OK S provozováním webu HPmarket.cz nám pomáhají takzvané soubory cookies. Cookies slouží k přizpůsobení obsahu webu, měření funkčnosti stránek a pomáhají nám dosáhnout vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použitím. Více informací
 
 
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 728 707 709  (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tiskárny Skenery Příslušenství Inkousty a tonery Care Pack Software Náš tip
 

Víme, jak získat dlouhou životnost baterie

Pojďme se podívat, jak se správně starat o baterii ve vašem notebooku a jak co nejvíce prodloužit její životnost.

Proč má baterie ztrácí kapacitu?

Součástí každého notebooku je baterie. V posledních letech se kapacity a výdrže baterií zlepšují. Díky tomu mohla společnost HP uvést vybrané baterie se zárukou na 3 roky. Na druhou stranu jsou baterie stále spotřebním materiálem a s časem ztrácejí svojí kapacitu a účinnost. Tato nevýhoda je společná pro všechny Li-on baterie od výrobců notebooků různých značek. Baterie je chemický článek, který postupně ztrácí své vlastnosti. Tento jev není žádný z výrobců schopný ovlivnit. Kapacita baterie se postupně snižuje s počtem nabíjecích cyklů a tímto snižuje provozní dobu notebooku.

Jak správně vybrat baterii k notebooku HP?

Je to snadné. Stačí nalézt na spodní straně notebooku nebo pod baterií výrobní číslo notebooku PN (Part Number) na štítku. V našem vyhledávači příslušenství ho pak zadejte do příslušného pole. Kód na baterii je servisním kódem. Je to vodítko pro servisy pro objednávání. Pro zajímavost – na baterii naleznete v rámečku údaj například FP06 nebo MU06 a podobně. Podle těchto údajů je možné u nás rovněž najít vybrané baterie – uvádíme ho přímo v názvu. V případě nejasností můžete vždy zavolat na zákaznickou linku a my vám rádi poradíme.

Proč mi baterie dosloužila tak brzy?

Za zkrácení životnosti baterie můžou zabijáci baterií. Pokusím se vyzdvihnout ty nejčastější:

Teplota

Nejlepší skladovací teplota baterie je 20 – 25°C. Neukládejte svůj notebook dlouho do prostředí s vyšší teplotou – například automobil na slunci. Vysokou teplotu baterie rovněž způsobuje zanesení chlazení nečistotami. Toto snižuje životnost baterie a rovněž i notebooku. Doporučujeme občas pročistit otvory stlačeným vzduchem.

Vybíjení baterie na 0%

Nejedná se o vypnutí notebooku při nedostatku energie v notebooku – tehdy vždy něco málo energie v baterii vždy zůstane. Delším nepoužíváním baterie dochází k vybíjení baterie samovolně. Rychleji dochází k samovybíjení, když je baterie vložena do těla notebooku a není používána. Zabraňte totálnímu vybití baterie občasným dobitím.

Stárnutí baterie

Každá baterie má maximální počet cyklů nabití a vybití. Většina výrobců baterií říká, že baterie Lion vydrží minimálně 1000 cyklů nabití a vybití. Postupně se stárnutím rovněž dochází ke snižování kapacity baterie až do úplné nefunkčnosti. Toto období je různě dlouhé a závisí na provozu notebooku.

Mechanické poškození

Pokud na baterii naleznete známky poškození materiálu nebo vyboulenou část baterii již raději nepoužívejte. Mechanicky poškozená baterie může způsobit výbuch nebo požár. Nenamáhejte baterii fyzicky. Použitou nebo poškozenou baterii odevzdejte do odpadního dvora nebo elektroodpadu.


publikováno: 18.03.2014, autor: Aleš Jančar
Facebook
© 1999 - 2021 HPmarket.cz