Jak zrychlit počítač | Pro pokročilé | Co nepomůže |
Aplikace se vyvíjejí a vyžadují stále rychlejší hardware. V zásadě ale počítač zpomalují pořád stejné problémy: akutní nedostatek operační paměti, krátkodobé vytížení procesy na pozadí, aplikace uzurpující si pro sebe většinu prostředků (často nějaký antivir) nebo náročná webová aplikace, která počítá s hardwarovou akcelerací, již jí ale postarší notebook neumí dodat. Pomoci může i známé „čištění systému“.
Řada tipů je ve srovnání s pořízením výkonnějšího počítače, nebo alespoň upgradem, spíše taková nouzová oprava, může ale zafungovat. Zvlášť pokud k problémům došlo náhle a pomalá rychlost není běžnou vlastností počítače, je určitě dobré vyzkoušet jej takto opravit a trochu zrychlit.
Do nastavení se dostanete klepnutím pravého tlačítka myši na tlačítko start a výběrem položky Nastavení. Zde je výchozí bod pro většinu následujících úprav.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Nesmějte se, obyčejný restart počítače opravdu řadu problémů vyřeší. Zvláště pokud nejde o nic závažného. Musí jít opravdu o restart, který znamená krátkodobé odpojení počítače od zdroje a výmaz paměti RAM. Ne pouze odhlášení z Windows, nebo přechod do režimu spánku/hibernace a opětovné probuzení. Pokud nefunguje restart pomocí tlačítka ve Windows, lze jej vyvolat delším podržením zapínacího tlačítka, nouzově pak odpojením baterie (u některých laptopů je to problém) nebo v případě desktopu vypnutím a zapnutím tlačítka přímo na zdroji. Samozřejmě před tím vším si pokud možno uložte veškerou rozdělanou práci.
Samotná aktualizace sice výkon většinou nezlepší, je ale základem pro dobře fungující počítač. Spusťte aktualizaci Windows, a když budete u toho, nainstalujte i nejnovější verze ovladačů. Ty někdy Windows Update nenajde, jistotu budete mít přes utilitu HP Support Assistant.
Nastavení | Windows Update
Výjimečně může naopak některá aktualizace problémy způsobit, což lze jen těžko odhadovat, ale pokud před její instalací počítač fungoval a po instalaci nastal problém, můžete ji zkusit zase odinstalovat.
Nastavení | Windows Update | Zobrazit historii aktualizací | Odinstalovat aktualizace
Tento nevyžádaný software může mimo jiné problémy způsobit i zpomalování počítače a odstranit byste jej měli v každém případě. Počítač by vás na něj měl upozornit sám. Windows 10 mají integrovaný poměrně kvalitní antivir i firewall a není třeba instalovat další ochrany, jako tomu bylo v minulých verzích Windows. Pokud vás operační systém neupozornil automaticky, zkuste spustit podrobnou kontrolu disku.
Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Zabezpečení Windows | Ochrana před viry a hrozbami | Aktuální hrozby | Možnosti kontroly | Úplná kontrola
Ta bude trvat déle, třeba i několik hodin, ale během kontroly můžete normálně pokračovat v práci.
Ano, čtete dobře. Starší počítače umí hodně zpomalit právě antivir a platí to nejen o nechtěných trial verzích. Windows 10 mají velmi dobrou ochranu již zabudovanou a bezpečnostní aplikace typu Avast, Norton či McAfee jsou proti nim hodně náročné.
Pro laického uživatele mohou být komfortnější, ale u staršího počítače pak často bývají hlavní příčinou zpomalení. Nezbývá než doporučit takový software odinstalovat a spolehnout se na integrované řešení od Microsoftu.
Nebo posílit hardware, což se u notebooku často rovná nákupu nového stroje.
Možná jste dříve nainstalovali něco, co už vůbec nepotřebujete. To, že tyto aplikace nespouštíte, ještě neznamená, že někde v systému nezabírají zbytečně systémové prostředky. Nic nezkazíte, když je prostě odinstalujete. Platí to i pro různé prográmky, které jsou už v základu Windows spíše z marketingových důvodů, například malé hry typu Candy Crush.
Nastavení | Aplikace
Samotné odinstalování nemusí někdy stačit, někdy se totiž aplikace neumí beze zbytku odstranit ze systému a hodí se ještě následné vyčištění registru a smazání zbylých souborů. To lze udělat ručně nebo přes specializované aplikace typu CCleaner. Někdy ale mohou tyto aplikace natropit více škody než užitku, takže s nimi raději opatrně. Vyzkoušet můžete zmíněný CCcleaner nebo třeba IObit Uninstaller.
Pevný disk by pro správnou funkci neměl být příliš plný. Ani operační paměť nepracuje dobře, když je z 90 % plná. Pokud tedy vaše data zabírají už více než 90 % jeho kapacity, projeví se to na svižnosti. Počítač totiž potom nemá kam ukládat dočasná data (mezipaměť) a roste i fragmentace disku. Není třeba hned mazat fotografie z dovolené, ale zvažte dokoupení externího disku nebo výměnu interního disku za větší.
S každým startem počítače se kromě operačního systému spustí i další aplikace. Většinou proto, že to tak jejich autoři chtěli (nastavili takto jejich instalátor) a pro vás může být výhodou mít je hned po ruce. Zvláště pokud je často používáte. Jenže to zpomaluje start i následný běh operačního systému.
Pravděpodobně je všechny nepotřebujete a některým můžete automatické spuštění klidně zakázat. Stále je budete moci spustit ručně. Pokud ale tyhle aplikace používáte denně, spíše si práci zpomalíte.
Nastavení | Aplikace | Po spuštění
Podobně se dá zakázat automatické spuštění naposledy otevřených aplikací, což znamená, že po restartu dojde ke spuštění aplikací, které jste měli otevřené naposledy. Restart se pak v tomto chová podobně jako režim spánku. Tuto možnost spíše nedoporučujeme, ale pro někoho užitečná být může.
Nastavení | Účty | Možnosti přihlášení | Restartovat aplikace
Windows 10 umí indexovat soubory nejen podle jména, ale i jejich obsahu. Přes integrované vyhledávání pak najdete i to, na co běžné hledání nestačilo. Tuhle funkci lze vypnout a získat tak nějaký výkon navíc. Indexování také zabírá nějaké místo na disku. Indexování vypnete tím, že odškrtnete všechny cíle (vybraná umístění).
Nastavení | Hledání | Hledání ve Windows | Přizpůsobit umístění pro hledání |Změnit
Pro získání trošky výkonu navíc můžete zkusit povypínat různé efekty a animace oken. Třeba stíny ikon či průhlednost.
Efekt je vcelku malý, ale ne zanedbatelný.
Start | (začněte psát „výkon“) | Upravit vzhled a výkon systému Windows
Webový prohlížeč je hlavně kvůli dnešním webovým aplikacím docela náročná aplikace. Pokud jej zatížíte nesmyslnými doplňky a lištami navíc, ještě to zhoršíte. Pokud některé doplňky opravdu nepotřebujete, odinstalujte je.
Příliš mnoho otevřených záložek také dokáže zabrat celou operační paměť. Pokud to ke své práci potřebujete, musíte mít dostatek paměti, jinak bude práce nesnesitelně pomalá. Kromě dokoupení RAM je jediným řešení prostě otevírat současně méně záložek. Můžete případně vyzkoušet i jiný webový prohlížeč, ale rozdíly nejsou příliš velké. Méně náročný je třeba Microsoft Edge, naopak Chrome či Firefox spotřebovávají hodně RAM. Vysoká náročnost je ovšem dána webovými stránkami, ne prohlížeči.
Notebooky HP mají předinstalovanou aplikaci HP Support Assistant, která kromě jiného má i funkci pro optimalizaci výkonu. Jejím spuštěním dojde například k vymazání dočasných souborů, mezipaměti webových prohlížečů (podporuje Chrome, Firefox a IE) a umí i zakázat indexování (viz bod 8).
Když už nic nepomáhá, tohle je často jistota. Tedy pokud celý problém není třeba v nedostatku paměti. Obnovení počítače lze provést i se zachováním souborů, i tak je ale vhodné je předem zálohovat.
Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Obnovení
Stáhněte si aplikace Autoruns a Process Explorer od Sysinternals. Tyhle aplikace jsou tak dobré, že je koupil Microsoft a nabízí je i nadále zadarmo. S její pomocí uvidíte všechny aktuálně spuštěné aplikace a procesy včetně toho, kolik zabírají systémových prostředků. Lze tak diagnostikovat, který proces počítač nejvíce vytěžuje a podle toho zvolit nejlepší postup.
Čištění zbytků již odinstalovaných aplikací lze ručně přes Editor registru. Tady už ale opravdu musíte vědět, co děláte. Úpravou registru totiž můžete i něco poškodit.
Defragmentace – V minulosti se hojně používalo defragmentování disku, což mělo efekt u plotnového harddisku a spíše jen pokud byl více zaplněn daty. SSD mají funkci TRIM, která je také defragmentuje a je zcela automatická. Dá se spustit i ručně, ale nebývá to třeba.
ReadyBoost – Tahle funkce od Microsoftu umožňuje přidat jako mezipaměť třeba USB flashdisk. Efekt je ale zanedbatelný, a pokud máte pomalý disk, jeho výměnu za SSD nelze ničím nahradit.
Vypnutí stránkování – jde o místo na disku, které je vyhrazeno, aby se chovalo jako operační paměť. Samozřejmě je mnohem pomalejší, ale Windows jej využívá. Jeho vypnutím docílíte svižnější odezvy až do doby, než RAM naplníte, poté může dojít k havárii počítače s možnou ztrátou některých dat. Pokud máte opravdu hodně operační paměti a nebojíte se toho, vypnutí stránkování počítač o něco zrychlí.
Změna režimu akumulátoru – na notebooku je často nastavená rovnováha. Jejím přepnutím na režim vysokého výkonu si trochu polepšíte, ale efekt nebude velký a výrazně si zkrátíte výdrž na akumulátor.
Výše zmíněné tipy mohou být užitečné, ale pokud máte 4 GB operační paměti a jen klasický HDD, je to marné a počítač bude stále pomalý. A to, i když jej používáte jen jako psací stroj a prohlížeč webu. Právě webové stránky jsou čím dál náročnější, i obyčejné mapy od Googlu zejména po přepnutí na vrstvu ortofotomap s trojrozměrným zobrazením dokáží roztočit ventilátory.
I to nejslabší SSD je nutností a alespoň 8 GB operační paměti také. Ovšem i u výkonného počítače, u kterého ani nepoznáte, že jej něco brzdí, je dobré vyzkoušet předchozí tipy.
HP Pavilion
15-eh1222nc
Svižný multimediální notebook
Windows 11 Home
AMD Ryzen™ 5 5500U
39,6 cm (15,6") IPS Full HD
16 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSD
Cena: 17 990 Kč vč. DPH
Nakupujte zdeHP ProBook
455 G8
Držák na dlouhá léta s možnotí rozšíření
Windows 10 Home
AMD Ryzen™ 3 5400U
39,6 cm (15,6") IPS Full HD
16 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSD
Cena: 14 990 Kč vč. DPH
Nakupujte zdeHP ZBook Firefly 15 G8
+ 400 nits
Odolný a celokovový pracant
Windows 10 Pro
Intel® Core™ i5-1135G7
39,6 cm (15,6") IPS Full HD
16 GB DDR4 RAM
512 GB M.2 SSD NVMe
Cena: 34 990 Kč vč. DPH
Nakupujte zde