USB-C je konektor, představený v prosinci 2013. V dobách před ním byl nejrozšířenějším konektorem pro připojení různého příslušenství do PC, do auta apod. konektor USB-A. Ten je však stále hojně využíván. Oproti němu ale USB-C přináší několik výhod. Často zmiňovanou je možnost oboustranného zapojení, takže nezáleží na tom, kterou stranou konektor připojíte nahoru a kterou dolů. USB-C je tedy hlavně název pro tvar konektoru.
USB-C také dokáže v novém standardu USB 3.2 Gen2 přenášet data o rychlosti až 20 Gb/s či napájet další zařízení o výkonu až 100 W. Avšak nejnovější zprávy naznačují, že se dočkáme nové revize tohoto konektoru a přes tento port bude možné ''protlačit'' výkon až 240W.
Zdířka Thunderbolt 3 kabelu vypadá stejně jako USB-C. A je tomu skutečně tak. Konektor je totiž založen na tvaru USB-C. To znamená, že Thunderbolt 3 kabel připojíte k USB-C a obráceně.
První dvě generace konektoru Thunderbolt vypadaly jinak než ta třetí. Ještě Thunderbolt 2 byl vyšší a užší konektor, až Thunderbolt 3 pozměnil tvar, takže vypadá jako USB-C. Rozhraní Thunderbolt vyvinul Intel spolu s Applem. Najdete jej tak většinou u notebooků s procesorem Intel.
Mezi vlastnosti kabelu Thunderbolt 3 patří extra-rychlý přenos dat (až 40 Gb/s), mnohem rychlejší nabíjení nebo přenos obrazu v rozlišení až 4K.
ČTĚTE TAKÉ: |
Klíčový rozdíl mezi USB-C a Thunderbolt 3 spočívá v tom, že používají různé jazyky k odesílání informací z jednoho zařízení na druhé. USB-C používá protokol USB 3.2 a, jak název napovídá, Thunderbolt 3 používá protokol Thunderbolt. Další rozdíl je také rychlost. Teoretická maximální rychlost Thunderboltu 3 je 40 Gbit/s. To je dvakrát rychlejší než současný standard USB-C.
USB také používá architekturu rozbočovače, kde Thunderbolt používá řetězení. Pokud tedy k počítači připojíte jedno zařízení Thunderbolt 3, budete moct připojit i další zařízení k tomu prvnímu. To je důvod, proč stačí mít pouze jeden nebo dva porty Thunderbolt 3.
Ve výkonu nabíjení dalších zařízení se technologie neliší, u obou je možné dosáhnout výkonu až 100 W (5 A, 20 V). Thunderbolt také oproti standardu USB, a tedy i USB-C, přináší podporu více protokolů. Nepodporuje jen USB a DisplayPort, ale i Thunderbolt a sběrnici PCI Express.
Všechny porty Thunderbolt 3 jsou kompatibilní s USB-C. Jakýkoli port Thunderbolt 3 bude také fungovat jako normální port USB-C. Pokud tedy přemýšlíte, zda bude vaše zařízení USB-C fungovat, buďte ujištěni, že odpověď je obecně ano.
Všechny USB-C kabely nejsou kompatibilní s Thunderbolt 3. Je to díky tomu, že porty Thunderbolt 3 mají navíc hardware, který ve standardním USB-C neexistuje. Připojení zařízení Thunderbolt 3 k portu USB-C, který nemá standard Thunderbolt, nebude mít ve většině případů žádnou výhodu a bude fungovat jako klasické USB-C.
Thunderbolt 4 byl představen na konferenci CES 2020 a na první pohled byste zásadní změny oproti Thunderbolt 3 hledali jen marně. Tvar konektoru je stejný, zůstává i maximální rychlost přenosu 40Gb/s. Thunderbolt 4 značí stále stejná ikona blesku. Největší změny se jsou tak především v podpoře nových funkcí. Thunderbolt 4 je tak pouze mírně vylepšenou verzí svého předchůdce.
Pomocí Thunderbolt 3 i 4 můžete připojit až dva 4K monitory. Thunderbolt 4 má však možnost připojení jednoho 8K monitoru. Maximální délka kabelu byla navýšena na dva metry a prostřednictvím sběrnice PCIe je možné získat maximální rychlost až 32 Gb/s, což je dvojnásobné navýšení z původních 16 Gb/s. Lze pak také nabíjet notebooky , a to až do maximálního výkonu 100 wattů.
Kdo při práci ocení více monitorů a nechce využívat připojení přes kabel HDMI, ocení právě Thunderbolt 3 a 4. Díky němu lze připojit celkem dva monitory s rozlišením 4K.
Přes klasické USB-C pak připojíte pouze jeden monitor s rozlišením až 4K. Výhodou Thunderboltu je možnost připojení většího množství různých periferií. Pokud máte notebook právě s portem Thunderbolt, stačí do něj přes daný kabel zapojit dokovací stanici, do které budete mít zapojené vše ostatní. Maximální rychlost přenosu dat i síla napájení je samozřejmostí. USB-C i Thunderbolt mají své místo ve výpočetním ekosystému, a pokud zapojíte podporovaná zařízení do správných portů, dosáhnete využití na maximum oběma směry.
Pokud se chcete zbavit nepřehledné spleti kabelů, připojit širokou škálu příslušenství, určitě si vyberete z naší nabídky dokovacích stanic a replikátorů portů. Připojte bez obav až 4 monitory v závislosti na výkonu vašeho zařízení, a s možností vybrané dokovací stanice dejte produktivitě ve vaší práci nový rozměr.