stroj bude zcela stačit.
  • Kdo to myslí s hraním vážně, pro něj je tu OMEN. Vždy se silnou herní grafikou včetně RTX 3080 i plnotučným procesorem (na výběr máte Intel i AMD). Displej dostanete matný a v rozlišení Full HD, nebo QHD. K dispozici jsou i displeje s obnovovací frekvencí 165 Hz.

I základní hardware (typicky Intel Core i5 a GeForce GTX 1650) vám na největší herní pecky (tituly AAA) vystačí. Pokud byste toužili po větších detailech a lepším obraze (a že to za to stojí), pak se teprve vyplatí sáhnout po vyšší konfiguraci. Třeba nějaký Ryzen 7 a grafika začínající písmeny RTX (pro zjednodušení) bude dobrou volbou. Vždy ale zůstaňte u kvalitní herní značky, neboť i ten samý hardware v těle obyčejného notebooku neposkytne stejný zážitek, jako například u OMENu, a nejen kvůli jinak dimenzovanému chlazení bude ve výsledku stejně pomalejší. Pod dvacet tisíc to ještě nepůjde, ale v cenové relaci 20 až 30 tisíc si již zahrajete velmi slušně. Nad 30 tisíc již začínají herní notebooky pro náročné.

Naše tipy

VYSOKÉ DETAILY

Omen 16

Notebooky OMEN

Nakupujte zde

STŘEDNÍ DETAILY

Notebooky VICTUS by HP

Nakupujte zde
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Denis Císařík
Autor článku
3 roky v HPmarket
Denis má na starosti péči o zákazníky. Aktivně se také specializuje na herní průmysl a vše co s ním souvisí. Je nadšenec do OMEN a HyperX příslušenství. Ve svém volném čase streamuje na platformě Twitch, kde si získal už nejednoho fanouška.
Podobné články
7 tipů na herní výbavu pro gamery
Doplňte si hráčskou výbavu o technologické novinky. V HPmarketu jsme dali hlavy dohromady a připravili pro vás 7 tipů na pořádnou herní výbavu, se kterou budete nad soupeřem excelovat. Pojďme na to.
Ikona - publikováno28. 11. 2023
Ikona - časomíra4 minuty čtení
Denis Císařík
Denis Císařík
Jak vybrat herní monitor?
Každý stolní herní počítač je bez monitoru ztracen. Pomohou vám hrát pohodlně klidně celý den a mít výhodu před soupeřem. V naší nabídce je spousta herních monitorů, jak ale vybrat ten správný?
Ikona - publikováno1. 11. 2023
Ikona - časomíra7 minut čtení
Jiří Šelong
Jak vybrat herní příslušenství
Ať už jste hardcore gamer, příležitostný hráč/ka nebo rodič, který chce udělat své ratolesti radost, neměli byste výběr správného příslušenství podcenit. Klíčová je správná myš, podložka, klávesnice a sluchátka.
Ikona - publikováno23. 11. 2022
Ikona - časomíra4 minuty čtení
Denis Císařík
Denis Císařík
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz