Slevy až 4000 Kč pouze do neděle 3. 12.!
Cyber Monday slevy
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 728 707 709  (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tiskárny Skenery Příslušenství Inkousty a tonery Výhodné balíčky Care Pack Software Vánoční tipy
ÚvodPoradnaRecenze od specialistůRecenze notebooku HP ProBook 450 G8

Recenze notebooku HP ProBook 450 G8

Ikona - publikováno
26. 7. 2021
Ikona - časomíra
8 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Recenze notebooku HP ProBook 450 G8
Tohle je od HP úplná novinka, nová generace ProBooku 450 označovaná jako G8. ProBook není jen kancelářský pracant, ale velmi univerzální notebook. Má elegantně vypadající hliníkové tělo (tvrzený plast je pouze ve spodní části) a klávesnice překvapí programovatelným tlačítkem.


Klávesnice Konektivita Displej Výkon a výdrž Přístup k hardware Hodnocení


VÝHODY

Vyvážené provedení

Programovatelné tlačítko

Krytka webkamery

Kompletní nabídka portů

Pohodlná klávesnice

Nadstandardní záruka

NEVÝHODY

Hůře sundatelný kryt

Kvalita displeje méně vhodná pro práci s grafikou

Jeho revírem jsou domovy a kanceláře, ale také cestování mezi těmito místy. Tenčí, lehčí a již bez možnosti starého disku HDD, zato s nejmodernějšími procesory i konektivitou. Plný technologií jako HP Sure Sense nebo Sure Start (ochrana BIOSu). A v budoucnu si na něm vyměníte disk i paměti.

Jeho tmavá klávesnice s bílým podsvícením písmen a číslic je určitě lepší variantou než světlé modely, a jelikož jde o patnáctku, nechybí užitečný numerický blok. Nad klávesnicí je velká mřížka reproduktorů, jaká se používá spíše u multimediálních laptopů, ale reproduktory jsou tu samozřejmě jen dva a zbytek je design.

Víko displeje ProBooku jde pohodlně otevřít jednou rukou až do plného položení. Tedy skoro, neboť se zastaví těsně nad stolem. Displej je matný, má tenké rámečky a rozlišení Full HD. Webová kamera obsahuje fyzickou krytku.

Klávesnice

Klávesnice je velmi pohodlná, ač jednotlivá tlačítka mají klasicky plochý povrch (jako naprostá většina dnešních notebooků). Příliš se nám nelíbila jen poloviční velikost kurzorových šipek, ale na to se dá zvyknout. Zdvih a odezva na stisk je ale ukázková. Mimochodem, klávesy jsou vyrobené z plastu získaného z recyklovaných DVD.

klavesnice

Klávesnice je evropského typu ISO, tedy s velkým Enterem a krátkým levým Shiftem. Bílé podsvícení má dvě úrovně a zapínáte jej přes klávesu F9. Asi po patnácti sekundách podsvit pohasne a probudíte jej zase stiskem nějaké klávesy, případně i pohybem prstu po touchpadu (některé modely totiž zapnou podsvícení jen po stisku klávesy, na které třeba zrovna nevidíte). V BIOSu můžete nastavit i delší čas podsvícení, nebo jej ponechat zapnutý napořád.

V základu jsou v horní řadě kláves aktivní multimediální funkce a F-klávesy jsou pak dostupné přes Fn. Uzamknutí Fn je možné přes zkratku Fn+Shift (častější bývá Fn+Escape, ale Shift je blíže) a v BIOSu lze ještě prohodit Fn s Ctrl. Na své si přijdou příznivci obou řešení.

Klávesnice

Překvapila nás prázdná klávesa F2, na kterou HP nenapasovalo žádnou sekundární funkci. I kdyby tam mělo být třeba jen spuštění kalkulačky… no nic. Naopak na F12 najdete nové a užitečné programovatelné tlačítko, na které si můžete nastavit spouštění vlastní aplikace, otevření webové stránky v prohlížeči nebo otevření souboru. A nejde jen o jedno tlačítko, v kombinaci s Ctrl, Altem a Shiftem získáváte čtveřici vlastních zkratek.

Touchpad, respektive clickpad, je zcela běžný, ale lze jej stisknout na většině jeho plochy, což už pravidlem nebývá. Kvůli numerickému bloku je klasicky posunutý trochu doleva – vycentrovaný na střed klávesnice.

Konektivita

Na levé straně nabídne ProBook výklopný konektor RJ45 (ani v tenkých laptopech totiž není problém osadit rozměrnější port) gigabitové síťovky a jeden USB 3.1. Napravo pak USB-C, dvojici USB 3.1, HDMI 1.4, sluchátkový jack a čtečku malých paměťových karet microSD. Čtečka velkých SD by sice byla univerzálnější, ale trend naopak velí karty zcela zrušit, takže buďme rádi za microSD.

Konektivita

Přes utilitu HP System Information zjistíte i podrobnosti o portu USB-C. Tedy že jde o verzi 3.1 2.Gen, podporuje rozhraní DisplayPort (ale už ne Thunderbolt) a že poskytne nejvýše 15 W. Některé z těchto parametrů byste vyčetli i z piktogramů přímo u konektoru. Přes USB-C jde počítač nabíjet a zároveň z něj lze nabíjet jiné zařízení.

Informace o systému

HP System Information

Wi-Fi je nejnovějšího rychlého standardu AX a Bluetooth 5.1 (ač oficiální materiály uvádějí jen 5.0). Přihlašovat se můžete otiskem prstu, přes webovou kameru ale už ne, to nabízí až ProBook 650. Tahle vyšší řada ProBooku se pak liší ještě nabíječkou s konektorem USB-C, ale přes toto rozhraní lze napájet i ProBook 450. Akorát v balení dostanete jen standardní nabíječku, ale zase s vyšším výkonem.

Displej

Obrazovku ProBooku otevřete téměř do plna. Úhloměr by vám prozradil, že ještě 5° chybí (i když HP uvádí pro jednoduchost rovnou 180°). Výrobcem panelu je LG a jde o běžné Full HD IPS s rozsahem jasu 9 až 223 nitů. Deklarovaných 250 tedy o kousek nedosahuje. Taktéž kontrast má jen (na IPS běžných) 1000:1.

Displej

Homogenita podsvícení klesá směrem ke krajům, horní část displeje svítí nejméně. V reálu to na ploše Windows nijak nepoznáte, výhrady mohou mít snad jen profesionální fotografové. Vyvážení barev jde směrem do studených odstínů a barevný prostor nedosahuje standardu sRGB zejména v zeleném a červeném spektru. Pro většinu uživatelů jde ale o dostatečně dobrý displej a jeho nejlepší vlastností je hlavně to, že je matný. V nabídce by později měly být i konfigurace s lepší barevností a vyšším jasem 400 nitů.

Homogenita podsvícení

Homogenita podsvícení

Přesnost barev

Přesnost barev (kolečka znamenají naměřené hodnoty, čtverečky standard sRGB)

Webkamera nad displejem má posuvnou krytku. Že je v slepém stavu poznáte podle bílých proužků, výrazněji barevná krytka by ale možná byla vhodnější.

Webkamera

Napůl zakrytá webkamera

Výkon a výdrž

ProBook 450 pohání nejnovější generace procesoru Intel, který má do páru výkonnou grafiku Iris Xe. Operační paměť má 8 GB a jde rozšířit. Výkon grafiky je například proti GeForce MX450 (jakožto nejbližší výkonné dedikované grafice) zhruba na dvou třetinách a výhodou je menší zahřívání.

Výdrž bez přestávky je v pracovním módu i u přehrávání filmu okolo 7 hodin. Pokud byste ve Windows aktivovali spořič baterie (jedno klepnutí na ikonku baterie), bude o něco vyšší. Za hodinu v nabíječce se pak akumulátor obnoví na 76 %.

Výkon  Zásuvka / akumulátor
PCMark 10 5061 / 2621 bodů
Cinebench R23 5336 / 2397 bodů
3DMark (Night Ride) 10 366 bodů
3DMark (Time Spy) 1122 bodů

 

Kapacita akumulátoru 45 Wh
PCMark 10 (Modern Office) 6:52 h
přehrávání Full HD videa 7:29 h
PCMark 10 (Gaming) 1:45 h
Stav nabití za 60 minut 76 %

Při maximální zátěži procesoru je počítač vcelku klidný. Jakmile zatížíte i grafiku, ventilátor se roztočí a začne bojovat s teplem. Vzduch si nasává zespodu (proto není dobré mít v horku počítač na klíně) a horký vyfukuje dozadu. Zahřívá se i mřížka, pod kterou jsou reproduktory. Prostor pro ruce zůstává chladný.

Přístup k hardware

Výrobce prezentuje ProBook jako notebook s uživatelsky přístupným hardwarem. Realita je trošku složitější a vyžaduje větší zručnost, neboť po povolení všech pěti šroubků se víko ani nehne. Sundat jde pomocí plastových nástrojů a není to příliš lehké. Už jsme to chtěli vzdát, ale nakonec západky povolily.

Přístup dovnitř

Pod víkem je vidět jednookruhové chlazení pomocí dvou heatpipe táhnoucí se přes procesor i grafiku. Tohle řešení je možná důvodem, proč začne ProBook 450 topit až při zapojení dedikované grafiky. Jednoduchý přístup je zde klasicky k disku SSD (tím je WD Black SN730) i modulu bezdrátové sítě od Intelu.

Notebook uvnitř

Pod černou krytkou jsou dva paměťové sloty a druhý z nich je volný pro pozdější rozšíření. Vyměnit lze samozřejmě i ten první, to kdybyste chtěli povýšit rovnou na 32 GB. V základu tedy máte jednokanálové zapojení (dostatečné pro většinu činností) a upgradem získáte dvoukanálové.

Notebook uvnitř

Za pozornost stojí masivní kovový díl vedle akumulátoru, jehož účel je pravděpodobně pouze vyztužení šasi. Budoucí upgrade je tedy možný, ale přístup k hardwaru by mohl být vyřešen lépe.

Hodnocení

ProBook 450 je zástupcem nejnovější generace nejvíce univerzální modelové řady. Má téměř vše a na všem bychom také jako nadšenci našli nějakou drobnost, která by mohla být lepší. Nakonec ale nejvíce oceníte vyváženost za slušnou cenu – kovové provedení (spodní kryt – tvrzený plast), výkonnou grafiku, numerický blok klávesnice i s programovatelným tlačítkem.

HP ProBook

Další konfigurace mohou mít na přání třeba i podporu mobilních dat přes eSIM, nebo naopak zcela postrádat webkameru (komu by nestačila jen krytka). Zatím ale nejsou hlášené modely s procesory AMD.

Z konkurence jsou tu třeba ThinkPad E15 s kratší zárukou a menším diskem, nebo Dell Latitude 5000 bez možnosti silné grafiky. Ti náročnější mají na výběr ProBook 650, který vypadá prakticky stejně, ale má o cca 4 hodiny vyšší výdrž baterie a čtečku karet Smard Card (eObčanka). Vyšší modely jsou pak až EliteBooky, kterých je v nabídce také mnoho.

model HP ProBook 450 G8
displej 15,6" (16:9) | IPS | 1920 × 1080 px | (LG LGD064C), matný nedotykový
procesor Intel Core i5-1135G7 (10nm, Tiger Lake) na 0,4–2,4 GHz (turbo 4,2 GHz), 4/8 jader, TDP 28 W
grafický čip Intel Iris Xe
operační paměť 8 GB SO-DIMM DDR4 (Samsung)
disk 512 GB SSD NVMe (WD SN730)
klávesnice ISO / alfanumerická + numerická, podsvícená, CZ diakritika
porty USB-C 3.1 Gen2, 3× USB 3.1, HDMI 1.4, microSD, jack
sítě Wi-Fi 6 (802.11ax Intel AX201), Bluetooth (5.1), LAN (Realtek RTL8168), LTE (ne)
biometrika/čtečka otisků čtečka otisku
akumulátor 45 Wh
rozměry a hmotnost 359 × 234 × 19,9 mm / 1,74 kg
OS Windows 10 Home
záruka 3 roky (v servisním středisku)
doporučená cena 19 990 Kč

Nakupovat můžete zde

Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
Články dle produktů
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
4 roky v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na HP tiskárny a vše, co souvisí s tiskem. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2023 HPmarket.cz