Slevová akce   pouze do neděle 21. 4.! 
Slevy až 5 000 Kč
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratVýběr PC či notebooku pro střih videa

Výběr PC či notebooku pro střih videa

Ikona - publikováno
29. 12. 2023
Ikona - časomíra
11 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Výběr PC či notebooku pro střih videa
Výběr vhodného počítače/notebooku, který bude využíván primárně na střih videa se zdá být čím dál tím víc obtížnějším úkolem.

Buď se jedná o neznalost vlastností jednotlivých komponentů, které jsou nezbytnou součástí každé sestavy nebo se často zákazník v široké nabídce ztratí a hledá kompromis mezi cenou a výkonem tam, kde to není vhodné. Na jaké komponenty se zaměřit, aby byl střih co nejkomfortnější a plynulý? Co by pro nás mělo být primárními kritérii? Jaký program zvolit? Je střih náročnou činností? Na tyto otázky a nejen to budeme hledat odpověď v dnešním krátkém článku. (Zajímat se budeme o produkty značky HP).

Úplně na začátek bych si dovolil podotknout, že barva notebooku ani PC case výkon neurčují. Zasmáli jste se? Často i design bývá kritérium, které se dá samozřejmě v kombinaci elegantního a výkonného stroje řešit. Co tím chci říct? Pokud nemáte doposud žádnou zkušenost s tím, které komponenty počítač obsahuje, a jak jednotlivé komponenty fungují, nevybírejte zařízení podle vzhledu, DŮLEŽITÉ JSOU „VNITŘNOSTI“. (Ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí)

Asi se mnou budete souhlasit, když si dovolím říct, že střih videa se stal v poslední době populárním a začíná nahrazovat opravdu pomalu, ale jistě „fotovzpomínky“. V první řade je třeba se zaměřit na to „CO TOČÍM?“. Ať už jste naprostý laik nebo profesionál, jedno máte společné, budou Vás zajímat vždy stejné parametry, jen jiná čísla, občas i jiná písmenka.

Nedoufejte, že to nějak půjde

Vybírejte zodpovědně! Výkon počítače pro Vás bude při střihu rozhodujícím parametrem č.1. Spoléhat se na to, že to „nějak“ půjde a levnější produkt zvládne to samé, co ten o 2tis. dražší je špatný postup. Bude se jednat především o Váš komfort, o který se přece nechce nechat nikdo připravit. Vše závisí na Vašich požadavcích, a proto :

Rozdělme si pro přehled uživatele do základních 4 kategorií:

1) Nenáročný uživatel
Točí na outdoor kameru, občas něco sestříhá. (HD/FHD)
2) Mírně náročný uživatel
Točí videa z dovolené, videa z výletů, jde mu o plynulý střih a hezký výsledek. (HD/FHD)
3) Středně náročný uživatel
Točí videa aktivně, má v plánu se zlepšovat a zvyšovat svoje nároky na střih. (HD/FHD)
4) Velmi náročný uživatel
Točí videoklipy, točí komerční videa, točí / stříhá téměř denně. (FHD/UHD)

Nabízí se zde kategorie zákazníků, kteří doposud žádné video nesestříhali, ale chtěli by se této činnosti začít věnovat. V tomto případě si prosím ujasněte, zda máte vyšší ambice a touhu po chvíli přeskočit „Nenáročné uživatele“ a věnovat se střihu více než párkrát do roka.

Důvod, proč zmiňuji kategorie hned na začátek je ten, že chci, aby jste si zprvu uvědomovali, do jaké kategorie patříte. Věřím, že profesionální uživatelé oplývají odbornějšími znalostmi, ale pokusím se výklad podat stručně a pochopitelně především pro ty, pro koho je svět IT zatím neznámé prostředí.

CPU – Procesor

HD = 720p / FHD = 1080p / UHD = 4K

V dnešní době většina kamer točí FHD, proto už nelze tolik odlišit jednotlivé kategorie podle kvality záznamu.

Komponent, který by měl být tou nejvýkonnější položkou je právě procesor. Nazvat ho můžeme i jako motor počítače, čím více válců tím lépe, to samé platí i u procesoru o jádrech a jednotce GHz při které mohou procesory pracovat. Počet jader a rychlost určuje, jak moc pohodlná a svižná bude Vaše práce v editačních programech. Od sestav s nejlevnějšími procesory nelze očekávat žádné zázraky, vše půjde pomalu nebo vůbec a dřív nebo později dojdete k závěru, že by bylo tenkrát lepší nějaký ten peníz navíc přihodit.

TIP:

Samozřejmě, že jako u každého následujícího komponentu je třeba zvážit, co bude našim cílem. Na střih HD videí je vhodný jiný procesor, na FHD jiný a na 4K úplně jiný. To, co bude stačit nenáročnému uživateli nemusí stačit uživateli mírně náročnému.

Čím větší rozlišení videa a čím větší nároky na střih, tím náročnější musí být i Vaše požadavky na procesor. Už u mírně náročných uživatelů bychom doporučovali volbu min. 4 jádrových procesorů.

Univerzální rada, jaký procesor vybrat bohužel není, avšak existuje rada, která Vás ušetří průšvihu:

Procesory z řady Intel Atom / Celeron / Pentium | AMD Athlon – nejsou určeny pro editaci videa!

Pokud by Vám nestačila informace o tom, které procesory určené pro střih určené nejsou, tak:

Procesory řady Intel i5 & i7 / Ryzen 5 &7 – jsou těmi nejvhodnějšími.

Grafická karta

Pokud se bavíme o střihu videa, tak grafická karta je tím méně důležitým komponentem. Neberte mne do slova, realita je samozřejmě taková, že i na grafické kartě záleží. Záleží, protože ne vždy využívá koncový zákazník zařízení pouze na střih. Primárně slouží grafická karta k rychlejšímu renderingu* a plynulejšímu náhledu videa ve spolupráci s procesorem. Další použití : Vyvážení barev, přechody videa, Color Grading. Nejvíce si z grafického výkonu vezme software DaVinci Resolve, který je královstvím pro dokonalé vyvážení barev.

Rendering : Vykreslování reálného obrazu videa.

To, co si můžete přehrát ve svém programu je vždy pouze náhledové video. Abychom docílili uložení v požadovaném formátu, musíme video „vyrenderovat“. Rendering je pro lepší pochopení proces, kdy se jednotlivé snímky řadí za sebou a vytvářejí jeden celek – video.

RAM – Operační paměť

Operační paměť si můžeme představit jako skladiště pro data jako jsou výsledky výpočtů a programových funkcí.

Velký průvodce RAM pro notebooky

Střih videa je jedna z činností, kde činnost RAM využijete naplno.

Zpravidla platí, že by každé procesorové jádro mělo mít vlastní 4GB RAM. Z toho vyplývá, že doporučená velikost RAM bude : (2 jádra = 8GB RAM / 4 jádra = 16GB RAM).

Toto není samozřejmě možné dodržet ve všech případech. Pokud se budeme pohybovat v požadavcích na nižší cenovou relaci, konfigurace může mít i u 4-6 jádrového procesoru - 8GB RAM.

SSD / Pevný disk

SSD (Solid-state drive) se liší od klasických pevných disků tím, že neobsahuje pohyblivé mechanické části = má menší spotřebu.

Často se můžeme setkat s tím, že sestava má jak SSD disk, tak disk pevný. Není to vždy pravidlem, ale pokud to vaše sestava nabídne, tak na střih vždy v tomto případě využijeme SSD disk a pevný disk jako úložiště na ostatní data. SSD disk má vysoké rychlosti čtení a zápisu, což je opět důležitým parametrem, který nám práci maximálně zpříjemní.


Programy na střih videa, které bychom doporučili

Filmora Video Editor

Pro začátečníky, vhodné na seznámení se s úplně základním střihem. Video v tomto programu vytvoříte, ale po chvíli možná narazíte na omezené možnosti. Naučíte se poskládat pár záběrů za sebou, vložit nějaké přechody a text.

https://filmora.wondershare.net/filmora-video-editor.html

Vegas Pro (DOPORUČUJEME)

Pohodlná, rychlá a efektivní práce, to je Vegas. I když budete při prvním otevření tohoto programu zmatení, nemusíte se ničeho obávat, seznámení proběhne poměrně rychle. Vegas není úplně tak očesaným programem, ba naopak. Výhodou tohoto programu je, že poslouží úplným začátečníkům, ale i profesionálním střihačům.

http://www.vegascreativesoftware.com/us/vegas-pro-edit/

Adobe Premiere

Profesionální software, který oproti Vegasu nabídne jednoduchou a rychlou provázanost s ostatními Adobe CC produkty. Ve spojení s Adobe After Effects je tento program jedním z nejpoužívanějších vůbec. Díky tomu jsou snadno dostupné i veškeré návody, tipy a rady na www.youtube.com.

http://www.adobe.com/cz/products/premiere.htm

*Color Grading = Proces, při kterém dochází ke korekci barev.

DaVinci Resolve

Čím dál tím více používaným se stává právě DaVinci. Cenově dostupný profesionální software, který se dá stáhnout v omezené verzi i ZDARMA! Je vhodný spíše pro pokročilejší uživatele, ale pokud jsou Vaše ambice dostatečně velké, není žádný problém začít svou „kariéru“ v DaVinci Resolve. Nabízí dokonalé možnosti z hlediska *Color Gradingu.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

Další software : Corel VideoStudio, Edius, Pinnacle Studio atd.

Nutno zmínit, že náročnost jednotlivých softwarů se liší a jeho funkci výrazně ovlivní parametry vašeho notebooku či PC. Většina z nich poskytuje demo/trial verze na základě kterých se lze rozhodnout, zda chcete v jeho používání dále pokračovat (zakoupit plnou verzi) či zkusíte jiný, méně náročnější, levnější.

Střih videa vs. střih videa

Často se setkáváme s dotazy na doporučení vhodného notebooku / počítače pro střih videa. Samozřejmě není možné rozeznat, zda je dotaz kladen od profesionála nebo amatéra, který prozatím pouze skládá několik záběrů za sebou na časové ose. Už na začátku článku jsem zmínil 4 kategorie uživatelů, do které jste se měli podle vlastního uvážení zařadit. Cílem těchto kategorií bylo si hned na začátku uvědomit, že není střih jako střih. Z výhledového hlediska je vždy lepší zvolit výkonnější sestavu, avšak pokud patříte do kategorie č.1 a nemáte v plánu prohlubovat své nároky a znalosti, vystačíte si s méně výkonným pracantem. Střih umí být zábavou i vědou, ale je to svět, ve kterém lze objevovat stále nové možnosti. Náročný je především na čas, ale z vlastních zkušeností není občas lepší aktivity než se zavřít do své „střižny“ a pracovat na skvělém výsledku.

Cílem tohoto článku bylo Vás informativně seznámit tím, které parametry jsou důležité a proč. Tímto samozřejmě nekončíme. Níže najdete doporučené notebooky/počítače, které jsme rozdělili podle výše zmíněných kategorií. Kategorie 2 & 3 bude v tomto přehledu spojena dohromady. Cesty této kategorie se v budoucnu často potkávají s vyššími nároky, a proto není radno podcenit výkon svého stroje.

Nenáročný uživatel
VICTUS by HP TG02-0012nc
 • Windows 11 Home
 • Procesor: Intel® Core i5-12400F
 • Paměť: 16 GB DDR4
 • Pevný disk: 1 TB M.2 SSD
 • Grafická karta : NVIDIA GeForce RTX 3050/8GB
 • LAN, WiFi 6 ax, Bluetooth, 1x USB-C, 4x USB 3.2, 4x USB 2.0, HDMI, DisplayPort, klávesnice, myš, VR Ready

Cena: 22 990 Kč vč. DPH

VICTUS by HP TG02-0012nc

Koupit online

HP Pavilion 15-eh3777nc
 • Procesor: AMD Ryzen™ 7 7730U
 • Displej: 39,6 cm (15,6") Full HD AntiGlare (1920 x 1080)
 • Paměť: 16 GB DDR4
 • Pevný disk: 512 GB M.2 SSD
 • Grafická karta: AMD Radeon
 • USB-C, USB 3.2, WiFi 6 ax, Bluetooth, HDMI, touchpad, HD webkamera, zvuk B&O, podsvícená klávesnice, čtečka otisků prstů

Cena: 19 990 Kč vč. DPH

HP Pavilion 15-eh3777nc

Koupit online

Mírně a středně náročný uživatel
VICTUS by HP TG02-1016nc
 • Windows 11 Home
 • Procesor: Intel® Core i7-13700F
 • Paměť: 32 GB DDR4
 • Pevný disk: 1 TB M.2 SSD
 • Grafická karta : NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti/8GB
 • LAN, WiFi 6 ax, Bluetooth, 1x USB-C, 4x USB 3.2, 4x USB 2.0, HDMI, DisplayPort, klávesnice, myš, VR Ready

Cena: 39 990 Kč vč. DPH

VICTUS by HP TG02-1016nc

Koupit online

VICTUS by HP 16-r0001nc
 • Windows 11 Home
 • Procesor: Intel® Core i7-13700H
 • Displej: 16,1" IPS Full HD AntiGlare (1920 × 1080) 144Hz
 • Paměť: 16 GB DDR5
 • Pevný disk: 1 TB M.2 SSD NVMe
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 4060/8GB
 • USB-C, USB 3.2, WiFi 6E, Bluetooth, LAN, HDMI, touchpad, FHD webkamera, zvuk B&O, podsvícená numerická RGB klávesnice, VR Ready

Cena: 36 990 Kč vč. DPH

VICTUS by HP 16-r0001nc

Koupit online

Velmi náročný uživatel
OMEN 40L GT21-2477nc
 • Windows 11 Home
 • Procesor: Intel® Core i7-14700K
 • Paměť: 64 GB DDR4
 • Pevný disk: 2 TB M.2 SSD
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti/12GB
 • LAN, WiFi 6E, Bluetooth, 2x USB-C, 6x USB 3.2, 4x USB 2.0, 1x HDMI, 3x DisplayPort, klávesnice, myš, VR Ready, vodní chlazení

Cena: 69 990 Kč vč. DPH

OMEN 40L GT21-2477nc

Koupit online

HP ZBook Studio 16 G10
 • Windows 11 Pro
 • Procesor: Intel® Core i9-13900H
 • Displej: 40,6 cm (16,0") IPS 4K WQUXGA DreamColor (3840 × 2400) 120 Hz
 • Paměť: 32 GB DDR5
 • Pevný disk: 2 TB M.2 SSD NVMe
 • Grafická karta: NVIDIA RTX 2000 ADA/8GB
 • USB-C s Thunderbolt, USB 3.2, WiFi 6E, Bluetooth, IR HD webkamera, čtečka otisků prstů, čtečka micro SD karet, podsvícená RGB klávesnice, celokovové šasi, zvuk Bang & Olufsen

Cena: 79 490 Kč vč. DPH

HP ZBook Studio 16 G10 (5F8X9ES)

Koupit online

Na závěr je nutno zmínit, že rozdíly není možné hledat pouze ve výkonu. Dražší sestavy vždy nabídnou něco navíc, jako např. : Rozšiřující sloty na pevné disky nebo RAM, větší konektivita atd. Sestavy a laptopy jsou pouze doporučené. Nároky uživatelů se můžou vždy lišit podle potřeby.

Pokud Vám tento článek jakkoliv pomohl ve Vašem výběru, splnil tak svůj účel na 100%.

Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 let v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na velkoformátové HP tiskárny. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Podobné články
Jak vybrat notebook pro profi tvůrce obsahu (content creators)
Tvorba 4K videí či profesionální úprava fotografií mají na počítač specifické nároky. Místo klávesnice je totiž vaším největším spojencem pořádný monitor a dostatek výkonu. Oboje lze mít už i na přenosném notebooku.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra6 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Jak vybrat notebook pro studenta
Studentský počítač není jen stroj na psaní poznámek. Měl by zvládnout spouštět programy, se kterými se ve škole pracuje. Klasický notebook s Windows bude pravděpodobně nejvhodnější volbou. Velký zřetel berte na kvalitu webkamery, která je zvláště v poslední době velmi důležitá.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra10 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Nová generace notebooků G10
Rok se s rokem sešel a my zde máme opět novou generaci. Tentokrát se jedná o generaci G10, která opět přivádí novinky do světa HP. Co nového můžeme u G10 čekat?
Ikona - publikováno12. 6. 2023
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Jiří Šelong
Jiří Šelong
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz