Lze je vyrobit ještě tenčí, lehčí a výkonnější? O tom a mnohem více je rozhovor s produktovým manažerem HP Václavem Stachem, ostravským patriotem, velkým fanouškem sportu a HP notebooků.
Václav Stach má na starosti ve společnosti HP takzvanou konzumní řadu, tedy řadu, která se hodí do domácností, na cestování a má plnit potřeby každého běžného uživatele. Není tedy zaměřená na podnikatelskou sféru, vládní sféru a další odvětví. Jsou to herní notebooky, profesionální multimediální notebooky, nebo také notebooky, které se hodí pro běžný provoz domácnosti jako je internet, filmy a další běžné věci, které doma děláte.
Notebooky jako takové prošly za posledních let celou řadou změn. Technologie se neustále posouvají kupředu a především notebooky, které dnes plní trochu jinou úlohu než v minulosti. Například DVD disky nebo CD disky už dnes prakticky nikdo nepoužívá. Z tohoto důvodu se naprosto upouští od DVD mechanik v běžných noteboocích, ale také u stolních počítačů nebo All In One počítačů, u kterých byly do nedávné doby jednou ze základních, neodmyslitelných komponent.
Další věc, kterou u notebooků už většinou nenajdete jsou pevné disky, protože jsou mechanické a to znamená, že pro časté přenášení nejsou tak vhodné jako mikročipové SSD disky, které jsou mnohem rychlejší a notebook přibližují klasickému mobilnímu zařízení, které vše rychle nastartuje a zpracovává. Díky tomu jsou vhodnější variantou. V branži nenajdete jediného výrobce, který by s těmito komponentami počítal do budoucna. To je už hudba minulosti a výrobci se dívají dopředu, protože tento segment se neustále vyvíjí.
Neustálé ztenčování a zmenšování notebooků již také není úplně téma, protože výrobci pravděpodobně dosáhli maximálního možného ztenčení notebooků, a dostali se tak do doby, kdy jsme dosáhli optima mezi tenkostí a lehkosti notebooku a zároveň jeho vlastnosti se uchladit. U příliš tenkých notebooků může nastat problém, kdy je prostoru málo a vzduch pak dostatečně neproudí. Notebooky tedy mohou s rostoucím výkonem spíše opět mírně "ztloustnout".
Obecně se spíše sází na to, aby byly kompaktní. To znamená, že zařízení budou mít tenké rámečky, jaké jsou na mobilních zařízení a díky tomu se notebooky mohou neustále zmenšovat.
Výrobci se snaží zařízení navrhnout tak, aby co nejvíce usnadnilo každodenní život. Heslo plug'n'play je tak čím dál více vidět i co se portů týká. Dnes už je hojně používaný USB-C konektor, přes který jsme schopni nabíjet ostatní zařízení, ale i notebook samotný. Do jediného USB-C portu můžeme zapojit celou škálu zařízení, a to přes dokovací stanici, nebo obyčejný replikátor portů.
Základní USB-C porty vám dovolí nabíjet například mobilní telefony, připojit veškerá periferní zařízení jako jsou tiskárny, klávesnice, myši nebo třeba externí DVD mechaniku. USB-C porty jsou multifunkční a dovolí vám nabíjet i samotný notebook, což je velká výhoda, protože máte jeden napájecí kabel na notebook, na telefon a další zařízení.
Dalším diskutovaným tématem je technologie Thunderbolt, která vám nabídne přenos až 40 GB za vteřinu. Profesionálové nebo lidé, kteří se zabývají kreativní činností, prací s videem nebo prací s větším množstvím dat tuto technologii nejspíše velmi ocení, právě díky rychlosti přenosu dat na externí disky a další zařízení.
Znak moderní doby je mít vše v jednom, aby bylo vše jednoduše dosažitelné, jednoduše zprovoznitelné a vše proběhlo automaticky. Není nic příjemnějšího než přijít domů, připojit jeden konektor a vše máte připojeno. Pokud však máte jen jeden univerzální konektor, vždy budou existovat nějaká zařízení nebo redukce, které vám umožní použít port i se staršími zařízeními, které mají jiný vstup. Nemusíte se tedy bát, že byste nějaké starší příslušenství nebyli schopni spojit s novým notebookem.
Trend, který se stále více prosazuje, je opouštění od numerického bloku na klávesnici. Byli jsme zvyklí, že u 15" notebooků byl numerický blok standardem. Hlavním důvodem absence numeriky je copy paste funkce a zároveň čím dál běžnější používání externí klávesnice, protože u menších notebooků není dostatek prostoru na numerické bloky a počítá se s tím, že když budete chtít plnohodnotně a komfortně pracovat, vybavíte si notebook externími zařízeními.
U větších notebooků je to stále diskutabilní, ale zároveň se výzkumy potvrdilo, že používání čísel jako takových se neustále snižuje. Lidé nemají potřebu „ťukat“ čísla do tabulky ručně, ale většinou využijí funkce, případně zkopírují a vloží, a proto numerický blok odchází do zapomnění. Výhodu, kterou to přináší je právě to, že zbytek klávesnice pro samotné klávesy bude prostornější a samotné psaní pak pohodlnější.
Jedním z dalších velkých trendů, jsou konvertibilní notebooky. Notebooky s označením „x360“ je poměrně široké téma, protože zde můžete používat dotykové pero. Notebooky jsou otočné přináší vám jiné možnosti, které standardně notebooky nenabízejí. Získáte tak i funkce, které znáte z tabletů.
Mají obrovské spektrum využití. Můžete si v klidu sednout jak a kam chcete a místo použití myši nebo touchpadu si na obrazovce ťukat. Nastavíte si displej do jakého úhlu potřebujete, přizpůsobíte ho své poloze a komfortu. Je to ideální věc.
Mají i profesionální využití, kdy lidé, kteří pracují s obrázky a pracují s grafickými programy, potřebují být přesní a potřebuji si například v terénu něco "domalovat", a tak si zařízení mohou překlopit do tabletového režimu a psát velmi přesně, protože máte pevnou základnu a můžete dělat i opravdu jemné věci. Konvertibilní notebooky jsou notebooky budoucnosti pro domácnosti, a stále více lidí si na tento komfort velmi rychle zvykne.
Momentálně největším turbulentním hitem jsou notebooky s jiným poměrem stran, než jste zvyklí. Tím, že výrobci dokážou ořezat rámečky kolem displeje si můžeme dovolit lepší využití a zároveň zachovat velikost notebooku na kterou jsme zvyklí.
Výhodou je, že vám dovolí lépe využít možnosti zařízení, protože doba, kdy se notebooky využívaly velmi často jako jediné přehrávače, například multimediálních formátů filmu a podobně, je pryč.
Dnes jsou mnohem více zapojeny do každodenní činnosti člověka a nové nebo nestandartní poměry velikosti stran displejů nám dokážou zobrazit více obsahu, případně si přidat aditivní lišty, které potřebujete pro rychlou práci s některými programy. Display je větší a vidíte třeba o tři, čtyři řádky více informací a dat. Takže ať už pracujete v excelu, stříháte video, nebo brouzdáte na internetu, obsahu vždy uvidíte o něco více. Je vhodné pro lidi, kteří dělají převážně s textem, online prostředí a rozšíření zobrazení pro ně bude dávat smysl.
Je to také jeden z velkých trendů budoucích let a notebooky s rozdílným poměrem stran mají rozhodně velký potenciál.