Úplně první věc, na kterou se musíte při nákupu herních sluchátek zeptat, je, na jaké herní platformě hrajete. Sluchátka s konektorem 3,5 mm jsou téměř vždy vhodná pro všechny PC. U konzolí mějte na paměti, že ne vždy podporují všechny funkce, protože jsou závislé na softwaru.
Zaměříme se spíše na technické parametry sluchátek. Existuje více vlastností, které definují sluchátka a jejich kvalitu.
Víte, jak vyjádřit nekvalitní zvuk? Zvuk, který zní, jako by pocházel z plechovky. Proč to tak je? Některé headsety nemají správnou rovnováhu ve frekvenční odezvě. Velmi nízká frekvence znamená výrazně sníženou hlasitost. A to do té míry, že ji mohou poslouchat jen mravenci. Velmi vysoká frekvence je stejný ekvivalent jako škrábání hřebíku na tabuli.
Jak tedy určíte, zda má headset správná čísla z hlediska frekvence? Hledejte čísla mezi 12 Hz a max. 28 KHz. Jakýkoliv nižší kmitočet je zkrátka málo, ale vyšší než 28 KHz je už zbytečný. Ideální rozmezí pro jakoukoliv hru se pohybuje mezi 20 Hz a 20 KHz. Vemte ale na vědomí, že headsety, které mají frekvenční rozsah 20 Hz až 20 KHz, nejsou levné.
Je to odolnost obvodu nebo zařízení proti střídavému proudu nebo elektronickému signálu. Měří se v Ohmech. Herní sluchátka s vysokou impedancí mají skvělou kvalitu zvuku. Ideální sluchátka hledejte v hodnotách impedance od 30 Ohmů po 300 Ohmů. U vyšších hodnot pak bude potřeba dokoupit zesilovač. Slabší impedance značí, že sluchátka jsou vhodná i pro mobilní zařízení.
Pokud rádi posloucháte hudbu s vyššími basy, ujistěte se, že měniče vašeho headsetu nejsou příliš malé, jinak nebudou schopny produkovat kvalitní basy. Dalším pozitivním aspektem větších ovladačů je bohatější zvuková kulisa. Zvuková kulisa je šířka, hloubka a výška zvuku, který slyšíte.
Při hraní videoher vám větší zvuková kulisa umožní poznat, ze kterého směru zvuky přicházejí s mnohem větší jasností a přesností než sluchátka s menší zvukovou kulisou. To je nesmírně důležité při hraní stříleček.
Udává se v dB/Wm a vyjadřuje akustický výkon sluchátek. Vyšší citlivost je pro reprodukci zvukového signálu lepší. Větší hodnota znamená i vyšší hlasitost sluchátek. Sluchátka s nižší hodnotou citlivosti pak mohou být pro některé uživatele až příliš tichá.
Je dobré hledat sluchátka, která mají prostorový zvuk 7.1 nebo izolaci hluku. Prostorový zvuk může dát hráčům speciální výhodu v rozlišení směru odkud daný zvuk přišel. Špatná izolace hluku může mít negativní dopad na kvalitu zvuku. Je tak žádoucí mít sluchátka, které těsní co možná nejvíce.
Pro některé hráče může být pohodlí sluchátek důležitější než jejich zvuk. Pokud u počítače trávíte opravdu hodně času, potřebujete něco pohodlného. Co tedy neopomenout?
Náušníky: Náušníky jsou často potaženy látkou nebo (falešnými) koženými materiály. Výhodou látkových ušních šálků je, že lépší prodyšnost, ale kožené materiály mají lepší izolaci a neopotřebují se tak rychle. U dražších modelů jsou ušní šálky často naplněny paměťovou pěnou, takže se tvarují podle vaší hlavy.
Hmotnost: Herní sluchátka jsou vyrobena z různých materiálů. Od objemných plastových sluchátek s výrazným designem až po minimalistické sluchátka s lehkými hliníkovými díly. Lehčí sluchátka jsou mnohdy dražší.
Design: Ruku na srdce, vzhled je u sluchátek to nejmenší. Nasazená sluchátka na sobě stejně neuvidíte, a krásný design většinou nevykompenzuje nevýrazný a nekvalitní zvuk. Sluchátka byste si neměli vybírat podle toho jak vypadají. Na druhou stranu najdete na trhu sluchátka, která mají pěkný design a k tomu dobrý zvuk - například HyperX.
Pokud jsou hry, které rádi hrajete, většinou multiplayerové, týmové, pak bude více než žádoucí komunikovat se svými spoluhráči, a to bude vyžadovat sluchátka s kvalitním mikrofonem. Většina herních modelů má dnes slušné mikrofony, ne nutně ty nejlepší, ale svoji úlohu splní.
Klíčem je hledat mikrofony s technologií potlačení hluku. Díky této funkci uslyší spoluhráči primárně vás, ne mixér a televizi v pozadí.Většina dobrých sluchátek bude dodávaná se softwarem, jako je HyperX NGUENITY, nebo budou navržena tak, abyste mohli mikrofon a jeho funkce zapínat a vypínat. Některé mají panel s ovládacími tlačítky přímo na kabelu.
Asi nejčastější dilema, se kterým se lidé při výběru herních sluchátek potýkají. Obě varianty mají svá pro a proti. Pokud jste PC hráč, drátová sluchátka pro vás budou nejlepší volbou. Drátová se nemusí nabíjet, a pokud nehrajete také na konzoli, není pro vás téměř žádný zvolit bezdrátové připojení. Jsou také cenově dostupnější než bezdrátová.
Bezdrátová sluchátka budete muset nabíjet alespoň jednou denně, ale pokud hrajete na konzoli, budou pro vás daleko pohodlnější než drátová. Při bezdrátovém připojení se můžete setkat se ztrátou kvality zvuku. Věnujte tak pozornost recenzím nebo videím před koupí, zda se nejedná o často zmiňovaný problém. Díky technologiím a komponentům, které se využívají pro výrobu, jsou sluchátka o něco nákladnější než klasická kabelová.
Abyste si byli jistí, že si nakonec vyberete ta správná herní sluchátka, je důležité si udělat průzkum. Doufáme, že jsme vám pomohli objasnit parametry, které jsou při správném výběru důležité.
Osobně vám můžu doporučit všechna herní sluchátka od HyperX, která poskytují skvělý zvuk i mikrofon, a jsou cenově dostupná. Osobně využívám sluchátka HyperX Cloud II a jsem s nimi nadmíru spokojen.
Pokud stále váháte, jsme zde pro vás, abychom vám v případě doplňujících dotazů poradili. Neváhejte se na nás obrátit – zákaznická podpora HPmarket.cz
Nejprodávanější herní sluchátka na trhu
Skvělý zvuk, super mikrofon, úžasná cena
Cena: 2490 Kč vč. DPH
HyperX
Cloud II
Spolehlivá herní sluchátka
Bezkonkurenční zvuk pro náročné hraní
Cena: 2 490 Kč vč. DPH
HyperX
Cloud Alpha