Levné | Nižší střední třída | Herní základ | Střední třída | Výkonný ultrabook | Pro kreativce | Herní speciál |
Rozdělení na notebooky pro běžné uživatele a firemní není samozřejmě závazné. V některých případech se vám může více hodit právě byznysový laptop, pouze nevyužijete některé jeho funkce (například vPro či modul TPM – ajťáci ve firmách vědí). Také na občasné hry vám může stačit Pavilion, jen z něj nedostanete takový výkon jako z OMENu.
Portfolio notebooků HP začíná zhruba na 15 tisících korun za základní počítač až po cenu přesahující 100 tisíc za nabušený stroj vhodný pro hraní nejnovějších her i náročnou práci. Nedívejte se při výběru pouze na cenu – nejlevnější modely mají z principu řadu kompromisů, které vám později mohou začít překážet.
Do levných notebooků HP patří řady HP 15, HP 17 (běžní uživatelé, světlé a vyjímečně tmavé provedení) a HP 200 (pro běžné ale i firemní účely). Tělo mají vyrobené z tvrzeného plastu, jejich výbava může být slabší a kvalitní (IPS, čitelný ze všech úhlů) displej nenajdete úplně u všech konfigurací. U těchto řad jde hlavně o cenu, ale matný povrch displeje, svižné SSD či USB-C mají všechny modely.
Kvalitní IPS displej najdete u většiny HP 15 a zhruba u poloviny modelů řady HP 17.Slovníček, aneb není displej jako displej
TN – Twisted Nematic. Tyto displeje už z notebooků pomalu mizí. Vyznačují se tím, že když se na ně podíváte trochu z boku, mění barvy. U HP se někdy označují i jako SVA (Standard Viewing Angle). Jejich výhodou je nízká cena a teoreticky rychlejší odezva.
IPS – In-Plane Switching. Mnohem kvalitnější typ displeje. Dodržuje stejně kvalitní podání barev i při pohledu z boku.
Doporučení: pokud nejdete po ceně, vždy hledejte slovíčko IPS. Případně u dražších notebooků slovíčko AMOLED/OLED, což je ještě kvalitnější typ displeje.
Levný počítač vám bude stačit na základní práci.
Jeho omezení poznáte v momentě, kdy zkusíte spustit náročnější aplikace nebo náročnější hru. Čistě pro domácí / běžné užití jde ale o svižné stroje hlavně díky tomu, že HP nešetřilo na SSD.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 7 až 25 tisíc korun
Pavilion je základní a velmi široká řada notebooků HP. Paviliony mají částečně hliníkové tělo a více barevných variant. Vyrábí se ve velikostech 13,3, 14 a 15,6" a všechny modely mají kvalitní displej IPS s rozlišením Full HD, podsvícenou klávesnici a většina i přihlašování přes čtečku otisku prstů. Relativní novinkou je pak Pavilion Aero, který se vyznačuje ještě nižší hmotností, než zbylé modely.
Pavilion je vhodný jako studentský notebook, ke kterému snadno připojíte televizor nebo druhý monitor s vysokým rozlišením. Když si vyberete variantu x360 s otočným dotykovým displejem, získáte rozšířené možnosti používání.
ProBook je výborný pracovní stroj, který lze navíc snadno upgradovat. Ať už jste účetní, obchodní zástupce či soukromý podnikatel, padne dokonale všem a vydrží dlouhá léta. HP nabízí i konfigurace s procesorem AMD, které poznáte označením 435/445/455. U ProBooků můžete otevřít displej až do 180° a můžete ho tak využít například pro prezentování naproti sedící osobě.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 15 až 30 tisíc korun
HP má sice vlastní značku herních notebooků OMEN, ale pro začínající i pokročilé hráče je tu za příznivé ceny Victus by HP v úhlopříčkách 15,6 a 16,1 palců. Tělo s upraveným chlazením včetně rychlé
144Hz obnovovací frekvence a na výběr silné procesory (varianty s AMD i Intelem) a herní grafické karty (až RTX 3060).
Victus také umožňuje snadný přístup k hardwaru a můžete tak časem upgradovat paměť RAM bez ztráty záruky. Pokud nehrajete profesionálně, bude vám tento stroj dostačovat. Stačí jen vybrat správnou, vašim požadavkům odpovídající konfiguraci.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 17 až 36 tisíc korun
ENVY jsou výkonné notebooky s celohliníkovým tělem. HP je nabízí v 14", 15,6", 16" a 17,3" velikosti, a také ve variantách s otočným displejem x360. V 15,6" můžete mít extrémně výkonné konfigurace s herními grafikami a velkým 83Wh akumulátorem. Displej je u ENVY vždy lesklý, v některých variantách dotykový. Jako top model zde ční konfigurace s displejem typu AMOLED (tedy s dokonalým kontrastem), rozlišením 4K a ochranným sklem Gorilla Glass.
Proti zvyklostem se ENVY liší absencí numerické klávesnice u 15,6" velikosti, tu najdete až u 17,3" varianty. Je to hlavně z důvodu tenčích rámečků okolo displeje a tím zmenšení celého notebooku při zachování stejné velikosti displeje. Toto může být důvod, proč v 15,6" velikosti zvolit raději EliteBook.
Řada EliteBook jsou špičkové firemní notebooky, které mohou oslovit i zákazníky, jenž by si jinak koupili něco z řady ENVY. HP k EliteBooku poskytuje nadstandardní tříletou záruku a na rozdíl od ENVY jsou navíc všechny displeje (samozřejmě s výjimkou otočných dotykových x360) matné. Navíc numerickou klávesnici najdete i u 16" varianty.
Jde tak trochu o ultrabooky – tenké a lehké, ale zase s omezeným počtem portů. Nenajdete zde totiž LAN ani čtečku SD karet, zato dvojici moderních USB-C a SmartCard. Vybrat si můžete i konfiguraci s modulem LTE pro připojení k mobilní datové síti. Na rozdíl od řady ENVY zde neexistují varianty s herním grafickým čipem, ale i u ENVY jde jen o dva modely za vyšší cenu.
Podobnou řadou je pak ještě Elite DragonFly. Jak už napovídá jméno, jde o odlehčenou variantu EliteBooku s hmotností pod jeden kilogram.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 22 až 60 tisíc korun
Spectre je kovový klenot, jehož netradiční provedení s ostrými rysy upoutá okamžitě pozornost každého, kdo o něj jen okem zavadí. Uvnitř se přitom nachází opravdu výkonný hardware. Zkosená hrana na jedné straně obsahuje USB-C a na druhé zapínací tlačítko.
Nové modely už vždy s otočným dotykovým displejem ve dvou velikostech 14" a 16" (největší již s plnohodnotnou klávesnicí). U větších úhlopříček si můžete vybrat herní grafický čip, vyšší rozlišení a čeká na vás i varianta s AMOLEDem.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 35 až 60 tisíc korun
Tato kategorie mobilních pracovních stanic vznikla před deseti lety. Výrobci si všimli, že nároční uživatelé často kupují herní notebooky a pak na nich nehrají. A tak vytvořili notebooky ZBook, které jsou svým výkonem srovnatelné s herními OMENy. Mají pevné kovové tělo, tří až pětiletou prémiovou záruku a snadný přístup k hardwaru. Pravidlem je u nich velký akumulátor s dlouhou výdrží a grafický čip Quadro. To je něco jako herní GeForce, ale optimalizované na práci.
Vybírat můžete mezi rozlišením Full HD a 4K. Displej typu IPS vždy poskytuje přesné barvy a s výjimkou několika málo dotykových variant je matný. V nabídce jsou modely FireFly, Fury, Power a Studio.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 31 až 124 tisíc korun
Komu nestačí Victus by HP a myslí to s hraním vážně, pro něj je tu OMEN. Vždy se silnou herní grafikou i plnotučným procesorem (na výběr máte Intel i AMD). Displej dostanete matný, u vybraných konfigurací s QHD rozlišením a 165 Hz obnovovací frekvencí, neboť tady rozhodují milisekundy. Kochat se větší jemností by znamenalo menší výdrž i větší latenci a kdo chce něco většího, dostane 17,3" bestii.
V menší variantě narazíte na dvě odlišná provedení. Levnější konfigurace patnáctky se totiž dělají i v konzervativnějším těle. Ta postrádá numerickou část klávesnice a nemá tolik vyvýšený displej. Vybere si každý, ale novější typ je prostě lepší.
Přibližný cenový rozsah konfigurací: 30 až 94 tisíc korun
Pokud si z nabídky HP modelů nevyberete, nabízíme vám službu individuální konfigurace. Naši odborníci vám pomohou sestavit zařízení přesně podle vašich potřeb a požadavků. Ať už potřebujete notebook pro specifické firemní aplikace, kreativní práci, nebo herní zábavu, stačí nás kontaktovat a my se postaráme o zbytek.