Windows 11 oficiálně vyšel 5. října a přechod je zdarma. Přejít na nový operační systém můžete několika způsoby, můžete však také zůstat na Windows 10. Nového operačního systému se ale není třeba bát, doporučujeme jej alespoň vyzkoušet a my vám řekneme proč.
Na rozdíl od Windows 7, který dodnes z mnoha důvodů stále používají i některé firmy, bude Windows 11 spíše příjemnou evolucí „Desítek“ a přechod proběhl relativně hladce.
Už několik měsíců jej zájemci mohou instalovat. Ode dne spuštění bylo možné koupit nový počítač s Windows 11, ale Windows 11 dostanete i na starší notebook. Buď vám jej Microsoft nabídne v rámci aktualizace, nebo si ti nedočkaví z vás mohou stáhnout instalační soubory. Doporučujeme však vyčkat na oficiální aktualizaci skrz Windows tlačítko. Systém by ještě nemusel být tak stabilní. Microsoft bude Windows 10 plně podporovat ještě 4 roky až do října 2025.
› 1. Nový vzhled
Příjemnější prostředí a nový vzhled. Asi každý už viděl vycentrované tlačítko Start, ale přepracovaná je celá nabídka Start. Nastal také konec dlaždic, které většina uživatelů stejně nepřijala a plochu vylepší widgety. Těšit se můžete na tmavý režim, při kterém budou i jiné (temnější) systémové zvuky. A tlačítko Start půjde kdyžtak zase vrátit do rohu.

› 2. Integrované Teams
Microsoft integroval Teams (a upozadil Skype). Teams byl v době lockdownu jeden ze zásadních nástrojů a pro videokonference je důležitý i nadále. Je jen dobře, že ve Windows získal trvalé místo.
› 3. Vylepšení pro hráče
Windows 11 je zřejmě nejlepším systémem pro hry nejen díky podpoře DirectX 12 Ultimate. Dokáží také lépe využít moderní monitory s podporou HDR a vy tedy dostanete lepší obraz. Hry se budou díky technologii DirectStorage rychleji načítat. Microsoft přichystal i propojení se službou Xbox Game Pass pro přístup k nejnovějším hrám Microsoftu (ano, Microsoft dělá i hry).
› 4. Lepší obchod s aplikacemi
Microsoft Store je konečně plnohodnotným obchodem, jako jsme zvyklí na mobilních zařízeních (nebo u Applu). Nebude už vyžadovat speciální verze aplikací jen pro Windows (UWP) a bude otevřený i standardním aplikacím. Časem by měl nabídnout také aplikace pro Android (přes obchod Amazonu).
› 5. Ovládání hlasem nebo dotykově
Windows 11 lze ještě lépe ovládat hlasem i dotykově. Řada funkcí, které doposud Microsoft neuměl nebo nechtěl převést do moderního rozhraní, získá možnost pohodlného ovládání. Vylepšená je také podpora dotykového pera.
› 6. Rychlejší
Windows 11 jsou na nových počítačích výrazně rychlejší, balíčky aktualizací menší. Na notebooku lze očekávat o něco delší výdrž.
› 7. Více ploch
Můžete se těšit na více ploch, které budou přizpůsobeny tomu, co právě děláte. Plocha pro školu, plocha pro zábavu… zkrátka větší produktivita.

› 8. Lepší rozložení aplikací na více monitorech
Windows 11 si lépe poradí s více monitory i pohodlným rozložením aplikací na plochách. I po zapojení přes dokovací stanici se vám plocha vrátí tak, jak byla při odpojení.
› 9. Bezpečnější
Windows 11 je velmi bezpečný systém. Microsoft bude vyžadovat, aby počítač obsahoval čip TPM 2.0. Nakonec to zřejmě půjde i bez něj, ale Microsoft přesto důrazně doporučuje, aby váš počítač tento čip měl.
Co je to TPM 2.0?
Microsoft původně vyžadoval, aby měl počítač čip TPM 2.0. Ač nejde o nic složitého a standard Trusted Platform Module je známý mnoho let, některé počítače jej trochu ignorovaly. Do čipu TPM se dají ukládat kryptografické klíče, biometrické přihlašovací údaje (otisky prstů, snímek obličeje), nebo klíče od šifrovaného disku. Funkci TPM si lze u některých počítačů zapnout alespoň softwarově v BIOSu (hledejte fTPM) a do některých stolních počítačů jde dokoupit i hardwarový modul. Všechny dnes prodávané notebooky HP včetně těch základních čip TPM 2.0 obsahují a určitě je lepší jej ve svém počítači mít.
› 10. Svižný i na starších strojích
I pokud máte slabý hardware, Windows 11 vám stále pojede minimálně stejně rychle jako Windows 10. Microsoft jako minimum vyžaduje jen 64GB disk a 4 GB operační paměti. Ale vy byste si i tak měli koupit počítač minimálně s 8 GB RAM a i to SSD je vážně užitečné. Nové procesory vyžaduje spíše z bezpečnostních důvodů než kvůli výkonu.