Na rozdíl od stolního počítače to v naprosté většině případů možné není. Grafická karta je u laptopů jen čip, který je buď přímo integrovaný v procesoru (ten také nevyměníte), nebo sice samostatný, ale i tak napevno napájený na základní desku. Zde by článek mohl končit, ale pokud vás možnosti zrychlení grafiky v notebooku opravdu zajímá, tak pokračujte ve čtení…
Grafickou kartu (přesněji grafický procesor) si zvolíte při nákupu notebooku a výběru konkrétní konfigurace. Poté s vámi bude až do doby, než notebook vyměníte za jiný. Extrémně šikovní jedinci s mikropájkou by sice teoreticky byli schopni tuto součástku (či jinou) vyměnit, ale často to prakticky ani tak nejde.
ČTĚTE TAKÉ: |
Před lety grafická karta v některých noteboocích vyměnit šla. Muselo jít o formát MXM (modulová verze rozhraní PCI Express), který mělo jen pár laptopů. Čím dál tenčí provedení přenosných počítačů tomu ale vystavilo stopku. Standard MXM dodnes existuje, ale přesedlal spíše do segmentu Mini PC.
Takto vypadá modul s grafickým procesorem pro rozhraní MXM (zdroj: PCWatch)
Proč někoho vlastně napadne vyměnit v notebooku grafiku? Nejspíše chce zvýšit grafický výkon svého počítače. To lze někdy provést i se stávající grafikou, byť jen o pár procent. Výkon můžete příznivě ovlivnit aktualizací na novější ovladač či připojením notebooku k napájení (což je pro něj signál, že může „přidat na frekvenci“). Přepnutím profilu z vyváženého na režim výkonu ale grafiku nijak nepřepíná, tímto se ovlivňuje spíše procesor.
Jedna možnost tu ale je. K některým modernějším notebookům lze totiž připojit externí grafickou kartu. Nejde o levnou hračku a někdy je vhodnější si rovnou pořídit nový (nebo druhý) počítač, ale funguje to velmi dobře. Připravte si ale klidně 30 tisíc na specializované zařízení.
Nutný základ je, že váš notebook obsahuje port Thunderbolt 3. Ten najdete téměř výhradně u modelů s procesory Intel. Už se ale objevilo několik notebooků s procesory Ryzen. Musí jít o Ryzeny řady 6000 nebo 7000 s rozhraním USB4, potažmo tedy s Thunderboltem a navíc to ještě musí podporovat výrobce notebooku. Uspějete například s HP OMEN 16, který je postavený na platformě AMD a externí grafickou kartu k němu připojit lze.
Externí grafická karta je vlastně dokovací stanice ve formě skříně se samostatným zdrojem a silnou grafickou kartou určenou pro stolní počítače. Často funguje i jako replikátor portů – notebook přes ni tedy můžete napájet a získáte další konektivitu s více porty.
Gaming Box od výrobce Aorus vypadá na pohled jako malý stolní počítač. Uvnitř je výkonná grafická karta
Tohle řešení znamená, že doma nebo v kanceláři získáte vysoký herní výkon, zatímco po odpojení máte stále tenký a lehký počítač na cesty. Takové zařízení může mít ještě další funkce, například externí datové úložiště (typicky třeba nainstalované hry a knihovna Steamu) a připojíte přes něj rovnou i velký domácí monitor. I tenký ultrabook takto získá výkon téměř stolního počítače.
Tohle zařízení je sice přenosné, ale nosit jej všude sebou by bylo nepraktické. Do vlaku bychom jej nedoporučovali. Herní výkon nebude úplně stejný, jako kdybyste stejnou grafickou kartu provozovali ve stolním počítači. V některých hrách jej může trochu brzdit notebookový procesor, ale přes rozhraní Thunderbolt 3 se data protlačí dostatečnou rychlostí.
Jde ale o málo rozšířený hardware – proč si totiž rovnou nekoupit druhý počítač? Nebo druhý notebook se silnou grafikou? Tyhle otázky si musíte položit sami. Faktem je, že většina uživatelů řeší potřebu silnější grafiky jiným způsobem, než pořízením specializovaného zařízení. Důvodem bude zejména cena.
Externích grafických karet na trhu ani moc není. Vyrábí je například Aorus (herní značka Gigabytu), Asus či Lenovo. Také rozhraní Thunderbolt zatím není tak rozšířené a k mnoha notebookům externí grafiku stejně nepřipojíte.
Také u notebooků HP máte na výběr více konfigurací lišící se kromě procesoru, paměti či disku také grafickým čipem. Volit můžete většinou mezi GeForce RTX či Quadro od Nvidie, nebo integrovanou grafikou od Intelu.
Ten stejný notebook HP s integrovanou či dedikovanou grafikou bude mít několik rozdílů. Model se samostatnou grafikou bude o něco dražší (pokud to výrobce nevyvážil třeba osazením jiné levnější komponenty) a může mít o něco málo nižší výdrž na akumulátor. Rozhodně ale bude mít vyšší výkon.
Nejlepším postupem je tak vybrat si správně už při výběru počítače. Až by vám grafika nestačila, většinou nebude stačit ani procesor či další komponenty. Měnit komponenty za lepší má u novějších počítačů cenu spíše už jen SSD či paměti.