Slevová akce   pouze do neděle 21. 4.! 
Slevy až 5 000 Kč
ikona - zavřít okno
 
 
Pro firmy
 
HPmarket Store
 
Kontakty
 
phone728 707 709 (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTiskárnySkeneryPříslušenstvíInkousty a toneryVýhodné balíčkyCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodAktualityCo je to Intel Evo: Ultrabooky na steroidech – záruka výkonu i dlouhé výdrže

Co je to Intel Evo: Ultrabooky na steroidech – záruka výkonu i dlouhé výdrže

Ikona - publikováno
29. 12. 2023
Ikona - časomíra
9 minut čtení
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Co je to Intel Evo: Ultrabooky na steroidech – záruka výkonu i dlouhé výdrže
Intel minulý rok představil certifikaci Intel Evo a označuje tak notebooky, které splňují konkrétní minimální požadavky. Mají být tenké, výkonné a s dlouhou výdrží, ale také půjde z velké části o notebooky postavené na hardwaru od Intelu. V podstatě jde o novodobé Ultrabooky.


Nástupce Ultrabooků Tiger Lake Typ notebooku Povinná výbava od HP

Je důležité uvést, že notebook s podobnými parametry může být klidně i s procesorem od AMD (nebo ARM), ale ten samozřejmě certifikaci Evo od Intelu nedostane. Jednou z podmínek je totiž použití procesoru Intel minimálně s jádrem Tiger Lake nebo novějším. Nejde o otevřený standard, ale o projekt Intelu. Konkurence však nic podobného nenabízí a žádné „AMD Evo“ neexistuje.

Kdysi dávno jste se mohli setkat s notebooky Ultrathin, což bylo něco jako Ultrabooky, akorát od AMD. Nijak výrazněji se tohle označení ale neprosadilo. Ultrabook a Intel Evo mají také daleko k herním notebookům a označuje spíše ty kancelářské. Podobný certifikát pro herní a zároveň tenké mašiny ale existuje, jmenuje se Max-Q a používá jej Nvidia.

Loga Intel

Není tajemstvím, že Ultrabooky byly odpovědí Intelu na MacBooky Air a podobné je to i u platformy Intel Evo. Intel však nechává jednotlivým výrobcům notebooků určitou volnost, což je potom bráno proti MacBookům jako výhoda.

Nástupce Ultrabooků

Intel zhruba před deseti lety přišel z označením Ultrabook. Takto začal označovat počítače, které byly tenké, ale na rozdíl od tehdy populárních netbooků i výkonné. Tím pádem i dražší. Výrobce si nemohl svůj notebook nazvat jako Ultrabook sám, i tehdy šlo o certifikaci Intelu. Intel uváděl, že očekává cenu takového stroje okolo tisíce dolarů.

Mezi vůbec prvními Ultrabooky mělo HP model Folio 13, který tehdy vynikal dlouhou výdrží nebo kvalitní klávesnicí a který v aktuální nabídce nahrazuje model HP Dragonfly G4.

Vyžadované minimální parametry ale byly i podle tehdejších nároků prostě slabé. Navíc se příliš nevyvíjely. Intel dovoloval pouhé 4 GB operační paměti a ani slabý displej tehdy nebyl překážkou.

Srovnání minimálních parametrů pro Ultrabooky a Intel Evo:

  Ultrabook Intel Evo
Úhlopříčka 13,3 a 14" 12 až 15,6"
Tloušťka 18 až 21 mm, později až 23 mm pod 15 mm
Hmotnost pod 1,4 kg neuvádí
Procesor Intel Core i5 nebo i7 (Sandy Bridge), později novější generace Ivy Bridge a Haswell Intel Core i5 nebo i7 (Tiger Lake)
Grafika Intel HD Graphics Intel Iris Xe
RAM 4 GB 8 GB (dual channel)
SSD nejdříve nebylo povinné, později ano 256 GB SSD, typ NVMe
Displej nespecifikováno, běžně 1366 × 768 px a TN tenké rámečky, Full HD rozlišení, ale stále může jít o TN
Akumulátor minimálně 5 hodin, později 6 až 9 hodin 9 hodin v reálném zatížení (při 250 nitech), rychlonabíjení (30 minut na 4 hodiny)
Porty v pozdější revizi povinné USB 3.0 Thunderbolt 4
Wi-Fi neuvedeno Wi-Fi 6
Probuzení z hibernace do 7 sekund do 1 sekundy

Intel bohužel pěknou značku Ultrabook nezachoval, i když i pro ni mohl jenom zpřísnit parametry. Možná i proto, že zákazníci za tímto pojmem viděli často jen označení kategorie notebooků a ne něco jako „Intelbook“. V zásadě jsou tak nové notebooky s označením Intel Evo takové vylepšené Ultrabooky. Jen musí splňovat novější pravidla, která by měla zajistit, že dostanete opravdu dobrý laptop.

Specifikace od Intelu

Oficiální specifikace

Intel Evo navazuje na projekt Athena, který tyto parametry definoval již dříve, původně pro procesory generace Ice Lake. Ke spuštění pod oficiálním označením Intel Evo ale došlo až v roce 2020, takže se pravidla upravila pro procesory Intel Tiger Lake a s postupnými úpravami se drží až po nejnovější 13. generaci procesorů Intel Raptor Lake.

 

U Intel Evo nezáleží na:

  • konvertibilitě, provedení těla ani dotykové vrstvě,
  • kvalitě displeje (třeba TN není zakázané),
  • hlučnosti (Intel ji nikde neuvádí),
  • velikosti akumulátoru (pouze na reálné výdrži).

Ale i výše zmíněné body samotní výrobci (třeba HP) dodržují a nedovolí si přijít s certifikací Intel Evo, pod kterou by se skrýval hlučnější laptop s TN displejem.

Vždy Tiger Lake

Intel přišel s „Evobookem“, respektive platformou Intel Evo. Notebookem, který z velké části tvoří komponenty od Intelu, což ale také znamená výhodu v lepší integraci a nižší spotřebě. Základem je procesor Intel Core i5, nebo i7. Notebook prostě musí mít jeden z několika čipů této generace a nesmí jít o základní Core i3.

Intel Tiger Lake

Intel Tiger Lake s grafikou Iris Xe

S tím se pojí i nutnost integrovaného grafického čipu Intel Iris Xe, který najdete ve všech uvedených procesorech. Jeho výkon je v rámci iGPU velmi dobrý a odpovídá zhruba výkonu dedikované grafiky GeForce MX 350. Nové hry si ale stále zahrajete jen na nižší rozlišení a se slabšími detaily. Pokud hledáte něco jako Ultrabook na hraní her, hledejte označení Max-Q.

Procesory Tiger Lake už podporují výpočty pomocí umělé inteligence (respektive strojového učení), které pak software využívá třeba pro odfiltrování ruchů z mikrofonu (vhodné pro videokonference, jako je Zoom či Teams), což by jinak bylo pro procesor náročné. I tento prvek Intel zdůrazňuje jako velkou výhodu.

Intel vyžaduje minimálně 8 GB operační paměti a tohle je asi první místo, kde mohl být v pravidlech přísnější a chtít 16 GB. Před deseti roky byly 4 GB málo a dnes je 8 GB pro náročnější používání také na hraně. Pokud byste tedy vybírali „Ultrabook“ Intel Evo a patříte k náročnějším uživatelům, zaměřte se na 16GB konfigurace. Intel dále vyžaduje dvoukanálové zapojení operační paměti, což má velký vliv i na výkon iGPU. Operační systém se musí z režimu spánku probudit pod jednu sekundu.

Úložiště musí být typu SSD a už nemůže jít o SATA, ale o modernější rozhraní NVMe. Velikost Intel stanovil na 256 GB. Celkový výkon není daný nějakým benchmarkem. Počítá se automaticky s tím, co umí procesory Tiger Lake ve spojení se svižným SSD. Intel se pouze vymezuje vůči AMD a vyžaduje stejný výkon i při běhu na baterii, který je podle něj u AMD nižší. V minulých generacích Intelu to ale platilo také a těžko říct, jestli je menší úspornost v tomto případě výhodou. Intel přepne na úspornější mód nakonec také, jen o něco později, což pak znamená krátkodobě vyšší svižnost i výkon.

Intel Evo nemusí být klasický notebook

Ultrabooky musely mít tloušťku okolo dvou centimetrů a hmotnost pod 1,4 kg. Nová pravidla uvádí již tloušťku pod 15 mm, ale z nějakého důvodu opomíjejí hmotnost.

Intel vůbec neřeší poměr stran displeje, ale většinou jde o 16:9 nebo 3:2. Vyžaduje však úhlopříčku mezi 12 a 15,6", takže ani velmi tenký 17" notebook by certifikaci nedostal. Displej má podmínku minimálního rozlišení Full HD a svítivost alespoň 250 nitů (což zvládnou v podstatě všechny dnešní notebooky). Klidně ale může jít o typ TN, Intel totiž nijak nespecifikoval typ panelu. Osadit TN do dražšího notebooku s certifikátem jako v dobách Ultrabooků by si ale dnes žádný výrobce už nedovolil.

Intel také neřeší, zda je displej lesklý či matný, nebo zda má dotykovou vrstvu. Může jít o otočný konvertibilní displej, z hlediska platformy Intel Evo je to úplně jedno. Intel poté prezentuje, že na rozdíl od MacBooků máte na výběr z mnoha různých typů počítačů.

Povinná výbava

Thunderbolt 4:

Rozhraní Thunderbolt vyvinul Intel spolu s Applem, ale najdete jej i u notebooků s jinými procesory. Nahrazuje USB-C (respektive jej obsahuje) i DisplayPort. Připojíte přes něj i několik externích monitorů či dokonce externí grafickou kartu. Verzi Thunderboltu či USB-C se u notebooků často nezjišťuje snadno a díky Intel Evo ji máte jistou.

Klávesnice by měla být vždy podsvícená.Konektorová výbava vyžaduje pouze Thunderbolt 4, což je velmi užitečné rozhraní s rychlostí až 40 Gb/s umožňující připojit téměř vše a současně notebook napájet. Další porty Intel nedefinuje, nemusí tedy už být žádné.

V procesorech Tiger Lake je již rozhraní Thunderbolt 4 integrované, výrobce notebooku jej musí pouze vyvést.

Z bezdrátové konektivity je pak vyžadována nejnovější verze Wi-Fi 6, takzvaná gigabitová Wi-Fi, a Bluetooth standardu 5.0. Mělo by jít o síťový čip od Intelu, neboť s ním lze dosáhnout nižší spotřeby.

Webová kamera musí mít rozlišení minimálně 720p a dvojici mikrofonů s kvalitním odrušením. K systému se musí dát přihlašovat pomocí biometrie, tedy přes obličej či otisk prstu. Ale také třeba pomocí blízkosti vašeho propojeného smartphonu.

Thunderbolt 4

Intel nehovoří o kapacitě akumulátoru, uvádí však minimální výdrž a rychlost nabíjení. Současné certifikované notebooky mají okolo 50 až 60 Wh. Notebook by měl vydržet alespoň devět hodin běžné práce, což Intel měří při relativně vysokém jasu 250 nitů. Za půl hodiny v nabíječce by se pak měl nabít natolik, aby vydržel další čtyři hodiny. U přehrávání videa je ještě přísnější, uvádí 16 hodin, ale díky podpoře nových kodeků HEVC či AV1 přímo v procesoru to nebude problém.

Časem se pravděpodobně objeví i notebooky s dedikovanou GPU. Intel Iris Xe je dobrá grafika, ale v některých modelech výrobci stejně zřejmě použijí GeForce MX450 (nebo možná Iris Xe Max) a stále budou moci ponechat označení Intel Evo. Vše záleží na tom, aby výrobce udržel požadovanou výdrž (použije třeba větší akumulátor) a zachoval tenké tělo. Platforma Intel Evo je takovým zlepšením plně otevřená.

Proč chtít notebook HP s Intel Evo?

Intel tvrdí, že platformu vymyslel na základě výzkumů toho, jak uživatelé počítač opravdu používají. A tento výzkum pak přetavil v minimální požadavky. Za nás jen upřesníme, že jako náročnější uživatelé se stále musíte dívat se po modelech se 16 GB operační paměti a také je dobré automaticky nevynechávat z výběru notebooky s procesorem od AMD. Mohou být totiž stejně dobré. Intel ale logicky vymyslel platformu Evo pro notebooky s vlastními procesory.

Výhodou pro zákazníky je hlavně to, že nemusí příliš sledovat parametry a automaticky dostanou kvalitní tenký notebook (s Intelem) s dlouhou výdrží i slušným výkonem. U HP aktuálně splňují parametry Intel Evo vybrané notebooky z řad HP Pavilion 14, HP ENVY a Spectre v ceně od 24 tisíc. Dále pak celá řada modelů HP EliteBook z 10. generace vybavené Intel procesory a také modely řady HP ZBook Firefly 16 ve kterých najdete i velmi dobře vybavené modely s 32 GB nebo 64 GB operační paměti, vynikající výdrží na baterii i 400nitovým displejem. Minimální parametry pro Intel Evo tedy laptopy HP výrazně překračují.

Notebooky HP s Intel Evo zde

Naše tipy

HP EliteBook 840 G10

Špičkový pracovní stroj
s nejnovějším hardwarem

Cena: 34 490 Kč vč. DPH

HP EliteBook 840 G10

Nakupujte zde

HP DragonFly G4 + 5G modem

Top výkon a konektivita v ultralehkém
a ultratenkém balení.

Cena: 47 990 Kč vč. DPH

HP DragonFly G4 + 5G modem

Nakupujte zde

Notebooky HP ZBook
Firefly 16 G10

Nakupujte zde

Notebooky
HP Spectre x360 14

Nakupujte zde
Poradíme vám
Mluvíme neajťácky a srozumitelně
HPmarket týmČtyři specialisté na HP techniku
 jsme offline
ikona - telefon728 707 709
(Po-Pá: 9-17 hod)
Kategorie poradny
FacebookTwitterLinkZkopírovat odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 let v HPmarket
Ondra je odborníkem na HP notebooky a počítače, a kromě toho se specializuje také na velkoformátové HP tiskárny. V HPmarketu se stará o to, aby vám nechyběla žádná novinka ze světa HP.
Podobné články
Jak vybrat notebook na běžnou kancelářskou práci?
Jaké modely jsou vhodné do firem a na co je třeba dávat pozor? Takový notebook nemusí být nijak výrazně výkonný a často bude nejspíše napájený přímo ze zásuvky. Naopak se bude hodit co největší konektivita. A samozřejmě dobrá cena.
Ikona - publikováno29. 12. 2023
Ikona - časomíra7 minut čtení
Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
Nová generace notebooků G10
Rok se s rokem sešel a my zde máme opět novou generaci. Tentokrát se jedná o generaci G10, která opět přivádí novinky do světa HP. Co nového můžeme u G10 čekat?
Ikona - publikováno12. 6. 2023
Ikona - časomíra3 minuty čtení
Jiří Šelong
Jiří Šelong
Průvodce notebookovými procesory
Když vybíráte nový počítač, u procesoru v zásadě volíte mezi Intelem a AMD. Byť mají portfolio procesorů širší, pro notebooky jde u Intelu hlavně o procesory jménem Core a u AMD o značku Ryzen. Oba mají srovnatelné modelové řady, které se pak dělí ještě podrobněji a podstatně složitěji.
Ikona - publikováno7. 2. 2023
Ikona - časomíra27 minut čtení
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Aby vám nic neuteklo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či nejzajímavější nabídky ze světa HP produktů.
Experti na HP
Experti na HP
Máme nejpřesnější a nejaktuálnější informace.
IT specialisti
IT specialisti
Poradíme s výběrem, instalací i používáním.
Doručíme do 24h
Doručíme do 24h
Zboží skladem vám dodáme do druhého dne.
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Od 5 000 Kč. Nakupujte z pohodlí domova.
heureka
HPmarket tým
Pomáháme Vám excelovat s HP
„Jsme nadšenci do technologií a HP produkty aktivně používáme v práci i každodenním životě“. Jsme připraveni pomoci s výběrem nejlepších notebooků, počítačů, tiskáren a nejrůznějšího příslušenství z produkce společnosti HP Inc. Již od roku 2001, plníme Vaše přání a dodáváme našim zákazníkům to nejlepší z HP nabídky.
HPmarket na sociálních sítíchFacebook YouTube LinkedIn
Mapa webu  |  Podmínky použití
© 1999 - 2024 HPmarket.cz