Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaJak vybratVelký průvodce grafickými „kartami“ v noteboocích

Velký průvodce grafickými „kartami“ v noteboocích

Ikona - publikováno
29. 12. 2023
Ikona - časomíra
10 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Velký průvodce grafickými „kartami“ v noteboocích
Grafická karta je komponenta starající se o posílání obrazových dat (pixelů) na displej, ale také o výpočty typické pro 2D i 3D grafiku. Specializované grafické karty s funkcí 3D akcelerace vznikly až s rozvojem her. V noteboocích nejde přímo o karty, ale o grafický čip, který je buď součástí procesoru (integrovaný) nebo samostatný (dedikovaný).


GPU a iGPU Hry Nvidia Pracovní Výkon U HP

Pojmenování grafický čip se nepoužívá, ale označení grafická karta není u notebooku správné. Výrobci nejčastěji grafiku označují jen jako GPU (v překladu grafická jednotka nebo adaptér). Integrovaný grafický čip (v čipu procesoru) je pak iGPU. Dostat do notebooku grafickou kartu by bylo docela obtížné.

I na počítači bez samostatného grafického čipu jdou hrát hry. Integrované grafické čipy jsou méně výkonné, ale mnohem úspornější.

Dedikované grafické čipy pak poskytnou výrazně vyšší (hlavně herní) výkon, ale takový notebook bude mít o něco nižší výdrž na akumulátor a taky bývá dražší. Zároveň bude o něco náročnější na chlazení, neboť v počítači místo jednoho čipu budou topit dva.

Neplatí to ale vždy, novější integrované čipy už mohou být výkonnější, než dvě generace staré dedikované čipy.

zbook

GPU a iGPU

Všechny notebookové procesory v sobě nějaké iGPU mají (u desktopových to někdy neplatí). Počítač mezi nimi umí přepínat a integrovaný může zůstat nevyužitý, nebo naopak bude aktivní jen při nízké „neherní“ zátěži. Přepínání může být velmi rychlé a probíhá i bez restartu (například při spuštění hry a při jejím ukončení).

Silná grafika je hlavně na hry

ČTĚTE TAKÉ:

Velký průvodce RAM pro notebooky
Průvodce notebookovými procesory
Průvodce displeji v noteboocích
Průvodce řadami notebooků HP

Pokud pomineme hraní her a specializované aplikace, vystačíte si často jen s iGPU. I řada stolních počítačů si vystačí s iGPU, jejich výkon je dnes už velmi dobrý. Lepší grafiku lze využít ještě při zpracování fotek či videa, ale to už záleží na konkrétní aplikaci, jestli dokáže výkon grafiky zapojit. Silná grafika potřebuje do páru i silný procesor, který by jinak mohl její výkon brzdit.

Grafické čipy pro běžné notebooky vyrábějí tři společnosti: Nvidia, AMD a Intel. Zda je grafika v počítači dedikovaná poznáte na 95 % i tak, že nebude od stejného výrobce jako procesor.

Ty integrované si logicky dává každý výrobce procesoru své. V procesorech Intel jsou proto iGPU od Intelu a to samé u AMD. Nvidia procesory pro počítače v podstatě nevyrábí, jen v některých Chromeboocích najdete její procesor Tegra včetně vlastního grafického jádra. Své iGPU mají ještě notebooky s ARMem (například Adreno), ale ty jsou stále dost okrajová záležitost.

Pojmenování integrovaných grafických čipů:

  • AMD: Radeon
  • Intel: Intel UHD Graphics, Intel Iris Xe
  • Nvidia: GeForce ULP

Dedikované grafické čipy taktéž existují od tří výrobců, ale prim hraje Nvidia. AMD ty své dodává v podstatě jen Applu, a to nyní zřejmě skončí, Apple přechází na vlastní procesory. Intel má zatím jediný čip, který nyní najdete jen v jediném notebooku (a není od HP). Intel se totiž o tento trh dvacet let nezajímal a AMD se zase nedaří proniknout do notebooků kvůli silné pozici Nvidie – i když výkonově měly čipy srovnatelné.

Pojmenování dedikovaných grafických čipů:

  • AMD: Radeon RX 5300M, 5500M, 5600M a 5700M (čeká se na novou generaci RX 6xxxM)
  • Intel: Iris Xe Max
  • Nvidia: GeForce MX, GTX, RTX a Quadro (velmi mnoho modelů)
Sólo Nvidie

GPU v noteboocích je tak u naprosté většiny modelů od Nvidie a u HP to platí na sto procent. Nvidia také již dlouho nerozlišuje pojmenování pro GPU v noteboocích a grafickou kartu, neboť podle ní se jejich výkon zase tolik neliší. Stejně jako u grafických karet pro desktopy se i ty mobilní rozdělují podle modelových řad: MX (pouze tahle řada pro desktop není), GTX, RTX a Quadro.

Upgrade GPU v noteboocích probíhá zhruba stejně rychle (či pomalu) jako u procesorů. V současné nabídce tak najdete GPU zhruba z posledních tří generací. V každé generaci jsou základní i ty výkonné a drahé. Ne vždy ale znamená, že MX jsou pomalejší čipy a GTX ty rychlejší. Třeba relativně stará GTX 1080 pořád překonává nové RTX nižších řad (RTX 2060 i RTX 3050 jsou pomalejší).

Generace GPU Nvidie
  • GeForce 10 series (Pascal): MX110, MX130 (tyto dvě mají ještě starší jádro Maxwell), MX150, GTX 1050, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1080
  • GeForce 16/20 series (Turing): MX230, MX250, MX330, MX350 (tyto čtyři mají ještě starší jádro Pascal), MX450, GTX 1650, GTX 1660, RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080
  • GeForce 30 (Ampere): RTX 3050, RTX 3060, RTX 3070, RTX 3080
  • GeForce 40 (Ada Lovelace): RTX 4070, RTX 4070 Ti, RTX 4080, RTX 4090

U grafických čipů najdete občas ještě další označení:

Ti: Jako Titanium. Podle očekávání to znamená nějaké vylepšení, ale občas jde o vylepšený základní model a jindy třeba naopak o vyšší model se sníženým výkonem. Pro příklad, RTX 3050 Ti je něco mezi RTX 3050 a RTX 3060.

Super: Také výkonnější a vylepšená verze, tohle názvosloví bylo použité v generaci Turing. Stejně jako Titanium jsou i karty Super samostatné modely, s nimi by ale seznam GPU výše nebyl moc přehledný.

Max-Q: Některé notebooky s výkonnějším čipem označují Nvidia jako Max-Q, což je trochu volný termín označující herní notebook, který má propracované chlazení a je zároveň výkonný i tenký. Jde o způsob certifikace. Stejný termín ale používá Nvidia i přímo pro GPU. Verze čipu „Max-Q“ bude mít většinou o něco nižší výkon a je určená právě pro tenčí herní notebooky. Mělo by to také znamenat lepší práci s chlazením. U Ampere jde již o třetí generaci Max-Q.

SLI: Tohle označení znamená dvě spojené grafické karty a překvapivě jste se s ním mohli setkat i u některých extrémních herních notebooků. Moc často se ale nevídá.

Ampere vs. Turing vs. Lovelace

GeForce na jádře Turing přinesly podporu Ray Tracingu a a AI upscalingu DLSS, novější generace s jádrem Ampere pak zmenšení výrobního procesu na 8 nm a podporu rychlejšího rozhraní PCIe 4.0. Nejnovější generace Lovelace zase přinesla dvojnásobný výkon v Ray Tracingu a nové streaming multiprocesory pro dvakrát větší výkon.

Obecně je nová generace vždy úspornější a pro stejný výkon jí stačí menší počet jednotek. Spotřeba GPU se pohybuje mezi 10 a 150 W a je tedy třeba dobře zvážit, jak silnou grafiku využijete. U nejnovější generace Ampere mají čipy již proměnlivé TDP (maximální odběr energie), které nastaví teprve výrobce notebooku.

NVidia Ampere

GeForce MX: Základní grafické čipy označené jako GeForce MX jsou vhodné jen na nenáročné hry, ale zároveň mají menší TDP (spotřebují méně energie z akumulátoru). Výkon proti integrovaným není o moc vyšší, ale mají výhodu jednak v ovladačích (hry mají obecně radši Nvidii než Intel), ale také třeba ve větší propustnosti, která není omezená procesorem.

Výkon karet MX není lineární s jejich číslováním. GeForce MX150 je lepší než MX230 a důležité je spíše to druhé číslo v názvu. S přehledem nejsilnější MX grafikou je ale MX450, jelikož je jako jediná postavená na jádře Turingu, má již 896 shaderů a čip shodný s GTX 1650.

NVidia GEFORCE

GeForce GTX a RTX: GeForce GTX jsou již slušné grafiky, se kterými si zahrajete i náročnější hry. V posledních generacích změnila Nvidia označení na RTX, zároveň jde ale o velký upgrade technologií. Čipy s jádrem Turing označené jako RTX obsahují jednotky pro Ray Tracing (nová metoda vykreslování světla pomocí sledování paprsku) a DLSS (jádra pro neuronové sítě). Takový velký krok si vyžádal změnu označení a vznikly karty RTX. GeForce GTX tyto dvě technologie nemají a je možné, že už žádné nové GTX karty nevzniknou.

Ray Tracing

Tahle technologie umožňuje mnohem realističtější stíny, odrazů osvětlení a všech prvků, kde se nějakým způsobem pracuje se světlem. V nové generaci GPU by ji měly mít i Radeony od AMD. Ray Tracing je totiž obecná technika, ne vynález jednoho výrobce.

Ray Tracing

Srovnání odrazů světla v kaluži bez a s Ray Tracingem (zdroj: Nvidia)

DLSS

Umělá inteligence vnáší do her malou revoluci, ale zatím ji podporují jen některé tituly. Uplatňuje se v oblastech od simulace herní fyziky a animací, přes rendering v reálném čase až po streamovací funkce. Technologie přináší nárůst počtu snímků za sekundu a přináší i lepší obraz.

Pracovní grafické čipy

Pracovní stanice, pracovní počítač (workstation) mívají silné grafiky upravené místo hraní her pro výpočty v náročných aplikacích. Rozdíl dělají hlavně ovladače. U Nvidie jsou to čipy Quadro RTX (High-end), Quadro P a Quadro T. Jejich výkon je obdobný jako u GeForce, ale nejsou příliš optimalizované na hraní.

Jejich výkon využijete především u CAD/CAT programů, které mají optimalizované drivery právě pro NVIDIA Qudaro. Jak se liší výkon karet u stolních karet / stolních pracovních stanic v profesionálních těchto softwarech naleznete níže.

Srovnání

Srovnání výkonu grafik Quadro s GeForce ve specializovaných aplikacích u stolních PC

Utáhne grafika moje oblíbené hry?

I stejná grafika se ale v různých noteboocích může lišit. Ať už provedením chlazení, nebo jiným nastavením od výrobce. To už nezbývá než sledovat recenze konkrétní konfigurace. Pro začátek se ale stačí podívat níže. Zahrajete si i s levnějšími čipy, ale s nimi bude třeba u hry nastavit výrazně nižší detaily.

High-end

High-end zahrnuje grafiky umožňující hrát dnešní hry na vysoké detaily s povoleným anti-aliasingem, často i ve vyšším rozlišení než Full HD. Patří mezi ně nejnovější generace GeForce RTX s modely RTX 4070, RTX 4080 a 4090. Ale také starší generace RTX 3080, RTX 3070 či ještě starší GTX 1080. Z pracovních grafik pak Quadro 4000, 5000 a nové RTX A3000 a vyšší. Očekává se, že sem bude patřit i zatím nevydaný Radeon RX 6700M.

Konkrétně RTX 4090 je dnes nejvýkonnějším mobilním grafickým čipem současnosti. Spolu s RTX 4070 umožňuje zcela plynulé hraní i v rozlišení 1440p. Nemusíte se tedy omezovat na Full HD, což se hodí zvláště u větších úhlopříček. U notebooků s těmito grafickými čipy určitě využijete displeje s vyšší frekvencí alespoň 144 Hz.

Střední třída

Střední třída jsou grafické čipy umožňující hrát nové hry plynule na střední detaily v rozlišení Full HD. Z novější generace sem patří GeForce RTX 3050. Dále celá škála grafik přes RTX 2060, staršího GTX 1050 či dokonce GeForce GTX 880M (sedm let staré GPU!). Slušně si zahrajete i s grafikou MX450, která při výrazně nižším TDP svým výkonem překonává i GTX 1050. U AMD sem patří hlavně modely Radeon RX 6600M, RX 5600M a Radeon RX 5500M.

Nižší střední třída

Nižší střední třída umožňuje hrát hry s nízkým rozlišením a slabšími detaily. Zahrnuje v podstatě všechny GeForce řady MX či grafiku Iris Xe Max. Ale také většinu integrovaných iGPU, které už na hraní moc vhodné nejsou.

Grafické čipy v noteboocích HP

Aktuálně již najdete nejsilnější grafiky GeForce RTX generací Turing i Ampere hlavně v herních noteboocích HP Omen, ale i u HP Zbook Create, cenově příznivého Pavilion Gaming a dokonce u jedné konfigurace HP ENVY 15.

Starší GeForce GTX pak nabídnou i levnější konfigurace Omenů, dále také Pavilion Gaming či Spectre x360. Slabší grafiky GeForce MX včetně velmi dobře použitelné MX450 najdete u ProBooků, Envy i Pavilionu. Pracovní grafiky Quadro jsou součástí všech notebooků HP Zbook.

Naše tipy

Notebooky
HP ZBook Firefly

 s grafikami
NVIDIA ADA

Nakupujte zde

Notebooky
HP ENVY

s grafikami
NVIDIA GeForce

Nakupujte zde

Notebooky
OMEN

s grafikami
NVIDIA GeForce

Nakupujte zde
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 let v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na velkoformátové HP tiskárny. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Podobné články
Velký průvodce displeji v noteboocích
I v laptopu můžete mít výborný panel, který budou limitovat jen fyzické rozměry rámečku. Počítejte s tím, že displej v notebooku si na rozdíl od stolního monitoru snadno nevyměníte. To je práce pro servis nebo velmi šikovného kutila a často se to ani nevyplatí. Dobře vybrat proto musíte hned při koupi notebooku.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra13 minut čtení
Jiří Šelong
Nová generace notebooků G10
Rok se s rokem sešel a my zde máme opět novou generaci. Tentokrát se jedná o generaci G10, která opět přivádí novinky do světa HP. Co nového můžeme u G10 čekat?
Ikona - publikováno12. 6. 2023
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Jiří Šelong
Jde vyměnit grafická karta v notebooku?
Na rozdíl od stolního počítače to v naprosté většině případů možné není. Grafická karta je u laptopů jen čip, který je buď přímo integrovaný v procesoru (ten také nevyměníte), nebo sice samostatný, ale i tak napevno napájený na základní desku. Zde by článek mohl končit, ale pokud vás možnosti zrychlení grafiky v notebooku opravdu zajímá, tak pokračujte ve čtení…
Ikona - publikováno21. 3. 2023
Ikona - časomíra4 minuty čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz