OK S provozováním webu HPmarket.cz nám pomáhají takzvané soubory cookies. Cookies slouží k přizpůsobení obsahu webu, měření funkčnosti stránek a pomáhají nám dosáhnout vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použitím. Více informací
 
 
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 728 707 709  (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tiskárny Skenery Příslušenství Inkousty a tonery Care Pack Software Náš tip
 

Výběr PC či notebooku pro střih videa

Výběr vhodného počítače/notebooku, který bude využíván primárně na střih videa se zdá být čím dál tím víc obtížnějším úkolem.

Buď se jedná o neznalost vlastností jednotlivých komponentů, které jsou nezbytnou součástí každé sestavy nebo se často zákazník v široké nabídce ztratí a hledá kompromis mezi cenou a výkonem tam, kde to není vhodné. Na jaké komponenty se zaměřit, aby byl střih co nejkomfortnější a plynulý? Co by pro nás mělo být primárními kritérii? Jaký program zvolit? Je střih náročnou činností? Na tyto otázky a nejen to budeme hledat odpověď v dnešním krátkém článku. (Zajímat se budeme o produkty značky HP).

Úplně na začátek bych si dovolil podotknout, že barva notebooku ani PC case výkon neurčují. Zasmáli jste se? Často i design bývá kritérium, které se dá samozřejmě v kombinaci elegantního a výkonného stroje řešit. Co tím chci říct? Pokud nemáte doposud žádnou zkušenost s tím, které komponenty počítač obsahuje, a jak jednotlivé komponenty fungují, nevybírejte zařízení podle vzhledu, DŮLEŽITÉ JSOU „VNITŘNOSTI“. (Ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí)

Asi se mnou budete souhlasit, když si dovolím říct, že střih videa se stal v poslední době populárním a začíná nahrazovat opravdu pomalu, ale jistě „fotovzpomínky“. V první řade je třeba se zaměřit na to „CO TOČÍM?“. Ať už jste naprostý laik nebo profesionál, jedno máte společné, budou Vás zajímat vždy stejné parametry, jen jiná čísla, občas i jiná písmenka.

Nedoufejte, že to nějak půjde

Vybírejte zodpovědně! Výkon počítače pro Vás bude při střihu rozhodujícím parametrem č.1. Spoléhat se na to, že to „nějak“ půjde a levnější produkt zvládne to samé, co ten o 2tis. dražší je špatný postup. Bude se jednat především o Váš komfort, o který se přece nechce nechat nikdo připravit. Vše závisí na Vašich požadavcích, a proto :

Rozdělme si pro přehled uživatele do základních 4 kategorií:

1) Nenáročný uživatel
Točí na outdoor kameru, občas něco sestříhá. (HD/FHD)
2) Mírně náročný uživatel
Točí videa z dovolené, videa z výletů, jde mu o plynulý střih a hezký výsledek. (HD/FHD)
3) Středně náročný uživatel
Točí videa aktivně, má v plánu se zlepšovat a zvyšovat svoje nároky na střih. (HD/FHD)
4) Velmi náročný uživatel
Točí videoklipy, točí komerční videa, točí / stříhá téměř denně. (FHD/UHD)

Nabízí se zde kategorie zákazníků, kteří doposud žádné video nesestříhali, ale chtěli by se této činnosti začít věnovat. V tomto případě si prosím ujasněte, zda máte vyšší ambice a touhu po chvíli přeskočit „Nenáročné uživatele“ a věnovat se střihu více než párkrát do roka.

Důvod, proč zmiňuji kategorie hned na začátek je ten, že chci, aby jste si zprvu uvědomovali, do jaké kategorie patříte. Věřím, že profesionální uživatelé oplývají odbornějšími znalostmi, ale pokusím se výklad podat stručně a pochopitelně především pro ty, pro koho je svět IT zatím neznámé prostředí.

CPU – Procesor

HD = 720p / FHD = 1080p / UHD = 4K

V dnešní době většina kamer točí FHD, proto už nelze tolik odlišit jednotlivé kategorie podle kvality záznamu.

Komponent, který by měl být tou nejvýkonnější položkou je právě procesor. Nazvat ho můžeme i jako motor počítače, čím více válců tím lépe, to samé platí i u procesoru o jádrech a jednotce GHz při které mohou procesory pracovat. Počet jader a rychlost určuje, jak moc pohodlná a svižná bude Vaše práce v editačních programech. Od sestav s nejlevnějšími procesory nelze očekávat žádné zázraky, vše půjde pomalu nebo vůbec a dřív nebo později dojdete k závěru, že by bylo tenkrát lepší nějaký ten peníz navíc přihodit.

Samozřejmě, že jako u každého následujícího komponentu je třeba zvážit, co bude našim cílem. Na střih HD videí je vhodný jiný procesor, na FHD jiný a na 4K úplně jiný. To, co bude stačit nenáročnému uživateli nemusí stačit uživateli mírně náročnému. Čím větší rozlišení videa a čím větší nároky na střih, tím náročnější musí být i Vaše požadavky na procesor. Už u mírně náročných uživatelů bychom doporučovali volbu min. 4 jádrových procesorů.

TIP:

Srovnání procesorů v jednotlivých PC sestavách a u jednotlivých (prozradí i další zajímavé informace)

Univerzální rada, jaký procesor vybrat bohužel není, avšak existuje rada, která Vás ušetří průšvihu:

Procesory z řady Intel Atom / Celeron / Pentium – nejsou určeny pro editaci videa!

Pokud by Vám nestačila informace o tom, které procesory určené pro střih určené nejsou, tak:

Procesory řady Intel i5 & i7 – jsou těmi nejvhodnějšími.

Grafická karta

Pokud se bavíme o střihu videa, tak grafická karta je tím méně důležitým komponentem. Neberte mne do slova, realita je samozřejmě taková, že i na grafické kartě záleží. Záleží, protože ne vždy využívá koncový zákazník zařízení pouze na střih. Primárně slouží grafická karta k rychlejšímu renderingu* a plynulejšímu náhledu videa ve spolupráci s procesorem. Další použití : Vyvážení barev, přechody videa, Color Grading.

Rendering : Vykreslování reálného obrazu videa.

To, co si můžete přehrát ve svém programu je vždy pouze náhledové video. Abychom docílili uložení v požadovaném formátu, musíme video „vyrenderovat“. Rendering je pro lepší pochopení proces, kdy se jednotlivé snímky řadí za sebou a vytvářejí jeden celek – video.

RAM – Operační paměť

Operační paměť si můžeme představit jako skladiště pro data jako jsou výsledky výpočtů a programových funkcí.

Střih videa je jedna z činností, kde činnost RAM využijete naplno.

Zpravidla platí, že by každé procesorové jádro mělo mít vlastní 4GB RAM. Z toho vyplývá, že doporučená velikost RAM bude : (2 jádra = 8GB RAM / 4 jádra = 16GB RAM). Toto není samozřejmě možné dodržet ve všech případech. Pokud se budeme pohybovat v požadavcích na nižší cenovou relaci, konfigurace může mít i u 4jádrového procesoru - 8GB RAM.

SSD / Pevný disk

SSD (Solid-state drive) se liší od klasických pevných disků tím, že neobsahuje pohyblivé mechanické části = má menší spotřebu.

Často se můžeme setkat s tím, že sestava má jak SSD disk, tak disk pevný. Není to vždy pravidlem, ale pokud to vaše sestava nabídne, tak na střih vždy v tomto případě využijeme SSD disk a pevný disk jako úložiště na ostatní data. SSD disk má vysoké rychlosti čtení a zápisu, což je opět důležitým parametrem, který nám práci maximálně zpříjemní.

Programy na střih videa, které bychom doporučili

Windows Movie Maker (ZDARMA)

Pro naprosté začátečníky, vhodné na seznámení se s úplně základním střihem. Video v tomto programu vytvoříte, ale po chvíli narazíte na dost omezené možnosti. Naučíte se poskládat pár záběrů za sebou, vložit nějaké přechody a text.

http://www.windows-movie-maker.org/

(Sony) Vegas Pro EDIT

Pohodlná, rychlá a efektivní práce, to je Vegas. I když budete při prvním otevření tohoto programu zmatení, nemusíte se ničeho obávat, seznámení proběhne poměrně rychle. Vegas není ve srovnání s Movie Makerem očesaným programem, ba naopak. Výhodou tohoto programu je, že poslouží úplným začátečníkům, ale i profesionálním střihačům.

http://www.vegascreativesoftware.com/us/vegas-pro-edit/

Adobe Premiere

Profesionální software, který oproti Vegasu nabídne jednoduchou a rychlou provázanost s ostatními Adobe CC produkty. Ve spojení s Adobe After Effects je tento program jedním z nejpoužívanějších vůbec. Díky tomu jsou snadno dostupné i veškeré návody, tipy a rady na www.youtube.com.

http://www.adobe.com/cz/products/premiere.htm

*Color Grading = Proces, při kterém dochází ke korekci barev.

DaVinci Resolve

Čím dál tím více používaným se stává právě DaVinci. Cenově dostupný profesionální software, který se dá stáhnout v omezené verzi i ZDARMA! Je vhodný spíše pro pokročilejší uživatele, ale pokud jsou Vaše ambice dostatečně velké, není žádný problém začít svou „kariéru“ v DaVinci Resolve. Nabízí dokonalé možnosti z hlediska *Color Gradingu.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

Další software : Corel VideoStudio, Edius, Pinnacle Studio atd.

NUTNO ZMÍNIT, ŽE KAŽDÝ SOFTWARE JE JINAK NÁROČNÝ A JEHO FUNKCI OVLIVNÍ PŘEDEVŠÍM PARAMETRY VAŠEHO LAPTOPU / PC.

Střih videa vs. střih videa

Často se setkáváme s dotazy na doporučení vhodného notebooku / počítače pro střih videa. Samozřejmě není možné rozeznat, zda je dotaz kladen od profesionála nebo amatéra, který prozatím pouze skládá několik záběrů za sebou na časové ose. Už na začátku článku jsem zmínil 4 kategorie uživatelů, do které jste se měli podle vlastního uvážení zařadit. Cílem těchto kategorií bylo si hned na začátku uvědomit, že není střih jako střih. Z výhledového hlediska je vždy lepší zvolit výkonnější sestavu, avšak pokud patříte do kategorie č.1 a nemáte v plánu prohlubovat své nároky a znalosti, vystačíte si s méně výkonným pracantem. Střih umí být zábavou i vědou, ale je to svět, ve kterém lze objevovat stále nové možnosti. Náročný je především na čas, ale z vlastních zkušeností není občas lepší aktivity než se zavřít do své „střižny“ a pracovat na skvělém výsledku.

Cílem tohoto článku bylo Vás informativně seznámit tím, které parametry jsou důležité a proč. Tímto samozřejmě nekončíme. Níže najdete doporučené notebooky/počítače, které jsme rozdělili podle výše zmíněných kategorií. Kategorie 2 & 3 bude v tomto přehledu spojena dohromady. Cesty této kategorie se v budoucnu často potkávají s vyššími nároky, a proto není radno podcenit výkon svého stroje.

Nenáročný uživatel
HP Pavilion Gaming TG01-0002nc
 • Windows 10 Home
 • Procesor: Intel® Core i5-9400F
 • Paměť: 16 GB DDR4
 • Pevný disk: 256 GB M.2 SSD + 1 TB (7200 ot./min)
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1650/4GB
 • LAN, WiFi ac, Bluetooth, 1x USB-C, 4x USB 3.1, 4x USB 2.0, HDMI, DVI, čtečka SD karet, klávesnice, myš

Cena: 21 590 Kč vč. DPH

HP Pavilion Gaming TG01-0002nc

Koupit online

HP Pavilion Power 15-bc505nc
 • Procesor: Intel® Core i5-8300H
 • Displej: 39,6 cm (15,6") Full HD AntiGlare (1920 x 1080)
 • Paměť: 8 GB DDR4
 • Pevný disk: 512GB M.2 SSD
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1050/3GB
 • 3x USB, WiFi ac, Bluetooth, touchpad, HD webkamera, čtečka SD karet, B&O PLAY, numerická klávesnice bez podsvícení

Cena: 19 490 Kč vč. DPH

HP Pavilion Power 15-bc505nc

Koupit online

Mírně a středně náročný uživatel
HP Pavilion Gaming TG01-0021nc
 • Windows 10 Home
 • Procesor: Intel® Core i7- 9700F
 • Paměť: 16 GB DDR4
 • Pevný disk: 512 GB SSD + 1 TB (7200 ot./min)
 • Grafická karta : NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti/6GB
 • LAN, WiFi ac, Bluetooth, 1x USB-C, 4x USB 3.1, 4x USB 2.0, HDMI, DisplayPort, čtečka SD karet, klávesnice, myš

Cena: 31990 Kč vč. DPH

HP Pavilion Gaming TG01-0021nc

Koupit online

HP Pavilion Gaming 15-dk0019nc
 • Windows 10 Home
 • Procesor: Intel® Core i5-8500H
 • Displej:39,6 cm (15,6") IPS Full HD AntiGlare (1920 x 1080)
 • Paměť: 16 GB DDR4
 • Pevný disk: 512 GB M.2 SSD NVMe (7200 ot./min)
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1650/4GB
 • USB-C, USB 3.1, WiFi 6 ax, Bluetooth, LAN, HDMI, touchpad, HD webkamera, čtečka SD karet, zvuk B&O PLAY, podsvícená numerická klávesnice

Cena: 24 990 Kč vč. DPH

HP Pavilion Gaming 15-dk0019nc

Koupit online

Velmi náročný uživatel
OMEN by HP Obelisk 875-1028nc
 • Windows 10 Home
 • Procesor: Intel® Core i7-9700K
 • Paměť: 32 GB DDR4
 • Pevný disk: 1 TB M.2 SSD + 3 TB (7200 ot./min)
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 2080 Super/8GB GDDR6
 • LAN, WiFi ac, Bluetooth, 1x USB-C, 7x USB 3.1, HDMI, DisplayPort, klávesnice, myš, zvuk DTS Studio Sound, VR Ready, vodní chlazení

Cena: 62 990 Kč vč. DPH

OMEN by HP Obelisk 875-1028nc

Koupit online

HP ZBook 15 G6
 • Windows 10 Pro
 • Procesor: Intel® Core i9-9880H
 • Displej: 39,6 cm (15,6") IPS UHD AntiGlare (3840 x 2160)
 • Paměť: 32 GB DDR4
 • Pevný disk: 1 TB M.2 SSD NVMe
 • Grafická karta: NVIDIA Quadro RTX 3000/6GB
 • 2x USB-C s Thunderbolt, USB 3.0, WiFi 6 ax, Bluetooth, LAN, HDMI, touchpad, Full HD IR webkamera, čtečka otisků prstů a karet Smart Card, zvuk Bang & Olufsen, podsvícená numerická klávesnice

Cena: 86 990 Kč vč. DPH

HP ZBook 15 G6

Koupit online

Na závěr je nutno zmínit, že rozdíly není možné hledat pouze ve výkonu. Dražší sestavy vždy nabídnou něco navíc, jako např. : Rozšiřující sloty na pevné disky nebo RAM, větší konektivita atd. Sestavy a laptopy jsou pouze doporučené. Nároky uživatelů se můžou vždy lišit podle potřeby.

Pokud Vám tento článek jakkoliv pomohl ve Vašem výběru, splnil tak svůj účel na 100%.

publikováno: 07.12.2017, autor: Karel Kotík
Facebook
© 1999 - 2020 HPmarket.cz