Pokud máte herní počítač, měli byste rozhodně mít i herní monitor. Standardní kancelářský by sice mohl někomu stačit, ale až herní poskytne ten správný požitek ze hry. Herní monitory mají speciální funkce, které vám pomohou užít si čas za obrazovkou na nejvyšší úrovni. Při akčních hrách budete rychlejší, než soupeř, u strategií budou veškeré animace plynulejší a příběhové hry vás vtáhnout do děje ještě více, díky perfektním detailům i odezvě.
Do monitoru koukáme každý den, a po dobu dlouhých hodin u obrazovky je třeba mít maximální pohodlí i požitek. Pojďme to rozebrat stručně a jasně.
› Velikost a rozlišení displeje – každý preferuje něco jiného
Výběr velikosti monitoru pro hráče je celkem jednoduchý. Pro hry se nejvíce hodí úhlopříčky 24 a 27 palců. Pokud jste náročný hráč, můžete zvolit i větší úhlopříčku displeje ve větším rozlišení. Zážitek při hrách pro jednoho bude maximální. V opačném případě můžete zvolit menší displej, pokud nemáte například místo na stole. Avšak velikost 24–27 palců se dokonale hodí pro hraní náročnějších akčních her i strategií.
Základních typů rozlišení máme hned několik. Nejrozšířenější je klasické Full HD, které najdete u většiny monitorů do 27 palců. Větší úhlopříčky mívají větší rozlišení – QHD, 2K nebo 4K. Čím vyšší je rozlišení monitoru, tím jemnější obraz a vyhlazenější hrany má. Nevýhodou mohou být nároky na počítač, protože vyšší rozlišení znamená i vyšší zátěž, hlavně na grafický výkon počítače.
Větší obrazové plochy se s Full HD rozlišením nedoporučují, neboť je u nich již viditelný rastr. To v praxi znamená, že můžete zblízka vidět již jednotlivé pixely, což není žádoucí. Takový obraz pak působí příliš hrubě a při hrách či práci nerealisticky.
› Typ panelu – jak je rozlišujeme?
Na trhu jsou momentálně 3 různé typy zobrazovacích panelů.
Monitory s TN panelem jsou nejrychlejší, ale mají horší kvalitu obrazu, hlavně pak při změně pozorovacích úhlů. Díky nízké odezvě jsou vhodné spíše právě pro hráče.
IPS monitory mají nízkou dobu odezvy a nejlepší barevné zobrazení. Dnes už ale dokážou odezvou konkurovat i TN panelům, a najdete tak čím dál více monitorů s touto technologií v herním segmentu.
VA panel má za všech tří typů nejlepší kontrast, který je vlastnostmi vhodný pro běžné uživatele. Jedná se o zlatý střed mezi předešlými dvěma typy.
› Odezva monitoru – méně je lépe
Doba odezvy znamená, za jak dlouho monitor změní jednotlivé pixely z šedé na černé, z černé na bílé a z bílé zpět na černé. Zde platí pravidlo „nižší = lepší“. Udává se v milisekundách. Pro hraní jsou tedy nejlepší monitory s odezvou od 1ms (nejlepší) do 4ms. Větší odezvu bychom na gaming monitoru určitě nedoporučili.
› Obnovovací frekvence - to nejdůležitější
Obnovovací frekvence je parametr, který určuje, jak rychle se displej aktualizuje. Měří se v Hertzích (Hz) a udává, kolikrát se displej obnoví za jednu sekundu. Herní monitory mají potenciál využít 120, 144, 165 a dokonce až 240 Hz. Hodnota Hz pak souvisí s grafickým výkonem počítače, který je ve hrách měřitelný jako snímky za sekundu (fps – z angl. frames per second). Pro využití 120 Hz monitoru je pak optimální, aby hra běžela alespoň na 120 fps pro maximální požitek. Pro herní sestavy tedy doporučujeme zlatý střed 144 Hz.

› Vstupy a výstupy pro počítač – jdeme ho zapojit
Existuje spousta možností, jak připojit monitor k počítači či notebooku. Vždy musí mít totožné konektory, aby mohlo dojít k připojení. Herní monitory většinou podporují DisplayPort a HDMI. Nejlepší variantou je připojení právě přes DisplayPort, protože podporuje i jemnější rozlišení než Full HD při vyšších obnovovacích frekvencích než 60 Hz. Starší HDMI konektory tuto možnost neumožňují (např. HDMI 1.4 umožňovalo 4K rozlišení pouze při 24 Hz).

› Herní funkce - zlepšení herního zážitku
V případě herních monitorů jsou kromě obnovovací frekvence a odezvy také dostupné pokročilé technologie AMD FreeSync a NVIDIA G-SYNC (případně G-SYNC kompatibilní). Ty zajišťují vyladění a synchronizaci snímkové frekvence grafické procesorové jednotky (GPU) a obnovovací frekvence monitoru. V praxi to znamená, že dochází k omezení vizuálního „trhání“, nesouvislého pohybu a chvění obrazu.
Od roku 2019 je možné mít grafickou kartu „zelených“ a přitom používat monitor s funkcí AMD FreeSync. Podporují totiž standard Adaptive Sync. Dříve byli majitelé grafických karet Nvidia odkázáni pouze na technologii G-SYNC. Monitor i grafická karta však musí tuto funkci podporovat.

Zařízení s funkcí AMD FreeSync jsou velmi oblíbené a
cenově dostupnější než monitory s NVIDIA G-SYNC. Ty pro svoji funkčnost vyžadují speciální zabudovaný čip, a monitor je díky této nástavbě o několik tisíc dražší.
› Extra vlastnosti – pohodlí především
Hráči chtějí při hraní co největší pohodlí. Právě proto by monitory měly disponovat výškově nastavitelným stojanem. Můžete si tak obrazovku posunout do pohodlné polohy podle aktuálního usazení a úrovně očí.
Pro náročnější existuje nová funkce HP Eye Ease s certifikací Eyesafe. Tato funkce filtruje modré světlo bez žlutého filtru, a při hraní do noci se vám bude lépe usínat. Tuto funkci mají novější řady monitorů HP.

Některé displeje jsou
zakřivené. Ty mohou poskytnout poutavější obraz, menší namáhání očí a působivější herní zážitek.
Sestavili jsme pro vás tabulku s informacemi, jaký monitor vybrat pro daný žánr hry. Nemusíte se podle ní řídit, jedná se pouze o naše doporučení. Některé žánry nejsou zdaleka tak náročné, a nepotřebujete k jejich hraní ten nejnašlapanější monitor.
› Rozdělení herních žánrů
Akční hry - žánr je založen na boji mezi postavami a střelbě. V tomto žánru najdete střílečky, hry o přežití nebo bojové hry. Jedná se o hry jako je Fortnite, Counter Strike, Call of Duty nebo Mortal Kombat.

Strategie - žánr, který jsou zaměřen na myšlení a plánování k dosažení vítězství. V tomto žánru najdete tahové strategie, budovatelské strategie nebo třeba bojové strategie. Jedná se o hry jako je StarCraft, Sim City, Age of Empires nebo Warcraft.

MMORPG - jedná se o počítačové online hry na hrdiny o více hráčích, která umožňuje připojení i tisíců hráčů najednou, zpravidla skrze Internet. Nejznámější jsou hry jako World of Warcraft, Guild Wars 2, Runescape nebo Final Fantasy XIV.

Adventury - žánr, který je rozvinutý a příběhově bohatý. Klade se zde velký důraz na příběh, úkoly, hádanky nebo volný pohyb. V tomto žánru najdete akční adventury, grafické adventury nebo budovatelské adventury. Může se zde zařadit také žánr RPG - hry na hrdiny. Našli byste zde hry jako Grand Theft Auto, Zaklínač, Minecraft nebo Assassin's Creed.

Monitor a počítač ale není vše, co budete k hraní potřebovat. V nabídce máme spoustu dalšího potřebného příslušenství – klávesnice, myši, podložky pod myš i herní křeslo.