Cítíte po celodenní práci na počítači pálení a bolest v očích? Není na tom nic překvapivého. Pokud bychom nosili celý den těžká břemena, bolela by nás minimálně záda, respektive zádové svalstvo. I v očích jsou svaly, které při soustavné námaze začnou bolet. Co ale s takovou únavou očních svalů dělat? S optometristkami Pavlou Vedralovou a Terezou Höferovou z Optiky Anděl jsme se bavili o tom, jak dopřát našim očím optimální relaxaci!
Dvacet minut, dvacet sekund, dvacet stop. Ať už na počítači pracujeme, nebo hrajeme, většinou nás to vtáhne tak, že se neumíme odtrhnout i několik hodin. Dlouhé koukání na jednu vzdálenost vystavuje oční svaly i celodennímu nepřetržitému napětí. Odborníci proto radí po 20 minutách na 20 vteřin změnit objekt našeho zájmu a zadívat se do dálky – na něco ideálně vzdáleného 20 stop, tedy 6 metrů (pravidlo vymysleli v Americe, proto mluvíme o 20 stopách). Neustálé sledování obrazovek má i další následek. Jak říká Pavla Vedralová, často při takové soustavné práci přestáváme pít, pomalu i dýchat a samozřejmě mrkat. To znamená, že nám slzná tekutina méně často zavlhčuje rohovku. I tomu pomůže chvilková pauza od práce.
Není modré světlo jako modré světlo. To přirozené zvenčí nám prospívá – pozitivně ovlivňuje hormonální rovnováhu, tvorbu vitamínů a náš celkový pocit pohody.
Ale modré světlo z obrazovek naopak přispívá ke zrakové nepohodě. Jak s ním bojovat? Jednou z cest jsou speciální brýle určené k filtraci modrého světla, tedy brýle s čirými čočkami a speciální povrchovou vrstvou. Pokud nenosíte brýle dioptrické, nezoufejte. Můžete si pořídit i brýle proti modrému záření zcela bez dioptrií – jsou módní a v kancelářích je vídáte stále častěji.
Odfiltrovat modré světlo ale umí i většina HP monitorů a notebooků. Funkce HP Eye Ease s Eyesafe certifikací automaticky vyfiltruje modré světlo bez vlivu na barevné spektrum. U některých modré světlo redukuje režim Low Blue Light, který mění zobrazení do žlutého spektra.
Zrakovou nepohodu způsobuje i práce v hůře osvětlené místnosti. Oční svaly se rychleji unaví a tím pádem rychleji pocítíme pálení, bolest a zpomalení schopnosti přeostřovat. Ale pozor – neplatí, že bychom si při sledování obrazovky ve tmě „kazili oči“. Pokud tedy varujete své ratolesti, že si koukáním do mobilu pod peřinou vykoledují brýle, není to pravda. To platí i obecně o dívání se do obrazovek – pokud strávíme celý den prací na počítači, zrak nám to nezhorší. Oči se ale soustavným zahleděním do obrazovky velmi unaví a ve stavu únavy se zvyšuje nepohodlí a případné oční vady, zatím nekorigované, se spíše projeví.
Cest ke zrakové pohodě je tedy hned několik. Pokud pracujeme na počítači v kuse i několik hodin, měli bychom si dělat pravidelné přestávky – jít se projít, zahledět se „do daleka“, respektive do vzdálenosti 6 metrů. Proti únavě očí pomůže i „bariéra“ proti modrému světlu, kterou jsou buď brýle se speciální úpravou, nebo funkce monitoru filtrující modré světlo. V neposlední řadě bychom měli dbát na to, abychom měli na práci vždy dostatek světla.
< < Předchozí díl: Jak na zrakovou pohodu | Další díl: Jak se moderně měří zrak >> |