S provozováním webu HPmarket.cz nám pomáhají takzvané soubory cookies. Cookies slouží k přizpůsobení obsahu webu, měření funkčnosti stránek a pomáhají nám dosáhnout vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK
 
 
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 728 707 709  (Po-Pá: 9-17 hod)
 
Vše o nákupu
 
O nás
 
  Přihlásit
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tiskárny Skenery Příslušenství Inkousty a tonery Care Pack Software Náš tip
 

Kolik RAM doopravdy potřebujete?

Začíná to být hra s čísly. Hra, ve které ještě mnozí tápou. Hra, ve které dominují nedostačující nebo dokonce nevyužitá čísla.

Hra, která se týká jedné z nejdůležitějších součástí našich počítačů nebo notebooků - RAM neboli Random Access Memory, OPERAČNÍ PAMĚŤ. Než přejdeme k samotné podstatě článku, určitě mnozí z Vás ocení menší „opáčko“ - Co to je vlastně ta paměť RAM? Osobně mám nejraději mnemotechnické pomůcky a tohle je jedna z nich!

Paměť RAM si představme jako pracovní stůl. Stůl, který má určitou velikost pracovní desky a pár šuplíčků pod ní. Pokud bude stůl moc malý, rozložíte na něj velmi málo dokumentů. Pokud je stůl dostatečně velký, rozložíte na něj tolik dokumentů, „kolik jen budete chtít“. Šuplíčky si představme jako pevné disky, kam ukládáme dokumenty, které zrovna v danou chvíli nepoužíváme (filmy, hudba, obrázky..). Pokud budeme mít stůl velmi malý a zároveň budeme zpracovávat velké množství dokumentů, práce bude pomalá a velmi málo efektivní. Naopak, když budeme mít stůl dostatečně velký, zbývá nám ještě dost místa na zpracování dalších úloh a práce bude nejen plynulá, ale i pohodlná.

Existují zde paraziti, kteří si z paměti RAM vezmou více než bychom chtěli. Například systém nebo internetové prohlížeče jsou obecně největšími žrouty. Uvažovali jste někdy nad tím, proč se vlastně počítač nebo notebook „seká“, když máte otevřeno 30 záložek, na pěti z nich máte různé informační portály, na dalších deseti Facebook atd.? Je to přesně kvůli tomu, že je využito až mnoho paměti RAM.

Kolik RAM tedy doopravdy potřebujete?

Pokud jste si odvětili : „Co nejvíc!“ – Tak to není zcela správná odpověď. Zároveň není dobré tvrdit, že Vám postačí nejmenší možná paměť 4GB, pokud budete využívat složitější grafické programy nebo hrát high-end 3D hry (to si doufám netroufá tvrdit dnes už nikdo). Na RAM by se stejně jako u ostatních komponentů nemělo šetřit! Pokud potřebujete pro svou práci 4GB a více, tak nedoufejte v to, že to nakonec nějak půjde, protože ten kdo si tím způsobí nepříjemnosti budete jen vy sami.

Zároveň nemá smysl pořizovat zařízení, které disponuje 32GB paměti s tím, že budete pouze vytvářet prezentace a sledovat filmy.

Pojďme si tedy uvést optimální využití ke každé velikosti :

4GB – Nejmenší možná paměť, která s přehledem postačí pro úplně základní kancelářskou práci. Zvládne pohodlně surfování po internetu nebo práci v MS Office. Mějte ale na paměti, že pokud pracujete vesměs s webovým prohlížečem, kde máte otevřeno najednou 30 a více záložek nebo s Excel soubory, které mají i několik MB, tak je tato velikost paměti slepou uličkou.

8GBNazvěme 8GB RAM zlatou střední cestou. Momentálně je většinou uživatelů využívaný tzv. multitasking a ten dává paměti pěkně zabrat. S ohledem na to je 8GB pamětí dostačující. Ve své podstatě Vám dovolí překročit hranice, které jsou u 4GB nedosažitelnou metou. Tato velikost paměti je doporučena u většiny her, ale i přes to by nemusela do budoucna tak úplně stačit. Neděste se, nechci tím říct, že je 8GB málo, chci tím říct, že ten, kdo se orientuje na náročnější hry nebo grafické programy, tak by nemusel být u této velikost paměti tak úplně spokojený. U herních a grafických sestav bych ale doporučoval rozhodně povýšit na 16GB.

16GBA teď přesně mířím na Vás - streamery, gamery, grafiky, moviemakery a fanoušky všeho, co šlape jako hodinky. Vy prostě logicky požadujete odpovídající výkon a to Vám přesně 16GB nabízí. Zapnout hru a neřešit, že máte otevřeno 15 záložek ve svém prohlížeči a ještě k tomu renderovat nové video? Pojďme si to říct na rovinu, přesně tohle 16GB paměti zvládne. Pokud se orientujete na složité výpočetní operace, profesionální 3D modelování atd., zde je pro Vás ještě jedna možnost a to 32GB. Tuto velikost paměti (32GB) najdeme i u některých modelů řady počítačů OMEN, které Vám zajistí na několik let dopředu tu nejpohodlnější práci a výkon zároveň. Ano, přesně to chci říct! Je to investice do budoucna. V době, kdy měla většina počítačů 256MB RAM a 1GB bylo považováno za extrém se tradovala naprosto stejná doporučení. Svět IT se každým dnem neustále posouvá a není radno podceňovat to, co bude za pár let opět považováno za „základ“.

Na závěr je důležité zmínit, že zde stále u vybraných zařízení existuje možnost ROZŠÍŘENÍ a není problém si kdykoliv přilepšit. U některých modelů můžeme zvýšit ze 4GB na 8GB, u některých i z 8GB na 16GB a z 16GB na 32GB. I tak vybírejte svoje zařízení důkladně a s rozvahou, aby Vás něco jako rozšíření nezaskočilo hned po prvním týdnu užívání.

Vždy Vám rádi pomůžeme, a proto se na nás neváhejte s jakýmkoliv dotazem ohledně výběru PC / notebooku obrátit.


e-mail: info@hpmarket.cz
Napiště nám přes kontaktní formulář


publikováno: 08.02.2018
Facebook
© 1999 - 2019 HPmarket.cz