Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratJak vybrat notebook pro manažera?

Jak vybrat notebook pro manažera?

Ikona - publikováno
13. 6. 2023
Ikona - časomíra
11 minut čtení
Autor:
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Jak vybrat notebook pro manažera?
Požadavky různých druhů manažerů se liší. Někdo potřebuje na počítači práci hlavně kontrolovat, jiný něco i přímo tvoří. Někdo více cestuje, jiný sedí v kanceláři. Pro všechny možné scénáře lze vybrat vhodný model. Ale pořád platí, že manažerský notebook je normální pracovní laptop, jen o něco lepší.


13", 14" nebo 15"? Výdrž Displej Konvertibilita Konektivita
Bezpečnost Záruka Další parametry Vyberte si

Čas jsou peníze a pomalý počítač znamená více neproduktivně stráveného času. Manažer jednoznačně potřebuje svižný a výkonný počítač, byť na něm pravděpodobně nebude hrát v práci hry. Prostě jen proto, aby jej nezdržoval. Výběr začíná od procesoru Intel Core i5/AMD Ryzen 5 výše. Stejně tak výdrž baterie by pod osm hodin klesnout neměla. Jenže manažer nezná osmihodinovou pracovní dobu, takže více je lépe.

Tyhle technikálie si necháme na později, notebook se vybírá jinak. Předně si musíte ujasnit, zda potřebujete spíše přenosný počítač, nebo jestli preferujete velký displej a pohodlnou klávesnici s numerickým blokem, který ale zase zabere v batohu více místa a trochu se pronese.

Lepší byznysové notebooky se liší kvalitou zpracování, která je zároveň prodražuje. Zatímco elektronika s postupnou miniaturizací zlevňuje, pro kvalitní materiály a mechanické součástky to příliš neplatí. Budeme vybírat v modelových řadách EliteBook, Spectre a částečně i mezi ZBooky.

Malý a lehký vs. intenzivní práce

V zásadě budete hledat kompromis mezi přenositelností malého laptopu a větším notebookem, na kterém se zase lépe pracuje. Pokud potřebujete na počítači sami něco tvořit, bude se vám hodit 15,6" model s plnohodnotnou klávesnicí včetně numerického bloku. Pečlivě zvažte, zda byste mohli bez numerického bloku produktivně fungovat, u stolního počítače jej jistě používáte.

Reproduktory

Na pořádné klávesnici s numerickým blokem se pracuje lépe

Patnáctipalcový notebook nemusí být těžký, běžně již jde o méně než dva kilogramy. Také na displeji uvidíte v obou případech stejné množství informací – stále totiž budete mít před sebou rozlišení Full HD. Kompromisní velikost 14" nabídne proti třináctce o něco větší displej a pořád nebude mít numerický blok. Ale rozdíl mezi třináctkou a patnáctkou při náročnější práci je opravdu velký. Některé patnáctky numerický blok nemají, ale to není případ zmíněných modelů.

Mobilní 13,3 a 14" laptopy Plnohodnotné 15,6"a 16" laptopy
EliteBook 830 EliteBook 860
EliteBook 840 Spectre x360 16
Spectre x360 14 Zbook Firefly 15

Pokud ale práci spíše jen čtete, píšete texty (ale čísla moc ne) a rozsáhlé tabulky ani neotvíráte, zvítězí přenositelnost. V takovém případě máte výběr o něco jednodušší a budete se dívat spíše po lehkém a tenkém 13,3" notebooku (kde je větší výběr).

Výdrž

Možná nejdůležitějším parametrem, který by vás měl při výběru zajímat, je výdrž notebooku na akumulátor. Hledáním zásuvky během porady na klienty moc nezapůsobíte. Výdrž je závislá na velikosti akumulátoru i použitých komponentech. Nejdéle by měly vydržet modely Spectre x360, které mají největší akumulátory. Celý pracovní den vydrží také EliteBooky. Znamená to nevybírat si počítače s výkonem desktopu, jejichž procesory nejsou stavěné na úspornost. Pokud tedy nejste ten typ manažera, který sedí většinu času na jednom místě v kanceláři a může si to dovolit.

Displej

Pokud vám nevadí lesklý displej, nebraňte se dotykové verzi. Hlavně u otočných notebooků jde o příjemný doplněk, který nijak nebrání v běžné práci. Naopak rozšiřuje možnosti využití například při prezentacích.

Matný displej:
  • Má lepší čitelnost na sluníčku
  • Méně náchylný na otisky prstů
  • Všechny modely HP EliteBook kromě verzí x360
  • Všechny modely ZBook Firefly
Lesklý (a dotykový) displej:

EliteBooky z řady 800 mají většinou maximální jas 250-400 nitů, pro práci v kanceláři se hodí 250, pro práci v terénu 400. Některé konfigurace se chlubí dokonce jasem 1000 nitů, což je dáno technologií HP Sure View, která elektronicky omezuje pozorovací úhly jako bezpečnostní prvek.

HP Spectre jsou všechny lesklé a umí i jas 400 nitů. Zbook Firefly jsou matné a přesto dokážou svítit až 400 i 550 nity. Navíc mají některé modely senzor okolního osvětlení (Ambient Light Sensor), čímž automaticky upravují jas podle potřeby.

Se standardním displejem typu IPS neuděláte chybu, ale u vyšších konfigurací HP Spectre můžete zkusit něco lepšího: displej typu AMOLED/OLED s mnohem lepším kontrastem. V přímém srovnání vedle jiného displeje se z barvy, o které jste si mysleli, že je černá, stane přinejlepším tmavě šedá. V naprosté většině případů ale budete spokojeni s displejem IPS.

Konvertibilita a dotykový displej

Dobře navržená konstrukce klasických notebooků má panty umožňující otevření až do 180°, tedy úplné položení displeje. Velmi se to hodí pro práci ve stísněných podmínkách a umí to třeba ProBooky nebo ZBooky. Konvertibilita je ale něco jiného a dovoluje úplné otočení (či odpojení) displeje. Vznikne něco jako velký tablet.

Dotyková obrazovka u klasického notebooku má jen omezené využití a teprve s otočným displejem získává na užitečnosti. Třeba aplikace OneNote pro rychlé poznámky spolu s dotykovým perem může být hlavně v terénu návyková a přepnutí notebooku do tabletu je okamžité.

HP označuje notebooky s otočným displejem jako „x360“. Důležité je, aby taková konstrukce nepřekážela při používání klasickým stylem, ale to hrozí spíše u notebooků 2v1. Také pokud byste si měli vybrat notebook, jehož displej se při otevírání zasekne někde ve 130° (a takových je!), tak raději berte otočný displej. HP nabízí variantu x360 i u EliteBooků a Spectre jsou v podstatě konvertibilní všechny.

Konvertibilita

Konvertibilita v praxi: Možností jak pracovat s notebookem je pak více. Záleží, jak moc displej otočíte. Úplné přetočení bude ale přeci jenom nejčastější.

Konektivita

Potřebujete se připojit vždy a všude? Pak pro vás bude ideální kombinace rychlé Wi-Fi 6 (standardu 802.11ax), gigabitové sítě (konektor LAN / RJ45) a modulu LTE. Konektor gigabitové sítě je rozměrově větší a v tenkých noteboocích už často chybí. Absenci konektoru LAN lze však vyřešit pomocí lehce přenosných replikátorů portů / dokovacích stanic. A ten je velmi vhodné pořídit jako první příslušenství hned po ergonomické myši.

Replikátor portů

(Nejen) cestovní dokovací stanice HP Spectre USB-C

Modul pro SIM kartu je také spíše nadstandardní řešení, neboť cena mobilních dat v Česku jeho využití trochu omezuje. U HP EliteBooku, Spectre i Zbooku Firefly jej lze doplnit i do konfigurací, které jej nemají, jednodušší je volit model přímo s podporou LTE.

Rychlostní standard Wi-Fi je u všech aktuálním modelů minimálně Wi-Fi 5, s některými novějšími procesory (neboť výrobci to takto párují) se pak pojí i rychlejší Wi-Fi 6.

Ve všech případech je dobré mít na pracovišti nebo doma nachystanou pořádnou klávesnici, myš a velký monitor a notebook k nim dokovat. Proprietární dokovací porty už pomalu mizí a nahrazuje je replikování portů přes USB-C. Dívejte se tedy po verzi a schopnostech rozhraní USB-C, které se mezi jednotlivými řadami velmi liší. Čím vyšší verze, tím lépe. Některé obsahují i rozhraní Thunderbolt nebo umožňují napájení.

Biometrika a bezpečnost

Přihlašovat se pomocí hesla není nic špatného, Windows 10 stejně umožňují zadávat i kratší PIN. Čtečka otisků prstů je ale velmi příjemný doplněk a umí jej již většina modelů. To stejné umí i některé webkamery snímáním obličeje a několik málo modelů pak zvládá infračervené rozpoznávání, které odliší váš skutečný obličej od fotografie (označováno jako IR webkamera). Ve všech případech jde o užitečné pomocníky a nelze jimi heslo úplně nahradit. Přihlašovat se dá i pomocí karty do slotu SmartCard, který nabízí řada EliteBook.

Porty

Ten dlouhý konektor vpravo je SmartCard. Pasují do něj čipové karty

Některé modely jsou vybavené fyzickou krytkou na kameře. Řada HP EliteBook je vybavena mechanicky posuvnou krytkou a HP Spectre má hardwarové vypnutí webové kamery. Zvlášť na počítači, u něhož jsou videokonference denním chlebem, je krytka užitečná, ať už vám zakrývání kamery přijde paranoidní nebo ne.

krytka

Krytka na webové kameře je užitečná

Soukromí vašich dat pak pomůže zajistit hardwarové šifrování disku, ke kterému využijete modul TPM. Ten v běžných noteboocích nebývá, očekávejte jej tedy u EliteBooků a ZBooků, ale už ne u Spectre. Řada EliteBook má navíc ještě inteligentní software HP Sure Sense, který využívá neuronové sítě a dokáže rozpoznat a neutralizovat i zcela nový malware.

Záruka On-Site a Next-Bussiness-Day

Byznysová řada notebooků HP EliteBook má již v základu tříletou záruku pro běžné i firemní zákazníky. Tato řada má zajištěnou dostupnost náhradních dílů po celou dobu záruční doby. Stejně dlouhou záruku dostanete i u ZBooku Firefly.

Pro EliteBook i ZBook jde klasický typ záruky a v případě zakoupení služby HP CarePack lze záruku rozšířit až na 5 let On-Site. Slovíčko On-Site znamená, že při reklamaci nemusíte notebook nikam posílat a oprava proběhne u vás. Next-Bussiness-Day pak značí opravu do druhého dne. Nemusíte tak na vyřízení reklamace čekat měsíc jak u běžné záruky.

Ke Spectre pak přímo dostanete tzv. prémiovou záruku, která je také na dva roky a oprava rovněž může proběhnout u vás.

Na co se ještě zaměřit?

ČTĚTE TAKÉ:

Průvodce displeji notebooků
Průvodce notebookovými procesory
Kolik RAM potřebujete
Proč si pořídit dokovací stanici

Pro práci je vhodnější operační systém Windows 10 Pro. Ten máte u EliteBooku i ZBooku Firefly automaticky, u Spectre x360 jen v 15" variantě. U manažerů oblíbená fyzická tlačítka touchpadu získáte se ZBookem Firefly nebo u EliteBooků (kromě konvertibilních verzí).

Jakmile máte vybrán model, nastane dilema jaký zvolit hardware, jako konfiguraci. Není na to jednoduchá odpověď, ale v zásadě pro běžnější práci volte Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5 a pro náročnější Core i7/Ryzen 7. Více se dozvíte v samostatném článku o mobilních procesorech.

Operační paměť je určitě lepší vzít alespoň 16 GB. Grafický čip bude většině uživatelů stačit integrovaný. Pokud už teď víte, že se večer po práci chcete odreagovat u nějaké hry, tak máte v tomto jasno. Jen upozorňujeme, že grafický čip Quadro je sice velmi výkonný, ale není stavěný na hry. Více se dočtete zde.

Velikost disku je silně individuální záležitost. Někomu stačí 256 GB, pro někoho bude málo i terabajt. Čistě pro aplikace si vystačíte i se základními velikostmi, takže počítejte podle toho, kolik ukládáte dat.

Displej je sice lepší matný (odlesky, otisky prstů…), u konvertibilní verze ale jeho lesklé provedení nevadí a pro dotykovou vrstvu je i potřeba. Doporučujeme zůstat u rozlišení Full HD, pokud opravdu nemáte dobrý důvod a využití pro 4K. Více v článku o mobilních displejích.

Konektor LAN u těchto modelů získáte jen s replikátorem portů, který je ale i tak užitečným pomocníkem a měli byste si jej pořídit také. Narozdíl od dokovacích stanic jsou replikátory portů do USB-C z principu kompatibilní se všemi modely a záleží jen na verzi a schopnostech rozhraní USB-C.

Tak který?

Jako manažerské notebooky jsou u HP pozicovány především EliteBooky – tenké pracovní notebooky s tříletou zárukou a nadstandardními bezpečnostními prvky (TPM, čtečka čipových karet, HP Sure Sense). Displej mají vždy matný, lesklý najdete jen u verzí s dotykovou vrstvou. Vybírat můžete z velikostí 13, 14 a 15,6". Nejvyšší model a specialitka Elite Dragonfly je pak lehčí a tenčí varianta EliteBooku.

Naopak stylový Spectre 360 už tyto nadstandardní byznysové funkce nemá, ale na poradě s ním spolu s dotykovým perem naděláte o to větší parádu. Ale i Spectre má nadstandardní záruku 2 roky On-Site. Pracovní počítače mají typické funkce pro firmy, ale ne vždy je manažer potřebuje. Určitě proto do svého výběru zahrňte i Spectre x360.

ZBooky jsou počítače pro kreativce, ZBooky Firefly jsou přesto stále tenká a dobře přenositelné a bezpečnostní funkce jim nechybí. Dají se popsat i jako vylepšené EliteBooky. Zatím nemají variantu s procesory AMD, ale jejich výbava uspokojí i ty nejnáročnější. Zvlášť pokud pracujete s náročnějšími aplikacemi či grafikou.

EliteBook Spectre x360 ZBook Firefly
displej Full HD (IPS) Full HD,3K i 4K (IPS/AMOLED/OLED) Full HD a 4K (IPS)
akumulátor 53 až 56 Wh 60 až 83 Wh 53 až 56 Wh
konvertibilita modely označené x360 vždy ne, ale displej lze otevřít do 180°
procesory Intel i AMD Intel Intel
operační paměť 8 nebo 16 GB 8, 16 nebo 32 GB 8, 16 nebo 32 GB
grafika integrovaná nebo GeForce integrovaná nebo GeForce Nvidia Quadro/RTX
OS Windows 10/11 Pro Windows 11 Home/Pro Windows 10/11 Pro
cenová hladina 22 až 47 tisíc Kč 37 až 60 tisíc Kč 32 až 57 tisíc Kč


Vyberte si

Notebooky
HP ZBook

Nakupujte zde

Notebooky
HP EliteBook

Nakupujte zde

Notebooky
HP Spectre x360

Nakupujte zde
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Lukáš Konečný
Autor článku
4 roky v HPmarket
Lukáš se stará o spokojenost firemních zákazníků. Rád vám poradí s výběrem těch nejvhodnějších produktů od HP pro vaši firmu nebo instituci a pomůže najít řešení, přesně pro vaše potřeby.
Podobné články
Jak vybrat notebook na běžnou kancelářskou práci?
Jaké modely jsou vhodné do firem a na co je třeba dávat pozor? Takový notebook nemusí být nijak výrazně výkonný a často bude nejspíše napájený přímo ze zásuvky. Naopak se bude hodit co největší konektivita. A samozřejmě dobrá cena.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra7 minut čtení
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Nová generace notebooků G10
Rok se s rokem sešel a my zde máme opět novou generaci. Tentokrát se jedná o generaci G10, která opět přivádí novinky do světa HP. Co nového můžeme u G10 čekat?
Ikona - publikováno12. 6. 2023
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Jiří Šelong
Jiří Šelong
Velký průvodce drátovou i bezdrátovou konektivitou v noteboocích
Wi-Fi a nějaké konektory po stranách najdete u každého notebooku. Konektivita je důležitá a při výběru byste se o ni měli alespoň částečně zajímat. Je to vlastně jednoduché i trochu složité zároveň a my vám s tím poradíme.
Ikona - publikováno11. 6. 2023
Ikona - časomíra8 minut čtení
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz